Zmarł pierwszy dyrektor Technikum Budowlanego w Wyszkowie

Wydarzenia

Zmarł pierwszy dyrektor Technikum Budowlanego w Wyszkowie

21.01.2020
autor: Elżbieta Borzymek (opr.)
Zmarł Mirosław Grzywa, który był dyrektorem Technikum Budowlanego w Wyszkowie w latach 1964-1972. Jego dziełem jest oddany do użytku w 1970 roku obecny budynek Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie. Pogrzeb śp. Mirosława Grzywy odbył się we wtorek 21 stycznia w kościele św. Pawła w Pyrach. Uczestniczyła w nim delegacja emerytowanych nauczycieli i byłych uczniów ZS1 w Wyszkowie.
 
Śp. Mirosław Grzywa urodził się 14 listopada 1933 r. Był absolwentem Politechniki Krakowskiej, którą ukończył z tytułem inżyniera budownictwa. Został pierwszym kierownikiem warsztatów budowlanych (mieściły się przy ul. Łącznej) w Szkole Rzemiosł Budowlanych, która została powołana 1 września 1962 r. w Wyszkowie. Przez pierwsze dwa lata kierował nią Franciszek Komorowski. Od 1964 do 1972 jej dyrektorem był śp. Mirosłąw Grzywa. Należy wyjaśnić, że w 1967 r. Szkoła Rzemiosł Budowlanych zmieniła nazwę na Zasadniczą Szkołę Budowlaną, a na jej podbudowie w roku 1965 r. otwarto trzyletnie Technikum Budowlane, które istniało do 1977 r. 
Szkoła pod dyrekcją śp. Mirosława Grzywy szybko się rozrastała, przybywały nowe kierunki, dyrektor podjął więc energiczne starania o zbudowanie nowego budynku dla szkoły. Udało mu się uzyskać od władz miejskich teren o pow. 3,64 ha, na którym powstała szkoła z halą sportową, internat, boiska i mieszkania dla nauczycieli. 18 grudnia 1970 r. został oddany do użytku nowy budynek szkolny, ten, który obecnie zajmuje ZS1.
Śp. Mirosław Grzywa podczas uroczystości z okazji 70-lecia szkolnictwa zawodowego w Wyszkowie powiedział, że Skłodowską uznaje za swoje dziecko.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mazowsze w ścisłej czołówce!

Mazowsze w ścisłej czołówce!

Mazowsze znalazło się w pierwszej dziesiątce regionów o wielkim potencjale gospodarczym
w tegorocznej edycji prestiżowego rankingu European Cities and Regions of the Future. To ogromne wyróżnienie, które zbiega się w czasie z obchodzonym w tym roku jubileuszem 25-lecia samorządów województwa i 20. rocznicą wstąpienia Polski do UE.
zobacz więcej
Poczta w Rybienku Leśnym nie zostanie zlikwidowana

Poczta w Rybienku Leśnym nie zostanie zlikwidowana

Od 1 marca oddział Poczty Polskiej w Rybienku Leśnym zostanie przeniesiony do budynku Szkoły Podstawowej nr 3. Dzięki temu uda się uniknąć likwidacji placówki pocztowej na osiedlu.
zobacz więcej
„Tak wiele radości”, czyli Dzień Kobiet w bibliotece (FOTO)

„Tak wiele radości”, czyli Dzień Kobiet w bibliotece (FOTO)

Z okazji Dnia Kobiet Biblioteka Miejska w Wyszkowie zaprosiła Czytelników na „Wieczór z poezją i muzyką”.
zobacz więcej
Nie tylko zabawa, ale i pamiątka – dlaczego koszulki na wieczór kawalerski podbijają rynek?

Nie tylko zabawa, ale i pamiątka – dlaczego koszulki na wieczór kawalerski podbijają rynek?

W dynamicznie zmieniającym się świecie mody i tradycji, jedna rzecz pozostaje niezmienna: pragnienie, by ważne momenty w naszym życiu były wyjątkowe i niezapomniane. Wieczory kawalerskie, te ostatnie chwile „wolności” przed ślubem, stają się coraz bardziej personalizowane, a w centrum tych niezapomnianych wydarzeń coraz częściej pojawiają się koszulki na wieczór kawalerski. Dlaczego te pozornie proste elementy garderoby zyskały tak ogromną popularność? Jak wpływają na współczesne obchody wieczorów kawalerskich?
zobacz więcej