Wyszkowskie Dyktando (foto)

Wydarzenia

Wyszkowskie Dyktando (foto)

10.04.2018
autor: Elżbieta Borzymek
18. edycja Wyszkowskiego Dyktanda, które ma status konkursu wojewódzkiego, odbyła się 10 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4. Do rywalizacji o tytuł mistrza ortografii przystąpiło 56 uczniów z klas VII szkół podstawowych oraz 19 ze szkół średnich.
Do konkursu w młodszej kategorii przystąpili uczniowie z Łochowa, Ostrówka, Sadownego, Gwizdał, Kryp, a także reprezentanci powiatu wyszkowskiego z gmin: Wyszków (SP1, SP4, SP5 i SP w Rybienku Leśnym), Brańszczyk, Zabrodzie (i Adelin), Somianka (i Wola Mystkowska), Rząśnik (i Komorowo), Długosiodło (i Stare Bosewo). 
W starszej kategorii rywalizowali uczniowie szkół z Węgrowa, Łochowa, Sadownego i oczywiście Wyszkowa (ZS1, CEZiU, ZS3 i I LO).
- Historia Wyszkowskiego Dyktanda sięga 2001 r., gdy w Czwórce odbył się konkurs ortograficzny pod hasłem „Kochać ojczyznę, to miłować język, miłować język to nie kalać go błędami” – przypomniała dyrektor szkoły Ewa Runo, witając uczestników i ich nauczycieli. – Dziś mamy 18. edycję Wyszkowskiego Dyktanda. Od samego początku konkurs odbywa się pod patronatem Burmistrza Wyszkowa i Starosty Powiatu Wyszkowksiego, a od 2012 r. Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Życzyła piszącym sukcesu w zmaganiach z trudną polską ortografia. 
Uczniowie klas VII i gimnazjaliści pisali dyktando w sali gimnastycznej, natomiast reprezentanci szkół średnich w jednej z klas. Wszystkie prace zostały zakodowane. Najpierw uczestnicy wysłuchali tekstu dyktand w całości, aby poznać ich treść. Dopiero potem nauczycielki języka polskiego w SP4, organizatorki konkursu – Elżbieta Dobrzyńska i Ineza Pieniążek – przystąpiły do właściwego dyktowania.
Wyniki ortograficznej rywalizacji w kategorii szkół podstawowych i gimnazjum:
I miejsce - Michał Świętoń, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Adelinie, gmina Zabrodzie
II miejsce - Julia Kwiatkowska, Szkoła Podstawowa w Długosiodle
III miejsce - Barbara Kwaśny, Szkoła Podstawowa w Woli Mystkowskiej, gmina Somianka
Kategoria szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce - Błażej Szurawski, I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Wyszkowie
II miejsce - Roksana Malinowska, I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Wyszkowie
III miejsce - Jakub Więcki, Zespół Szkół nr 3 im. J. Kochanowskiego w Wyszkowie.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom konkursu, a także ich opiekunom, laureatom - gratulują. Uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na 13 czerwca, w trakcie Wyszkowskich Dni Nauki.
 

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom