Zabytki na drodze 62 (foto)

Wydarzenia

Zabytki na drodze 62 (foto)

20.09.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Zabytkowe, eleganckie samochody, m.in. jaguary, mercedesy, citroeny, fiaty, volva, warszawy, można było spotkać 17 września  na drogach gmin Wyszków i Somianka. Uczestniczyły w rajdzie jesiennym „Drogą 62”, zorganizowany przez warszawski Klub Antycznych Automobili i Rajdów (CAAR).    
W dniach 16-18 września odbywał się rajd „Drogą 62”. Uczestnicy (większość z Warszawy i okolic, ale także z Białegostoku, Trzebnicy, Świętej Katarzyny) spotkali się w piątek wieczorem w Wyszkowie, mieszkali w hotelu ZDZ. Komandorem rajdu był Krzysztof Woroniecki. Zwiedzanie zabytkowych obiektów zorganizowała Majka Zwolińska. 
„Będziemy podróżować po okolicach wyszkowsko-węgrowskich. Jest sporo pięknych dworów i pałaców, na których warto zawiesić oko. Biorąc pod uwagę, iż większość z nich dziś jest w posiadaniu prywatnych właścicieli, tym bardziej jesteśmy dumni, że bramy ich posiadłości zostaną przed nami otwarte” – można było przeczytać na stronie CAAR. Niestety, nie wszystkie, nie zgodził się na to np. obecny właściciel pałacu Skarżyńskich w Wyszkowie. Natomiast nie tylko bramy, ale i dom otworzył Paweł Esse – właściciel dworu w Somiance i miłośnik starych samochodów. Opowiedział o historii liczącego prawie 200 lat dworu, który należał do rodziny Pugetów, Müllerów, a od prawie 20 lat – Essów. Po II wojnie w budynku mieściły się: posterunek milicji, przedszkole, szkoła. Nowi właściciele musieli włożyć dużo wysiłku i pieniędzy, by przywrócić świetność dworu, co udało się zrobić w 2002 r. 
- Po raz pierwszy zwiedzałem żywy dwór, a nie muzeum. W kuchni czułem zapach kawy – zachwycał się jeden z rajdowiczów. 
Kolejnym etapem była Kuźnia Kurpiowska w Pniewie. Droga do niej wiodła przez Suwin (znajduje się tam postawiony w 1986 r. przez mieszkańców wsi pomnik, upamiętniający 12 gospodarzy – uczestników powstania styczniowego oraz zabytkowy wiatrak koźlak), Nowe Wypychy, Stary Mystkówiec (zachowały się czworaki oraz kamienny spichlerz). W Pniewie na wszystkich czekał smaczny posiłek złożony z regionalnych dań. Goście bardzo chwalili kurpiowską kuchnię.
O 16.00 rajd dotarł do Zator – tu należą się słowa uznania dla pani Majki, której udało przekonać się właściciela do udostępnienia wnętrz pałacu. Budynek, z pięknym czterokolumnowym portykiem, ma ciekawą historię. Majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1925 r. został nim Piotr Bagniewski, który przeprowadził gruntowną renowację pałacu i utworzył wzorcowe gospodarstwo rolne. Po wojnie ulokowano tam PGR, które doprowadziło budynek do dewastacji. Obecny właściciel odbudowuje pałac oraz spichlerz, gorzelnię, owczarnię. Niestety, na razie prace zostały wstrzymane przez konserwatora zabytków.
Z Zator kolumna zabytkowych aut pojechała do Barcic, gdzie znajdują się” przepiękny drewniany barokowy kościółek pw. św. Stanisława Biskupa, z 1758 r. oraz również zabytkowa drewniana dzwonnica ze 150-kilogramowym dzwonem i drewniana kapliczka wyrzeźbiona z pnia drzewa. 
Jeżdżąc po drogach naszego powiatu, uczestnicy rajdu zachwycali się też pięknymi widokami, zadbanymi zagrodami. Do Wyszkowa wrócili po 18.00.
Następnego dnia ruszyli drogą 62 w kierunku Węgrowa. Zwiedzili pałac w Łochowie, prywatne muzeum sztuki ludowej w Zambrzyńcu, modrzewiowy dwór w Paplinie, neogotycki pałac w Starej Wsi.
Działające w 9 krajach kluby CAAR zrzeszają ludzi, którzy wspólnie zwiedzają świat zabytkowymi pojazdami (mającymi więcej niż 25 lat). W Polsce stowarzyszenie działa od 1992 r. Organizuje rajdy międzynarodowe i krajowe, co najmniej trzy w roku: wiosenne, letnie (najdłuższe) i jesienne.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość