Z tej historii wielkiej, dumnej (foto)

Wydarzenia

Z tej historii wielkiej, dumnej (foto)

15.08.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Ciekawy przebieg miały niedzielne, 14 sierpnia, uroczystości z okazji 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wielu mieszkańców zgromadziło się nad Bugiem, by zobaczyć, jak w 1920 r. Polacy odbijali miasto z rąk bolszewików. Uwaga uczestników uroczystości skierowana była jednak nie tylko na patriotyzm narodowych bohaterów, obrońców niepodległości Polski, ale też ten codzienny, współczesny.
W niedzielę po południu ze skweru Jana Pawła II wyruszył rajd rowerowy „Śladami Bitwy Warszawskiej”, koordynowany przez Leśną Szkołę Jerzego Sitka oraz Wyszków Moje Miasto (Jacek Szymanik). 35-kilometrowa trasa prowadziła przez Dalekie, Trzciankę, Ojcowiznę, Turzyn i Rybienko Leśne.
Tradycyjnie już, w zabytkowej plebanii parafii św. Idziego biblioteka miejska otworzyła okolicznością wystawę, w tym roku pt. „Bitwa Warszawska 1920 roku. Ojczyzna ocalona”.
W wigilię rocznicy Bitwy Warszawskiej i uroczystości wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium św. Idziego w intencji Ojczyzny odprawiono Mszę św., z udziałem niewielu pocztów sztandarowych, władz miasta i powiatu, kombatantów i przedstawicieli wojska, skromną, ale z głębokim przesłaniem. O Ojczyźnie mówiono wzniośle, słowami Marka Grechuty („Z tej historii wielkiej, dumnej, / z władzy mocnej i rozumnej / czerpiesz dzisiaj wiarę, w kraju dobry los / króla dzwon, co kraj przenika, / mowa Skargi, wzrok Stańczyka / przeszłość wielka wzniosła to Ojczyzna twa / to Ojczyzna twa”), ale też prostymi słowami, o patriotyzmie dnia codziennego. – Aby zbudować silne państwo, trzeba, aby społeczność stała się wspólnotą – podkreślił ks. Tomasz Grabowski. Do refleksji skłaniały słowa o uczciwości np. pracodawców wobec pracowników i pracowników wobec pracodawców, poszanowaniu wspólnego dobra, przekazywaniu tych wartości w rodzinach, o celu nadrzędnym wszystkich Polaków, który powinien brać górę nad różnicami.
 
Niezwykła lekcja historii
Wielu mieszkańców zgromadziło się wieczorem na brzegu rzeki Bug, by zobaczyć, jak w 1920 r. Polacy odbijali miasto z rąk bolszewików. Pierwsze pododdziały wroga wkroczyły 11 sierpnia, okupacja trwała do 18 sierpnia i była naznaczona grabieżami oraz mordami. W tym okresie stacjonowali w wyszkowskiej plebanii członkowie komunistycznego rządu polskiego z Feliksem Dzierżyńskim na czele. Na wieść o klęsce pod Warszawą, zdrajcy opuścili miasto i odjechali na wschód. Wieczorem 18 sierpnia 31. Pułk Strzelców Kaniowskich pod dowództwem kapitana Mikołaja Bołtucia, po przejściu przez most wdarł się do miasta, zdobył je i utrzymał.
Grypy rekonstrukcyjne pokazały walki o Wyszków, m.in. wkroczenie do miasta oddziału bolszewickiego, ostrzał artyleryjski pozycji bolszewickich, szturm oddziałów polskich przez most na Bugu i odparcie bolszewickiego kontrataku, wzięcie bolszewików do niewoli. Na nadbużańskiej skarpie pojawił się nie tylko Mikołaj Bołtuć, ale też Feliks Dzierżyński. Były widowiskowe efekty pirotechniczne, strzelanie z różnych rodzajów broni i wybuchy.
Rekonstrukcja nosiła tytuł „Kapitan Mikołaj Bołtuć – bohater Wyszkowa”, w tytułową rolę wcielił się Sławomir Jodełka.
fot. Elżbieta Szczuka, Sylwia Bardyszewska
Więcej na ten temat w kolejnym papierowym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach już od 16 sierpnia.
AK Finanse 728x90 (23.10.2019)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ekshumacja przy drodze krajowej

Ekshumacja przy drodze krajowej

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się ekshumacja szczątków żołnierzy pochowanych podczas I wojny światowej przy obecnej drodze krajowej nr 8. O istnieniu cmentarza wiedzieli okoliczni mieszkańcy i regionaliści, ale nie był zewidencjonowany w rejestrach konserwatora zabytków, nie został uwzględniony na etapie projektowania drogi. Odnalezienie szczątków było więc zaskoczeniem i dla GDDKiA, i pracowników firmy rozbudowującej trasę. Chyba jeszcze bardziej zdziwieni byli archeolodzy, gdy w jednej z mogił znaleźli… plastikowy worek.
zobacz więcej
Zostaje "Czyste powietrze"

Zostaje "Czyste powietrze"

Gmina wycofała się z programu dofinansowującego modernizację kotłowni i montaż instalacji solarnych. W zamian oferuje mieszkańcom pomoc w pozyskaniu dofinansowania w ramach programu "Czyste powietrze".
zobacz więcej
Księga Rekordów Guinnessa - gdzie ją znaleźć?

Księga Rekordów Guinnessa - gdzie ją znaleźć?

Rekordy Guinnessa zawsze cieszą się niezwykłą popularnością. Ile razy można było gdzieś usłyszeć, że coś jest "największe na świecie, dlatego wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa" albo "to było najdłuższe, więc ustanowiło światowy rekord". Ale gdzie to sprawdzić?! Do niedawna trzeba było zamówić książkę i przejść przez etap zrozumienia jej, ponieważ dostępna jest w języku angielskim. Teraz wystarczy trochę przeszukać Internet. Ale żeby wam tego oszczędzić - chętnie zapoznamy was z dobrą stroną, na której znaleźć można rekordy z różnych kategorii.
zobacz więcej
Wielkanoc w Wyszkowie (foto)

Wielkanoc w Wyszkowie (foto)

Świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego wyszkowianie rozpoczęli mszą Wigilii Paschalnej, w sobotę po zapadnięciu zmroku. Jak zwykle przed kościołami zapłonęły ogniska.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom