ŻYCIE W PEŁNI: Jak odnaleźć swoją pasję?

Wydarzenia

ŻYCIE W PEŁNI: Jak odnaleźć swoją pasję?

18.09.2018
autor: Poradnia „Życie w Pełni”
Jako zespół psychologów, w naszej pracy niejednokrotnie spotykamy się z problemem: „Chciałabym robić coś, co sprawia mi wielką radość, ale nie wiem, co to może być?”. Jedni odnajdują swoją pasję już w dzieciństwie, inni uważają, że po prostu jej nie mają, jeszcze inni próbują wielu rzeczy naraz, by w końcu ją odnaleźć. 
 
To jak to w końcu jest, czy da się odnaleźć pasję?
 
W zasadzie odpowiedź jest prosta: żeby znaleźć, trzeba szukać. Odkrycie pasji nie wszystkim przychodzi szybko i łatwo, dlatego nad tym również można pracować. 
Wiele wynika z błędnych przekonań. W naszym społeczeństwie przyjęło się, że ktoś z tym CZYMŚ się rodzi. Tzn. ma talent lub ma szczęście/predyspozycje do robienia czegoś dobrze i w dodatku z przyjemnością. Generalnie uważamy, że to pasja sama nas znajduje.
 
Prawda jednak jest taka: żeby odkryć coś, co daje nam szczęście, to... trzeba:
 
• Próbować. Nie każdy od razu musi wiedzieć, co lubi, ale żeby się dowiedzieć, powinien doświadczać, sprawdzać. Warto poświęcić czas na szukanie i nie zrażać się zbyt szybko. Tak już jest, że jako ludzie inaczej się nie nauczymy niż przez doświadczenie. Nie wiesz, czy lubisz pisać, ponieważ nigdy nie spróbowałeś przelać swych myśli na papier, nie wiesz, czy lubisz biegać, ponieważ nie biegałeś od lat.
 
• Porzucić wygodę i ograniczające przekonania. Każda nowość w naszym życiu okupiona będzie trudem, niepewnością, nie ma innej drogi. Jeśli czujesz, że Twoja praca Cię nie satysfakcjonuje, to co w tym bezpiecznego i dobrego, żeby się tak męczyć przez resztę życia? Szukaj innej, ze świadomością, że przez pewien okres po prostu będzie ciężej, ale być może nowa praca stanie się Twoją pasją:) 
 
• Otwierać się na nowe. Robiąc każdego dnia to samo i każdy weekend spędzając tak samo, trudno odkryć to, co potencjalnie może Ci dawać wiele radości. 
 
• Inspirować się. Inspiracji wokół nas jest mnóstwo. Wystarczy z większą uwagą obserwować rzeczywistość, innych ludzi, miejsca, w których przebywamy. Proponujemy też dużo czytać, zapisywać to, co wydaje się dla nas ważne. Czasem wystarczy niewielki impuls, słowo, które nas poruszy i zachęci do spróbowania czegoś zupełnie nowego.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku