ŻYCIE W PEŁNI: Mój wewnętrzny krytyk

Wydarzenia

ŻYCIE W PEŁNI: Mój wewnętrzny krytyk

11.04.2018
autor: Życie w Pełni
Czy znasz osobę, która nigdy nie popełniła żadnego błędu?  Wszyscy mamy błędy na swoim życiowym koncie. Jednak dlaczego jedni, gdy je popełnią, rezygnują z kolejnych prób podjęcia działań, a inni traktują je jako informacje zwrotne i mobilizują się jeszcze bardziej? 
 
Często obawa przed popełnieniem kolejnych błędów i poczynieniem zmian jest wynikiem uwag, jakie podpowiada nam Nasz Wewnętrzny Krytyk. Wydają nam się całkiem logiczne i wpływają na wiele naszych decyzji. Wewnętrzny głos może podpowiadać nam np.: „Nie dam rady”, „Nie mogę wyjechać na urlop i wszystkiego tu zostawić”.
Jednak to wcale nie rozum podszeptuje nam takie komunikaty, tylko wspomniany wewnętrzny krytyk. Jest to nasz autopilot, część osobowości, która funkcjonuje w oparciu o nasze doświadczenia oraz opinie i uwagi, jakie słyszeliśmy od różnych osób.
Bez świadomego przyjrzenia się napływającym wewnętrznym komu-nikatom możemy sami siebie ograniczać. Dzieje się tak, ponieważ wierzymy w opinie innych na swój temat i to one wpływają na nasze myślenie i podejście do błędów. Nie wybieramy otoczenia, w jakim się wychowujemy, ale możemy uświadomić sobie, że wiele naszych myśli to „zlepek” opinii i poglądów innych ludzi. Czasem wystarczy się im przyjrzeć, żeby nie kierowały nami, jak byśmy byli na autopilocie. Jeśli głos podpowiada Ci: „Daj spokój, to nie dla Ciebie”. Zatrzymaj się nad tym chwilę i pomyśl, dlaczego właśnie to JEST dla Ciebie. Może okazać się że ta argumentacja jest silniejsza niż własnego krytyka.
Nasz krytyk przybiera różny formy: może być perfekcjonistą, być wiecznie zmartwiony lub wzbudzać poczucie winy. Jednak, on wcale nie chce dla nas źle. On chce nas chronić. Dlatego warto wejść w nim w relację i wziąć pod lupę napływające myśli. Możemy dzięki temu zyskać samokontrolę i odwagę.
Czy każdy wewnętrzny głos jest ZŁY? Oczywiście, że nie! Kluczowe jest odróżnienie komunikatów wewnętrznego krytyka od intuicji. A zaufanie tej ostatniej może przynieść wiele dobrego i niejednokrotnie nam pomóc. 
 
Temat ten rozwiniemy podczas warsztatów rozwojowych, odbywających się w Naszej Poradni (szczegóły pod linkiem: https://bit.ly/2Ia7YB1).
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.69% (184 głosów)
29.84% (242 głosów)
7.27% (59 głosów)
6.78% (55 głosów)
33.42% (271 głosów)