Z tej historii wielkiej, dumnej (foto)

Wydarzenia

Z tej historii wielkiej, dumnej (foto)

15.08.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Ciekawy przebieg miały niedzielne, 14 sierpnia, uroczystości z okazji 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wielu mieszkańców zgromadziło się nad Bugiem, by zobaczyć, jak w 1920 r. Polacy odbijali miasto z rąk bolszewików. Uwaga uczestników uroczystości skierowana była jednak nie tylko na patriotyzm narodowych bohaterów, obrońców niepodległości Polski, ale też ten codzienny, współczesny.
W niedzielę po południu ze skweru Jana Pawła II wyruszył rajd rowerowy „Śladami Bitwy Warszawskiej”, koordynowany przez Leśną Szkołę Jerzego Sitka oraz Wyszków Moje Miasto (Jacek Szymanik). 35-kilometrowa trasa prowadziła przez Dalekie, Trzciankę, Ojcowiznę, Turzyn i Rybienko Leśne.
Tradycyjnie już, w zabytkowej plebanii parafii św. Idziego biblioteka miejska otworzyła okolicznością wystawę, w tym roku pt. „Bitwa Warszawska 1920 roku. Ojczyzna ocalona”.
W wigilię rocznicy Bitwy Warszawskiej i uroczystości wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium św. Idziego w intencji Ojczyzny odprawiono Mszę św., z udziałem niewielu pocztów sztandarowych, władz miasta i powiatu, kombatantów i przedstawicieli wojska, skromną, ale z głębokim przesłaniem. O Ojczyźnie mówiono wzniośle, słowami Marka Grechuty („Z tej historii wielkiej, dumnej, / z władzy mocnej i rozumnej / czerpiesz dzisiaj wiarę, w kraju dobry los / króla dzwon, co kraj przenika, / mowa Skargi, wzrok Stańczyka / przeszłość wielka wzniosła to Ojczyzna twa / to Ojczyzna twa”), ale też prostymi słowami, o patriotyzmie dnia codziennego. – Aby zbudować silne państwo, trzeba, aby społeczność stała się wspólnotą – podkreślił ks. Tomasz Grabowski. Do refleksji skłaniały słowa o uczciwości np. pracodawców wobec pracowników i pracowników wobec pracodawców, poszanowaniu wspólnego dobra, przekazywaniu tych wartości w rodzinach, o celu nadrzędnym wszystkich Polaków, który powinien brać górę nad różnicami.
 
Niezwykła lekcja historii
Wielu mieszkańców zgromadziło się wieczorem na brzegu rzeki Bug, by zobaczyć, jak w 1920 r. Polacy odbijali miasto z rąk bolszewików. Pierwsze pododdziały wroga wkroczyły 11 sierpnia, okupacja trwała do 18 sierpnia i była naznaczona grabieżami oraz mordami. W tym okresie stacjonowali w wyszkowskiej plebanii członkowie komunistycznego rządu polskiego z Feliksem Dzierżyńskim na czele. Na wieść o klęsce pod Warszawą, zdrajcy opuścili miasto i odjechali na wschód. Wieczorem 18 sierpnia 31. Pułk Strzelców Kaniowskich pod dowództwem kapitana Mikołaja Bołtucia, po przejściu przez most wdarł się do miasta, zdobył je i utrzymał.
Grypy rekonstrukcyjne pokazały walki o Wyszków, m.in. wkroczenie do miasta oddziału bolszewickiego, ostrzał artyleryjski pozycji bolszewickich, szturm oddziałów polskich przez most na Bugu i odparcie bolszewickiego kontrataku, wzięcie bolszewików do niewoli. Na nadbużańskiej skarpie pojawił się nie tylko Mikołaj Bołtuć, ale też Feliks Dzierżyński. Były widowiskowe efekty pirotechniczne, strzelanie z różnych rodzajów broni i wybuchy.
Rekonstrukcja nosiła tytuł „Kapitan Mikołaj Bołtuć – bohater Wyszkowa”, w tytułową rolę wcielił się Sławomir Jodełka.
fot. Elżbieta Szczuka, Sylwia Bardyszewska
Więcej na ten temat w kolejnym papierowym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach już od 16 sierpnia.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

W erze cyfryzacji i rosnących możliwości technologicznych, przedsiębiorcy znajdują coraz to nowsze sposoby na rozszerzenie swojej działalności. Jednym z najbardziej skutecznych i dynamicznie rozwijających się kanałów sprzedaży jest handel elektroniczny. Firmy, które wcześniej opierały się na tradycyjnych metodach sprzedaży, dziś masowo przenoszą swoje biznesy do przestrzeni online. Tworzenie sklepów internetowych stało się nie tyle opcją, co koniecznością, aby dotrzymać kroku rosnącym wymaganiom rynku oraz zmieniającym się nawykom zakupowym konsumentów.
zobacz więcej
Usterki, które mogą przydarzyć się w trasie: Jak się do nich przygotować i jak sobie radzić

Usterki, które mogą przydarzyć się w trasie: Jak się do nich przygotować i jak sobie radzić

Witajcie, drodzy kierowcy! Życie na drodze zawsze pełne jest niespodzianek, a jedną z najbardziej stresujących sytuacji jest usterka pojazdu w trakcie podróży. Nie ma co ukrywać, że nawet najlepiej utrzymany samochód może czasami odmówić posłuszeństwa. Warto więc być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Dlatego też chciałbym podzielić się z Wami kilkoma radami dotyczącymi usterkowych przygód, które mogą przytrafić się w trakcie podróży oraz sposobami radzenia sobie z nimi.
zobacz więcej
Półtora tysiąca paczek nielegalnych papierosów

Półtora tysiąca paczek nielegalnych papierosów

Prawie 1.500 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą i korupcją znaleźli u 38-latka z powiatu wyszkowskiego. Straty na rzecz Skarbu Państwa oszacowano na kwotę ok. 40 tys. zł.
zobacz więcej
Pijaną nastolatkę policja znalazła na placu zabaw

Pijaną nastolatkę policja znalazła na placu zabaw

Pijana 14-latka leżała na ławce przy placu zabaw. Wyszkowscy policjanci natychmiast udzielili jej pomocy przedmedycznej, przed przyjazdem pogotowia ratunkowego.
zobacz więcej