Zbiórka na Maszt Niepodległości (foto)

Wydarzenia

Zbiórka na Maszt Niepodległości (foto)

18.11.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Wyszkowski Klub Żeglarski Spinaker (organizacja pozarządowa) zaproponował postawienie w Wyszkowie, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, osiemnastometrowego masztu. Pieniądze na zakup i budowę masztu będą pochodzić ze zbiórki publicznej. Inicjatywę klubu poparł burmistrz Grzegorz Nowosielski. 
- Pozwoliliśmy sobie zaprosić państwa na konferencję, by przedstawić zamysł, który chcemy zrealizować w przyszłym roku – mówił 17 listopada komandor klubu Piotr Eychler – z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Realizując ten pomysł, KŻ chce zrealizować dwa cele: zaistnieć w świadomości wyszkowian oraz propagować żeglarstwo, turystykę wodną i Wyszków. 
Szerzej o planie klubu opowiedział wicekomandor klubu Arkadiusz Wiśniewski. Otóż w związku z jubileuszem, zarząd KŻ Spinaker planuje w przyszłym roku zakup i budowę masztu oraz spływ Wisłą. Maszt ma być kupiony ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej, pieniądze będą zbierane do 7 puszek – oznakowanych, zaplombowanych, osoba zbierająca będzie miała identyfikator. Maszt (składany) ma towarzyszyć członkom Klubu w spływie Bugiem i Wisłą. Spływ ma rozpocząć się 15 sierpnia w Wyszkowie i zakończyć 1 września na uroczystościach państwowych na Westerplatte. Po drodze uczestnicy spływu (specjalnie zbudowaną na tę okazję tratwą, której będą towarzyszyć jednostki kabinowe) zamierzają odwiedzić Płock, Włocławek, Bydgoszcz, Tczew. Spływ ma być imprezą ogólnodostępną, organizatorzy szacują, że weźmie w niej udział od 20 do 40 osób. Po powrocie z wyprawy maszt, który wcześniej był zainstalowany na tratwie, zostanie przekazany samorządowi miejskiemu. 
Więcej szczegółów podał Wojciech Chodkowski, pomysłodawca, inicjator i koordynator tego przedsięwzięcia. - Maszt będzie miał wysokość 18 metrów, to symboliczne nawiązanie do daty odzyskania niepodległości, do 1918 roku. Połączenie dat: 15 sierpnia i 1 września ma nadać temu masztowi pewien charakter. Zależało nam na tym, żeby ten maszt nie był zakupiony w hurtowni, przywieziony i postawiony – podkreślił Wojciech Chodkowski.
Inicjatywę klubu popiera burmistrz Grzegorz Nowosielski: - Z entuzjazmem przyjęliśmy rolę partnera w tym projekcie.
Prawdopodobna lokalizacja masztu to nadbużańska skarpa, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni miejscy.
Członkowie KŻ rozpoczęli już zbiórkę – pieniądze na Maszt Niepodległości były zbierane w piątek na koncercie szantowym w Starym Browarze.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 21 listopada.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Świetnie wiem, jak wygląda gżegżółka (foto)

Świetnie wiem, jak wygląda gżegżółka (foto)

Prawie 70 uczestników, gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu wyszkowskiego oraz węgrowskiego – zwycięzcy etapów gminnych, wzięło udział w etapie wojewódzkim XVII Wyszkowskiego Dyktanda. Autorzy dyktanda przygotowali dla młodzieży kilka ortograficznych pułapek, którymi mogły okazać się zdania typu: „Owi półżołnierze mieli na głowach granatowo-żólte niby-hełmy, na rękach różowe rękawice, na nogach buciory w kolorze jasnozielonego jarmużu.
Organizatorem konkursu od lat jest Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie.
zobacz więcej
Przedszkole szykuje się na przyjęcie nowych trzylatków

Przedszkole szykuje się na przyjęcie nowych trzylatków

Trwa remont pomieszczeń dla nowych grup trzylatków w Przedszkolu nr 7. Sale mają być gotowe na początku października, czeka 50 dzieci.
zobacz więcej
To już ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

To już ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Termin składania rocznych zeznań podatkowych za 2016r. upływa 2 maja – przypomina naczelnik urzędu skarbowego Dorota Łaska. Pod koniec kwietnia urząd czynny będzie dłużej.
zobacz więcej
Skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci Roberta Czajkowskiego

Skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci Roberta Czajkowskiego

Wyrokiem 3,5 roku pozbawienia wolności zakończył się trwający prawie półtora roku proces 24-letniego Sebastiana G., skazanego za nieumyślne spowodowanie śmierci Roberta Czajkowskiego. Rodzinie zmarłego mężczyzna ma też zapłacić zadośćuczynienie za wyrządzoną krzywdę i zwrócić koszty postępowania, w sumie 40 tys. zł. – Jakikolwiek wyrok nie zwróci życia Robertowi – komentuje rodzina państwa Czajkowskich. Ale nie ukrywają, że od tego, który zapadł w piątek 10 czerwca, zamierzają się odwołać.
zobacz więcej
Levert
Levert
censor jpk
fotobudka star
manhattan