Zmarł Ryszard Kowalczyk

Wydarzenia

Zmarł Ryszard Kowalczyk

23.10.2017
autor: Elżbieta Szczuka, fot. Elżbieta Zacharzewska
W wieku 80 lat zmarł, urodzony w Rząśniku, Ryszard Kowalczyk – opozycjonista, który w październiku 1971 r. wraz z bratem Jerzym wysadził w powietrze aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu.
Ryszard Kowalczyk urodził się 20 lutego 1937 r. w Rząśniku, tu skończył szkołę podstawową. W latach 1958-63 studiował fizykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, był pracownikiem naukowym. W tej samej uczelni jako ślusarz mechanik pracował jego młodszy o 6 lat brat Jerzy.
W nocy z 5 na 6 października 1971 roku, kilkanaście godzin przed uroczystością z okazji Święta Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, bracia wysadzili w powietrze aulę WSP w Opolu. Podczas akademii m.in. mieli być odznaczeni funkcjonariusze MO i SB, wśród których byli odpowiedzialni za stłumienie robotniczych protestów na Wybrzeżu.
Bracia zostali zatrzymani w lutym 1972 r. Ryszard został skazany na 25 lat więzienia, Jerzy na karę śmierci. W styczniu 1973 r. Rada Państwa złagodziła wyrok Jerzego Kowalczyka, skazując go na 25 lat więzienia. Na wolność bracia wyszli w latach 80. W 1993 r. prezydent Lech Wałęsa zdecydował o zatarciu wyroków skazujących braci Kowalczyków i przywróceniu im praw obywatelskich. Ryszard Kowalczyk wrócił do pracy na uczelni. W 2005 r. bracia zostali zrehabilitowani przed sądem.
W 2010 r. na Placu Solidarności w Gdańsku odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci braci Kowalczyków. W 2016 r. prezydent Andrzej Duda nadał braciom Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Również w ub. roku, w 45. rocznicę wysadzenia auli WSP, w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Opolu odsłonięto tablicę upamiętniającą czyn braci Kowalczyków, a jedną z najważniejszych sal ze Złotej przemianowano na Salę im. braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków. 
Ryszard Kowalczyk zmarł 17 października 2017 r. w wieku 80 lat.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 24 października.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
mrówka - nowe godziny
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan