Z ZUS-em częściej osobiście niż przez Internet

Wydarzenia

Z ZUS-em częściej osobiście niż przez Internet

08.11.2016
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Płocki oddział ZUS wraz z podległymi jednostkami obsłużył w III kwartale ponad 162 tys. klientów. W samym wyszkowskim oddziale – ponad 13,5 tys. ZUS zachęca do korzystania z bezpłatnej Platformy Usług Elektronicznych.
Wizyta w urzędzie to wciąż najpopularniejsza forma kontaktu z administracją publiczną. Przyzwyczajenie do tradycji widać także na przykładzie liczby pism i dokumentów, które wpływają do urzędu. W III kwartale wyszkowski oddział ZUS obsłużył ponad 13,5 tys. klientów, kancelaria zarejestrowała ok. 8 tys. przychodzącej korespondencji, średnio prawie 3 tys. miesięcznie. - Przedstawione statystyki mogą dziwić. Wszyscy mamy przecież bezpłatny dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS, dzięki której większość spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu – przekonuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS. - PUE to nic innego jak możliwość załatwienia spraw i uzyskania informacji na swój temat za pośrednictwem Internetu w wygodny, sprawny oraz bezpieczny sposób.
Konto można założyć osobiście w ZUS. Można też przez Internet, ale wtedy wymagana jest dodatkowa forma weryfikacji tożsamości: podpis kwalifikowany, bezpłatny profil zaufany ePUAP lub konto bankowości elektronicznej w wybranych bankach (podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP potrzebujemy także do wysyłania dokumentów do ZUS). Dotychczas z tej możliwości skorzystało ponad 1,6 miliona Polaków.
Za pomocą e-platformy można m.in. sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za nas składki lub przekonać się, czy nasi bliscy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego. Możemy także wysyłać przez Internet wnioski i dokumenty. Z nowoczesnych rozwiązań najczęściej korzystają przedsiębiorcy. W III kwartale na terenie płockiego oddziału prawie 90% płatników zatrudniających do 5 ubezpieczonych złożyło deklaracje zgłoszeniowe i rozliczeniowe właśnie przez Internet. Więksi przedsiębiorcy mają obowiązek wysyłania dokumentów w formie elektronicznej, dlatego też w ich przypadku wskaźnik wynosi aż 100%.
PBS Wyszków - wygodny kredyt
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku