ŻYCIE W PEŁNI: Zdrowy egoizm

Wydarzenia

ŻYCIE W PEŁNI: Zdrowy egoizm

13.02.2018
autor: Poradnia „Życie w Pełni”
Zdrowy egoizm, to postawa rozwojowa, która wyzwala nas z ograniczeń narzucanych przez nasz umysł. Zdrowy egoizm to nie nadmierny optymizm ani nie nadmierny pesymizm, to realizm w podchodzeniu do siebie i życia.
 
Bezdyskusyjną składową zdrowego egoizmu jest asertywność. Asertywność bowiem, to jasne i spokojne zaznaczanie granic własnego Ja w kontaktach społecznych. To wzięcie pod uwagę własnych myśli, potrzeb, wartości, a nie automatyczne podporządkowywanie się innym. Nie jest to zadanie proste, ponieważ wpierw musimy dowiedzieć się, które z tych odczuwanych potrzeb są naprawdę NASZE. Kierując się postawą „Najpierw Ja, później inni”, musimy wiedzieć, kim jesteśmy i czego chcemy. Żeby to wiedzieć, pochylmy się nad swoimi odczuciami. Reagując na konkretne sytuacje, określony typ ludzi, w ciele rodzi się np. lęk, wątpliwość, pretensja bądź akceptacja, radość, otwartość. To, co warto robić, to po prostu ze sobą rozmawiać. Nazywać uczucia, nazywać przepływające przez głowę myśli. I na tej bazie budować obraz siebie, wiedzę na swój temat. To cenne sugestie dla organizacji stabilnej osobowości, struktury własnego zdrowego egoizmu. 
Zdrowy egoizm bowiem, to właśnie spokój i odprężenie odczuwane w sercu, szczególnie w sytuacjach stresowych, np. kiedy musimy wyrazić zdanie odmienne od czyjegoś. Tak naprawdę to umiejętność, którą się kształci poprzez „świadome myślenie o tym, co się aktualnie dzieje”. Starajmy się orientować we własnych potrzebach i sukcesywnie dołączać do repertuaru troski o siebie kolejne cegiełki, być może prostsze, tj. dbanie o własne ciało, poświęcanie sobie chwili na medytację w ciszy czy znalezienie hobby. Z pewnością dopełni to naszą radość z nas samych, odwdzięczy się silniejszym poczuciem harmonii. Im częściej będziemy dbać wpierw o siebie, im więcej czułości damy sobie na co dzień, tym mniej agresywnie będziemy reagować na innych ludzi. I z większym szacunkiem będziemy reagować na świat.
Jeśli chcesz nauczyć się stawiać własne granice i dowiedzieć się, jak osiągnąć wewnętrzny spokój, zapraszamy Cię na szkolenie „Zdrowy egoizm – bliżej siebie i innych”. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie www.zyciewpelni.com. Czekamy na Ciebie.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan