Z ZUS-em częściej osobiście niż przez Internet

Wydarzenia

Z ZUS-em częściej osobiście niż przez Internet

08.11.2016
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Płocki oddział ZUS wraz z podległymi jednostkami obsłużył w III kwartale ponad 162 tys. klientów. W samym wyszkowskim oddziale – ponad 13,5 tys. ZUS zachęca do korzystania z bezpłatnej Platformy Usług Elektronicznych.
Wizyta w urzędzie to wciąż najpopularniejsza forma kontaktu z administracją publiczną. Przyzwyczajenie do tradycji widać także na przykładzie liczby pism i dokumentów, które wpływają do urzędu. W III kwartale wyszkowski oddział ZUS obsłużył ponad 13,5 tys. klientów, kancelaria zarejestrowała ok. 8 tys. przychodzącej korespondencji, średnio prawie 3 tys. miesięcznie. - Przedstawione statystyki mogą dziwić. Wszyscy mamy przecież bezpłatny dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS, dzięki której większość spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu – przekonuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS. - PUE to nic innego jak możliwość załatwienia spraw i uzyskania informacji na swój temat za pośrednictwem Internetu w wygodny, sprawny oraz bezpieczny sposób.
Konto można założyć osobiście w ZUS. Można też przez Internet, ale wtedy wymagana jest dodatkowa forma weryfikacji tożsamości: podpis kwalifikowany, bezpłatny profil zaufany ePUAP lub konto bankowości elektronicznej w wybranych bankach (podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP potrzebujemy także do wysyłania dokumentów do ZUS). Dotychczas z tej możliwości skorzystało ponad 1,6 miliona Polaków.
Za pomocą e-platformy można m.in. sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za nas składki lub przekonać się, czy nasi bliscy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego. Możemy także wysyłać przez Internet wnioski i dokumenty. Z nowoczesnych rozwiązań najczęściej korzystają przedsiębiorcy. W III kwartale na terenie płockiego oddziału prawie 90% płatników zatrudniających do 5 ubezpieczonych złożyło deklaracje zgłoszeniowe i rozliczeniowe właśnie przez Internet. Więksi przedsiębiorcy mają obowiązek wysyłania dokumentów w formie elektronicznej, dlatego też w ich przypadku wskaźnik wynosi aż 100%.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
21.82% (199 głosów)
28.95% (264 głosów)
7.24% (66 głosów)
7.68% (70 głosów)
34.32% (313 głosów)
manhattan