Inauguracja Akademii Teatralnej Przedszkolaka (foto)

Kultura

Inauguracja Akademii Teatralnej Przedszkolaka (foto)

17.01.2020
autor: Babcia Ela
Spektaklem „Calineczka” w wykonaniu Teatru Barnaby w Gdańsku 15 stycznia rozpoczęła działalność Akademia Teatralna Przedszkolaka Pan Hilary. - Dziś poznacie lalki, które nazywają się marionetka sycylijska. A oprócz tego po spektaklu będziecie mieli okazję dotknąć tych lalek – zapowiedział Piotr Adler, twórca Akademii Umiejętności Pan Hilary.
 
Po uczniach szkół podstawowych i średnich do teatru Akademia Umiejętności Pan Hilary zaprosiła przedszkolaków.
„Spójrzcie na miny dzieciaków!!! Waaarto było się potrudzić!!!” – czytamy na facebooku Pan Hiary AU pod zdjęciem dzieci wpatrzonych na to, co dzieje się na scenie. –  „Uciechę miały dzieci w przedszkolach na spektaklach porannych, ale też rodzice dzieciaków na spektaklu otwartym w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie (DZIĘKUJEMY). Dzieci obejrzały „Calineczkę” i mogły zaprzyjaźnić się z marionetkami sycylijskimi, którymi grał Marcin Marzec Teatr Barnaby. Dzieciom bardzo się podobało – więc zapraszamy na kolejne spektakle już w marcu!”.
Do biblioteki dzieci przyszły z rodzicami. Większość z nich zajęła miejsca na poduszkach na podłodze, tuż przed sceną, tylko najmłodsze pozostały z rodzicami lub babciami. 
Podczas rozmowy z Piotrem Adlerem przed spektaklem okazało się, że prawie wszystkie dzieci i rodzice znają baśń „Calineczka”.  
– Ale i wam, drogie dzieci, i rodzicom gwarantuję, że takiej „Calineczki”, jak za chwilę zobaczycie, na pewno nie widzieliście. Ponieważ będzie to spektakl grany wyjątkowymi lalkami. Dziś poznacie lalki, które nazywają się marionetka sycylijska. A oprócz tego po spektaklu będziecie mieli okazję dotknąć tych lalek.
- Dziś zobaczycie dużo lalek, różnych, ale głosu będzie im użyczał jeden aktor – pan Marcin Marzec – tłumaczył twórca Akademii. – Jeden z lepszych w Polsce lalkarzy. Wykształcony ze wszech miar. Śpiewa, tańczy, recytuje, robi wszystko. Gra wspaniałe spektakle dla dzieci, ale również dla dorosłych. Oprócz tego jest liderem środowiska lalkarskiego, organizuje dla dzieci festiwale. 
- To jest spektakl, podczas którego wiele się będzie działo i bardzo szybko będzie się działo – zapraszał do oglądania spektaklu. – I mam nadzieję, że będzie wam się podobało. Nie bójcie się lalek, które zobaczycie, bo one wszystkie bardzo, bardzo was lubią. 
Po spektaklu pan Marcin wyjaśnił dzieciom, że marionetki, Calineczka, Żaby, Mysz, Kret, Jaskółka, zrobione są z papieru
Która lalka była najładniejsza? – zapytał.
- Dla mnie jaskółka – odpowiedział Tomek
- A może Calineczka?
- Dla dziewczyn tylko – padła zdecydowana odpowiedź z sali
Lalki zrobił Robert Poryziński z Płońska, artysta ludowy. 
- Szczęście, że przyszedłem przed premierą, bo dokleiłem Calineczce włosy – zdradził aktor. – Już ma włosy i całkiem jest ładna, artystycznie ciekawa
Dzieci z zaciekawieniem oglądały lalki. Podczas spektaklu czuły się doskonale i swobodnie,  reagowały spontanicznie, artystę nagrodziły oklaskami. Na pewno po tym spektaklu chętnie pójdą na kolejny – już w marcu.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość