Zmarł Ryszard Kowalczyk

Wydarzenia

Zmarł Ryszard Kowalczyk

23.10.2017
autor: Elżbieta Szczuka, fot. Elżbieta Zacharzewska
W wieku 80 lat zmarł, urodzony w Rząśniku, Ryszard Kowalczyk – opozycjonista, który w październiku 1971 r. wraz z bratem Jerzym wysadził w powietrze aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu.
Ryszard Kowalczyk urodził się 20 lutego 1937 r. w Rząśniku, tu skończył szkołę podstawową. W latach 1958-63 studiował fizykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, był pracownikiem naukowym. W tej samej uczelni jako ślusarz mechanik pracował jego młodszy o 6 lat brat Jerzy.
W nocy z 5 na 6 października 1971 roku, kilkanaście godzin przed uroczystością z okazji Święta Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, bracia wysadzili w powietrze aulę WSP w Opolu. Podczas akademii m.in. mieli być odznaczeni funkcjonariusze MO i SB, wśród których byli odpowiedzialni za stłumienie robotniczych protestów na Wybrzeżu.
Bracia zostali zatrzymani w lutym 1972 r. Ryszard został skazany na 25 lat więzienia, Jerzy na karę śmierci. W styczniu 1973 r. Rada Państwa złagodziła wyrok Jerzego Kowalczyka, skazując go na 25 lat więzienia. Na wolność bracia wyszli w latach 80. W 1993 r. prezydent Lech Wałęsa zdecydował o zatarciu wyroków skazujących braci Kowalczyków i przywróceniu im praw obywatelskich. Ryszard Kowalczyk wrócił do pracy na uczelni. W 2005 r. bracia zostali zrehabilitowani przed sądem.
W 2010 r. na Placu Solidarności w Gdańsku odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci braci Kowalczyków. W 2016 r. prezydent Andrzej Duda nadał braciom Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Również w ub. roku, w 45. rocznicę wysadzenia auli WSP, w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Opolu odsłonięto tablicę upamiętniającą czyn braci Kowalczyków, a jedną z najważniejszych sal ze Złotej przemianowano na Salę im. braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków. 
Ryszard Kowalczyk zmarł 17 października 2017 r. w wieku 80 lat.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 24 października.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan