Emigranci w "Hutniku" (foto)

Kultura

Emigranci w "Hutniku" (foto)

13.11.2016
autor: Elżbieta Szczuka
W WOK „Hutnik” wyszkowianie mogli za darmo obejrzeć „Emigrantów” - dramat Sławomira Mrożka z 1974 roku. W samo południe sztukę, połączoną z warsztatami, obejrzała młodzież szkolna, o godzinie 18 – pozostali chętni. 
To, że wyszkowianie mogli za darmo obejrzeć spektakl warszawskiego Teatru Polskiego, jest wynikiem współpracy, jaką WOK „Hutnik” podjął z tym teatrem. Zadanie pod nazwą „Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana dla Mazowsza” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. 
Główne i jedyne role w tej jednoaktówce, wyreżyserowanej przez Piotra Cyrwusa, zagrali: Szymon Kuśmider (pan AA) i Piotr Cyrwus (XX). Przypomnijmy, że sztuka rozgrywa się w noc sylwestrową. W nieznanym mieście na obczyźnie, w suterenie mieszkają dwaj Polacy, którzy przyjechali tu dla zarobku. Dzieli ich pochodzenie, zainteresowania, wykształcenie, podejście do życia.
Dramat Mrożka rozpoczyna pan XX słowem „Jezdem”. W tym momencie jakaś rozbawiona pani z końca sali krzyknęła: W końcu! Wywołało to lekką konsternację na widowni – pani chyba pomyliła spektakl teatralny z widowiskiem kabaretowym. Odnosiło się wrażenie, że niektóre osoby przyszły obejrzeć Ryśka z „Klanu”. Miejmy nadzieję, że ostatecznie docenili również dzieło Sławomira Mrożka. 
Piotr Cyrwus od wielu lat występuje w monodramie „Zapiski oficera Armii Czerwonej” w reżyserii Tomasza Obary, opowiadającym o losach sowieckiego oficera, który jako jeden z pierwszych wkroczył 17 września 1939 roku do Wilna. 13 listopada przedstawił je w Wilnie, w Teatrze na Pohulance, w ramach festiwalu „Monowschód”, organizowanego przez Polskie Studio Teatralne w Wilnie. Natomiast ten sam monodram będzie można obejrzeć w Teatrze Polskim w Warszawie 2 grudnia – gościnnie wystąpi aktor Studia Teatralnego w Wilnie Edward Kiejzik.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość