Zarabiają na cudzych tekstach. Nadchodzi kres tych praktyk

Wydarzenia

Zarabiają na cudzych tekstach. Nadchodzi kres tych praktyk

23.03.2019
autor: Red.
Od wielu lat wielkie firmy internetowe, jak Google czy Facebook zarabiają krocie na cudzych tekstach. Materiały małych gazet czy portali (choćby takich jak Nowy Wyszkowiak), w okrojonej, a nawet pełnej wersji prezentowane są w wyszukiwarkach itp. Kilkuletnie starania o przyznanie wydawcom praw pokrewnych zbliżają się do finału.
Giganci Internetu zarabiają krocie na reklamach powiązanych z ilością „kliknięć” na dany materiał w sieci, choć twórcom tych materiałów nie płacą nic, a co najważniejsze nie ponoszą żadnych kosztów ich wytworzenia. Bez względu na to, czy jest to kręcony przez wiele miesięcy film, czy wymagający tygodni pracy artykuł dziennikarski, czy fotografia, nad którą fotoreporter pracował długo. Za każdym razem koszty ponosi wydawca, a zarabia na nim internetowy gigant.
Wprowadzenie prawa pokrewnego, na wzór tego, z którego z powodzeniem od lat korzystają producenci muzyki, filmów, programów i gier komputerowych oraz nadawcy radiowo-telewizyjni – ma fundamentalne znaczenie dla istnienia niezależnej prasy.
Głosowanie w Parlamencie Europejskim nad dyrektywą ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym odbędzie się najprawdopodobniej we wtorek 26 marca.
Wynik tego głosowania nie jest jednak przesądzony, gdyż nasila się kampania przeciwników dyrektywy – kampania, za którą stoją globalne koncerny internetowe. Pod pozorem zgłaszania poprawek (do i tak już mocno kompromisowego tekstu) podejmowane są próby utrącenia dyrektywy w tej kończącej się kadencji PE.
Co więcej w sieci pod przykrywką pojawia się wiele dezinformacji. Sugeruje się np., że dyrektywa ograniczy wolność wypowiadania się w sieci. Jest to nieprawda. Tak naprawdę, dyrektywa ma jedynie zobowiązać gigantów internetowych, do dzielenia się wpływami z reklam, z faktycznymi wytwórcami treści, czyli z małymi wydawcami czy dziennikarzami.
Poniżej przedstawiamy infografikę. przygotowaną przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska, w której staramy się wytłumaczyć, czemu służy i z czym się wiąże proponowana dyrektywa. Na pewno posłużą one obaleniu powszechnie krążących mitów na temat jej rzekomo szkodliwego charakteru.





Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Prawo i Sprawiedliwość zainaugurowało kampanię wyborczą (FOTO)

Prawo i Sprawiedliwość zainaugurowało kampanię wyborczą (FOTO)

Dlaczego kandyduję na Burmistrza Wyszkowa? Żeby kontynuować dzieło moich przodków. Jako burmistrz widzę nasze miasto prężnie rozwijające się, dobrze skomunikowane, przyjazne dla mieszka i gości, dbające o rodziny z dziećmi i starszych potrzebujących opieki, dbające o rozwój przedsiębiorczości, miasto zielone, wykorzystujące piękno natury, rzekę Bug - podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości mówił kandydat na burmistrza Piotr Eychler.
zobacz więcej
Sztandary związkowe jako symbol walki pracowniczej

Sztandary związkowe jako symbol walki pracowniczej

Sztandar to nie tylko skrawek materiału z grafiką czy przedstawieniem instytucji. To duma, symbol obecności oraz wyraz uznania. Przez lata spełniały rolę nie tylko ozdoby, ale i przedmiotu, który uwidaczniał autorytet i honor. Dziś sztandary wciąż są ważnym elementem wielu instytucji, organizacji i grup społecznych.
zobacz więcej
Jak wygląda kurs projektowania wnętrz online w praktyce? Podpowiadamy!

Jak wygląda kurs projektowania wnętrz online w praktyce? Podpowiadamy!

Ten artykuł powstał z myślą o osobach, które chcą rozpocząć swoją przygodę z projektowaniem wnętrz oraz zastanawiają się nad wyborem kursu szkoleniowego online. Na podstawie polecanych przez kursantów rozwiązań podpowiemy Ci, jak dokładnie mogą wyglądać tego typu zajęcia. Co jest poruszane na lekcjach internetowych? Jakie są najważniejsze korzyści wyboru zajęć online kosztem tych stacjonarnych? Przeczytaj przygotowany przez nas tekst i postaw na świadomą oraz najlepszą decyzję. Zapraszamy! 
zobacz więcej
PKP szykują nam rewolucję

PKP szykują nam rewolucję

Wiadukt kolejowy zamiast przejazdu na ul. Pułtuskiej, nowy przystanek w pobliżu ul. Serockiej i nowy most kolejowy - to niektóre założenia modernizacji linii kolejowej Tłuszcz - Ostrołęka. Gdzie powstaną kładki, które przejazdy zostaną zlikwidowane? Mieszkańcy mogą się tego dowiedzieć na spotkaniach informacyjnych organizowanych przez autorów studium wykonalności zadania. Rozwiązania proponowane na terenie gmin Wyszków i Zabrodzie zostaną zaprezentowane 27 lutego w budynku CKU w Wyszkowie, na terenie gminy Długosiodło - 28 lutego w budynku świetlicy w Goworowie.
zobacz więcej