Zbiórka na Maszt Niepodległości (foto)

Wydarzenia

Zbiórka na Maszt Niepodległości (foto)

18.11.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Wyszkowski Klub Żeglarski Spinaker (organizacja pozarządowa) zaproponował postawienie w Wyszkowie, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, osiemnastometrowego masztu. Pieniądze na zakup i budowę masztu będą pochodzić ze zbiórki publicznej. Inicjatywę klubu poparł burmistrz Grzegorz Nowosielski. 
- Pozwoliliśmy sobie zaprosić państwa na konferencję, by przedstawić zamysł, który chcemy zrealizować w przyszłym roku – mówił 17 listopada komandor klubu Piotr Eychler – z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Realizując ten pomysł, KŻ chce zrealizować dwa cele: zaistnieć w świadomości wyszkowian oraz propagować żeglarstwo, turystykę wodną i Wyszków. 
Szerzej o planie klubu opowiedział wicekomandor klubu Arkadiusz Wiśniewski. Otóż w związku z jubileuszem, zarząd KŻ Spinaker planuje w przyszłym roku zakup i budowę masztu oraz spływ Wisłą. Maszt ma być kupiony ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej, pieniądze będą zbierane do 7 puszek – oznakowanych, zaplombowanych, osoba zbierająca będzie miała identyfikator. Maszt (składany) ma towarzyszyć członkom Klubu w spływie Bugiem i Wisłą. Spływ ma rozpocząć się 15 sierpnia w Wyszkowie i zakończyć 1 września na uroczystościach państwowych na Westerplatte. Po drodze uczestnicy spływu (specjalnie zbudowaną na tę okazję tratwą, której będą towarzyszyć jednostki kabinowe) zamierzają odwiedzić Płock, Włocławek, Bydgoszcz, Tczew. Spływ ma być imprezą ogólnodostępną, organizatorzy szacują, że weźmie w niej udział od 20 do 40 osób. Po powrocie z wyprawy maszt, który wcześniej był zainstalowany na tratwie, zostanie przekazany samorządowi miejskiemu. 
Więcej szczegółów podał Wojciech Chodkowski, pomysłodawca, inicjator i koordynator tego przedsięwzięcia. - Maszt będzie miał wysokość 18 metrów, to symboliczne nawiązanie do daty odzyskania niepodległości, do 1918 roku. Połączenie dat: 15 sierpnia i 1 września ma nadać temu masztowi pewien charakter. Zależało nam na tym, żeby ten maszt nie był zakupiony w hurtowni, przywieziony i postawiony – podkreślił Wojciech Chodkowski.
Inicjatywę klubu popiera burmistrz Grzegorz Nowosielski: - Z entuzjazmem przyjęliśmy rolę partnera w tym projekcie.
Prawdopodobna lokalizacja masztu to nadbużańska skarpa, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni miejscy.
Członkowie KŻ rozpoczęli już zbiórkę – pieniądze na Maszt Niepodległości były zbierane w piątek na koncercie szantowym w Starym Browarze.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 21 listopada.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom