ŻYCIE W PEŁNI: Nieidealne... jest idealne!

Wydarzenia

ŻYCIE W PEŁNI: Nieidealne... jest idealne!

22.12.2018
autor: Poradnia „Życie w Pełni”
Grudzień, zapach pierniczków, spędzenie każdej chwili na szukaniu prezentów, porządkach domowych i planowaniu. Tak, to magiczny czas, wobec którego mamy bardzo DUŻE oczekiwania..., które mogą okazać się nierealistyczne. 
 
Bardzo się staramy i równie bardzo chcemy, żeby wszystko było idealnie. Tymczasem gdy już Święta nadejdą, może się okazać, że jest zgoła inaczej niż myśleliśmy. Pojawiają się kłótnie, zmęczenie, tzw. „domowe i rodzinne obowiązki”, których w ciągu tych 3 dni, jest jeszcze więcej niż na co dzień.
Warto zdać sobie sprawę, że w święta spotykamy się jako rodzina, przyjaciele, jako ZBIÓR jednostek, z różnymi doświadczeniami, z różnym nastawieniem do Świąt, z różnymi poglądami. I każdy ma do tego prawo. Dlatego jedyne oczekiwania, jakie powinniśmy mieć, to te które dotyczą nas samych.  
 
Co warto zrobić, by czuć się szczęśliwym w te Święta?
 
Miej realne oczekiwania, ale względem SIEBIE. Postaraj się, odpowiedzieć sobie na pytania: Co JA mogę zrobić, by w te Święta czuć się dobrze? Czego tak naprawdę oczekuję od siebie w tym czasie?
Bądź jak DZIECKO. Dziecko, cieszy się z zerwanego po kryjomu cukierka z choinki, nie patrzy, czy jego biała koszula jest wyprasowana i czy aby na pewno się nie pobrudziło. Spróbuj dostrzec magię w małych rzeczach i nie uzależniaj swojego zadowolenia od tego, czy coś wyszło, czy nie. 
A tradycja?
Czasem, to co chcielibyśmy robić w Święta jest inne niż tradycja rodzinna. No cóż! Masz do dyspozycji 3 dni. To dość sporo czasu, by podzielić go na różne aktywności. Wygospodaruj czas na to, co chciałbyś zrobić dla siebie :) 
 
Przygotuj alternatywne. 
 
Zdarza się, że w rodzinie występują wieloletnie konflikty i drażliwe tematy, które przy Świętach  są wznawianie. Jeśli przeczuwasz, że taka sytuacja może negatywnie wpłynąć na Ciebie, przygotuj alternatywę. Zastanów się, jak możesz spokojnie i łagodnie zareagować, w końcu i tak to przewidywałeś, to realnie nie ma sensu się przejmować, prawda? A  może to najwyższa pora, by przebaczyć?
 
I co najważniejsze... 
 
Zaakceptuj, że idealne święta istnieją tylko w reklamach. :)
 
Życzymy Ci spokojnych i radosnych Świąt! 
Poradnia Życie w Pełni
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość