Zapach chleba to zapach Polski (foto)

Wydarzenia

Zapach chleba to zapach Polski (foto)

27.08.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Sylwia Bardyszewska, urząd miejski
Tegoroczne Dożynki Gminy Wyszków odbyły się 27 sierpnia na osiedlu Polonez, przy sanktuarium św. Rodziny. To uroczystość organizowana nie tylko, by podziękować rolnikom za całoroczne starania, ale też podtrzymująca ludowe tradycje.
Święto plonów rolnicy rozpoczęli od dziękczynnej Mszy św. w sanktuarium św. Rodziny, odprawionej przez ks. proboszcza Kazimierza Wądołowskiego. Barwny korowód dożynkowy poprowadzili: w strojach ludowych dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu-Nowin oraz starostwie dożynek Jarosław Liwski z Leszczydołu-Podwielątek i Jadwiga Ickiewicz z Sitna oraz starosta bartny Ryszard Durka.
Była to doskonała okazja do podziwiania imponujących i pomysłowych wieńców i koszy dożynkowych. Podziękowania za ich przygotowanie otrzymały sołectwa: Gulczewo (sołtys Witold Król), Leszczydół-Nowiny (Bożena Grzegorczyk), Leszczydół-Pustki (Monika Nozderka), Leszczydół-Podwielątki (Janusz Rogulski), Leszczydół Stary (Monika Bieżuńska), Olszanka (Zdzisław Bryk), Sitno (Jadwiga Ickiewicz), Świniotop (Stanisława Kędzierska), Rybno (Władysław Dudzik) i Tulewo (Wacław Ciach).
Tradycją święta plonów jest też dzielenie dożynkowym chlebem, który uczestnicy uroczystości chętnie polewają pysznym miodem. - Ten chleb symbolizuje rzetelną pracę rolnika i szacunek do pracy na roli. Niech te wartości będą drogowskazem waszej pracy, niech budują jedność i zgodę - do burmistrza, przekazując mu bochen chleba, zwrócili się starostwie dożynek.
- Przyjmuję z wdzięcznością ten chleb i miód i obiecuję dzielić go sprawiedliwie i gospodarnie tak, by żadnemu z mieszkańców go nie zabrakło – deklarował Grzegorz Nowosielski.
- Zapach chleba to zapach Polski - zauważył. - Kłaniam się dziś nisko wszystkim wyszkowskim rolnikom, w uznaniu dla ich codziennej, cichej i owocnej pracy. Wiem, że jest szczególna, bo zależna nie tylko od waszej pracowitości i przedsiębiorczości, ale i przychylności natury, a ta – jak pokazują wydarzenia ostatnich tygodni – potrafi być nieobliczalna.
Za zaangażowanie w organizację dożynek, aktywną i społeczną postawę, kultywowanie tradycji regionu i obrzędów ziemi wyszkowskiej burmistrz wyróżnienia wręczył starostom dożynkowym oraz pszczelarzom: Wojciechowi Pawlakowi z Wyszkowa (pasieka 20 rodzin), Bartłomiejowi Durce (pasieka 60 rodzin), Jackowi Gajewskiemu (pasieka 12 rodzin) i Janowi Niedźwiedziowi (pasieka 160 rodzin).
Najlepszych dostawców mleka wyróżniła wyszkowska firma „Mleks”: Danutę Decewicz z Leszczydołu-Działek, Janusza Gołdysa i Franciszka Wróbla z Gulczewa, Bogdana Bartczaka z Leszczydołu-Pustek i Jana Rzemka z Leszczydołu-Podwielątek.
Występy ludowe to kolejna tradycja dożynek. Krakowiaka, polkę, mazura, oberka i kujawiaka zatańczył zespół „Wyszków”. Wystąpił też Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” oraz zespół śpiewaczy „Wyszkowiacy”.
Sporo osób czekało na losowanie nagród głównych w zabawie fantowej zorganizowanej przez działające przy Ośrodku Pomocy Społecznej stowarzyszenie „Promenada”. Sprzedano aż 800 losów, a nagrodami głównymi były zaproszenia do Gościńca pod Jesionem, żelazko, odkurzacz i rower. Dochód ze sprzedaży losów „Promenada” przeznaczy na program stypendialny Talenty Wyszkowa.
Wśród stoisk znalazły się gastronomiczne – oczywiście najbardziej oblegane - ze swojskimi wędlinami i ciastami. Przygotowały je: Tulewo, Dom Dziennego Pobytu „Senior” oraz wspólnie sołectwa parafii św. Rodziny: Sitno, Leszczydoły Stary, Pustki, Działki i Podwielątki oraz Rybienko Nowe.
W części rozrywkowej wystąpiły zespoły „Iness” i „Bayera”. Zabawa taneczna trwała do wieczora.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość