ŻYCIE W PEŁNI: Mój wewnętrzny krytyk

Wydarzenia

ŻYCIE W PEŁNI: Mój wewnętrzny krytyk

11.04.2018
autor: Życie w Pełni
Czy znasz osobę, która nigdy nie popełniła żadnego błędu?  Wszyscy mamy błędy na swoim życiowym koncie. Jednak dlaczego jedni, gdy je popełnią, rezygnują z kolejnych prób podjęcia działań, a inni traktują je jako informacje zwrotne i mobilizują się jeszcze bardziej? 
 
Często obawa przed popełnieniem kolejnych błędów i poczynieniem zmian jest wynikiem uwag, jakie podpowiada nam Nasz Wewnętrzny Krytyk. Wydają nam się całkiem logiczne i wpływają na wiele naszych decyzji. Wewnętrzny głos może podpowiadać nam np.: „Nie dam rady”, „Nie mogę wyjechać na urlop i wszystkiego tu zostawić”.
Jednak to wcale nie rozum podszeptuje nam takie komunikaty, tylko wspomniany wewnętrzny krytyk. Jest to nasz autopilot, część osobowości, która funkcjonuje w oparciu o nasze doświadczenia oraz opinie i uwagi, jakie słyszeliśmy od różnych osób.
Bez świadomego przyjrzenia się napływającym wewnętrznym komu-nikatom możemy sami siebie ograniczać. Dzieje się tak, ponieważ wierzymy w opinie innych na swój temat i to one wpływają na nasze myślenie i podejście do błędów. Nie wybieramy otoczenia, w jakim się wychowujemy, ale możemy uświadomić sobie, że wiele naszych myśli to „zlepek” opinii i poglądów innych ludzi. Czasem wystarczy się im przyjrzeć, żeby nie kierowały nami, jak byśmy byli na autopilocie. Jeśli głos podpowiada Ci: „Daj spokój, to nie dla Ciebie”. Zatrzymaj się nad tym chwilę i pomyśl, dlaczego właśnie to JEST dla Ciebie. Może okazać się że ta argumentacja jest silniejsza niż własnego krytyka.
Nasz krytyk przybiera różny formy: może być perfekcjonistą, być wiecznie zmartwiony lub wzbudzać poczucie winy. Jednak, on wcale nie chce dla nas źle. On chce nas chronić. Dlatego warto wejść w nim w relację i wziąć pod lupę napływające myśli. Możemy dzięki temu zyskać samokontrolę i odwagę.
Czy każdy wewnętrzny głos jest ZŁY? Oczywiście, że nie! Kluczowe jest odróżnienie komunikatów wewnętrznego krytyka od intuicji. A zaufanie tej ostatniej może przynieść wiele dobrego i niejednokrotnie nam pomóc. 
 
Temat ten rozwiniemy podczas warsztatów rozwojowych, odbywających się w Naszej Poradni (szczegóły pod linkiem: https://bit.ly/2Ia7YB1).
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bricomarche
Bricomarche
Bricomarche