Żebyście mieli umysły otwarte jak spadochron (foto)

Wydarzenia

Żebyście mieli umysły otwarte jak spadochron (foto)

18.10.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Nowy rok akademicki Uniwersytet Dziecięcy w Wyszkowie rozpoczął 16 października. Spotkanie odbyło się w filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica, z którą współpracuje Uniwersytet Dziecięcy.
 
Uniwersytet Dziecięcy w Wyszkowie, działający pod patronatem Fundacji Uniwersytet Dzieci, działalność rozpoczął 22 lutego 2018 roku. Na zajęcia uczęszczają dzieci w wieku 6-9 lat.
Młodych studentów, rodziców, dziadków i gości powitała koordynator UD Agnieszka Deptuła. Ze smutkiem zauważyła, że inauguracja zdublowała się ze ślubowaniem pierwszaków w SP5, dlatego nie wszyscy mali studenci mogli uczestniczyć w inauguracji. 
- Łączymy zabawę z nauką, dając możliwość samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Kładziemy nacisk na aktywność, zaangażowanie w odkrywaniu praw rządzących światem. Dzieci najchętniej uczą się tego, co je interesuje, dlatego na każdych zajęciach odpowiadamy na wasze pytania i wiemy, że motywatorem dla was jest wasza naturalna, wrodzona ciekawość. Mózg człowieka najlepiej zapamiętuje to, co jest dobre i ciekawe. Dlatego wykładowcy zachęcają do samodzielnego eksperymentowania i rozwiązywania zadań, w przyjazny sposób towarzyszą w odkrywaniu tych praw. - Program zajęć jest dostosowany do wieku dzieci – dodała.
Podkreśliła, że w tym roku nacisk położono na nauki ścisłe (2019 jest Rokiem Matematyki). Przedstawiła program zajęć I semestru: „Kosmiczna wyprawa” (16 października), Spotkanie z Arktyką (16 listopada), odczarowywanie matematyki (grudzień), „Z Kopernikiem pod rękę” – całodniowa wycieczka do Torunia (18 stycznia). 
- Ten Uniwersytet ma szczególne miejsce w moim sercu – przyznała zastępca burmistrza Aneta Kowalewska. – To, co wiemy, to tylko kropelka, a to, czego nie wiemy, to cały ocean. Te zajęcia będą was zabierały w taką wielką podróż z nauką. Będziecie po tym oceanie pływać i uczyć się różnych fajnych rzeczy, ale też po swojemu odkrywać świat. Życzę wam, żebyście mieli umysły otwarte jak spadochron. I kto wie, może wśród naszych młodych studentów urodzi się jakiś noblista i będziemy z tego bardzo dumni. Tego wam życzę.
- Wiedza, wiem to z własnego doświadczenia, którą się zdobywa w wieku dziecięcym, zapada na całe życie – dodał doc. dr Henryk Goryszewski, prorektor SWPW. – Gratuluję i cieszę się, że jest tylu odpowiedzialnych, dbających o przyszłość swoich dzieci rodziców w Wyszkowie. Nauka jest bardzo ciekawa, jak człowiek zaczyna nią się interesować, to z każdym dniem, z każdym rokiem wzrasta ciekawość i ta ciekawość towarzyszy do końca życia. Życzę wam, żebyście rozwinęli tę ciekawość. 
Słuchacze UD złożyli ślubowanie. Przyrzekli m.in., że będę starali się wiedzieć więcej niż wiedzą, umieć więcej niż umieją, spieszy
 innym z pomocą, dba
 o otaczającą przyrodę. 
Aktu pasowania dokonał rektor Henryk Goryszewski.
- Rektor jest jak król, będę was pasował berłem. Zrobię to z przyjemnością również z tego powodu, że głośniej ślubowaliście, niż studenci w tym roku – zauważył. 
Gdy młodzi studenci otrzymali indeksy, przenieśli się do mobilnego planetarium, a potem uczestniczyli w warsztatach, na których z klocków Lego konstruowali łaziki marsjańskie.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom