ŻYCIE W PEŁNI: Zdrowy egoizm

Wydarzenia

ŻYCIE W PEŁNI: Zdrowy egoizm

13.02.2018
autor: Poradnia „Życie w Pełni”
Zdrowy egoizm, to postawa rozwojowa, która wyzwala nas z ograniczeń narzucanych przez nasz umysł. Zdrowy egoizm to nie nadmierny optymizm ani nie nadmierny pesymizm, to realizm w podchodzeniu do siebie i życia.
 
Bezdyskusyjną składową zdrowego egoizmu jest asertywność. Asertywność bowiem, to jasne i spokojne zaznaczanie granic własnego Ja w kontaktach społecznych. To wzięcie pod uwagę własnych myśli, potrzeb, wartości, a nie automatyczne podporządkowywanie się innym. Nie jest to zadanie proste, ponieważ wpierw musimy dowiedzieć się, które z tych odczuwanych potrzeb są naprawdę NASZE. Kierując się postawą „Najpierw Ja, później inni”, musimy wiedzieć, kim jesteśmy i czego chcemy. Żeby to wiedzieć, pochylmy się nad swoimi odczuciami. Reagując na konkretne sytuacje, określony typ ludzi, w ciele rodzi się np. lęk, wątpliwość, pretensja bądź akceptacja, radość, otwartość. To, co warto robić, to po prostu ze sobą rozmawiać. Nazywać uczucia, nazywać przepływające przez głowę myśli. I na tej bazie budować obraz siebie, wiedzę na swój temat. To cenne sugestie dla organizacji stabilnej osobowości, struktury własnego zdrowego egoizmu. 
Zdrowy egoizm bowiem, to właśnie spokój i odprężenie odczuwane w sercu, szczególnie w sytuacjach stresowych, np. kiedy musimy wyrazić zdanie odmienne od czyjegoś. Tak naprawdę to umiejętność, którą się kształci poprzez „świadome myślenie o tym, co się aktualnie dzieje”. Starajmy się orientować we własnych potrzebach i sukcesywnie dołączać do repertuaru troski o siebie kolejne cegiełki, być może prostsze, tj. dbanie o własne ciało, poświęcanie sobie chwili na medytację w ciszy czy znalezienie hobby. Z pewnością dopełni to naszą radość z nas samych, odwdzięczy się silniejszym poczuciem harmonii. Im częściej będziemy dbać wpierw o siebie, im więcej czułości damy sobie na co dzień, tym mniej agresywnie będziemy reagować na innych ludzi. I z większym szacunkiem będziemy reagować na świat.
Jeśli chcesz nauczyć się stawiać własne granice i dowiedzieć się, jak osiągnąć wewnętrzny spokój, zapraszamy Cię na szkolenie „Zdrowy egoizm – bliżej siebie i innych”. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie www.zyciewpelni.com. Czekamy na Ciebie.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
mrówka - nowe godziny
Bricomarche
Bricomarche