Wyszkowska huta szkła ma 110 lat (foto)

Wydarzenia

Wyszkowska huta szkła ma 110 lat (foto)

26.09.2016
autor: Elżbieta Szczuka
W ramach obchodów 110-lecia huty szkła w Wyszkowie (obecnie jej właścicielem jest irlandzka Grupa Ardagh) w sobotę 24 września na jej terenie odbył się dzień otwarty dla pracowników i ich rodzin. Można było zwiedzić zakład, okolicznościową wystawę. Był wspólny grill i atrakcje dla dzieci.
16 września 1906 r. został podpisany akt notarialny utworzenia w osadzie Wyszków, w powiecie pułtuskim, guberni warszawskiej spółki jawnej, która miała działać pod nazwą Huta Szklana „Robotnicza” W. Bereda, F. Sztompke i A. Rewoliński. Huta, zbudowana sposobem gospodarczym w 6 tygodni, została uroczyście otwarta 12 listopada 1906 r. Produkcję rozpoczęto w 1907 r. Wytwarzano butelki do wódek, win, i piwa ze szkła zielonego, formowanego ręcznie.
Huta rozwijała się, była modernizowana. W wyniku działań wojennych produkcję butelek przerwano w latach 1915-16, na przełomie lat 1939/40 oraz w latach 1944-46. W roku 1949 hutę upaństwowiono. Warto przypomnieć, że w 1973 r. huta wybudowała dom kultury, który przekazała miastu z zastrzeżeniem, że ma nosić nazwę „Hutnik”. 
W 1996 r. huta została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a rok później została sprzedana inwestorowi zagranicznemu. Głównym udziałowcem została holenderska spółka Polglass. W sierpniu 1999 r. prezesem Polglass Polska został Brytyjczyk Michael P. McKeown, znakomity fachowiec w branży szklarskiej. Huta przezwyciężyła kryzys i zdobyła nowe rynki zbytu.
W 2004 r. spółkę Polglass przejął brytyjski koncern Rexam, wprowadzając nową nazwę: Rexam Szkło Wyszków SA. Dyrektorem zakładu został Jerzy Żołyniak. Od 2007 r. nowym właścicielem jest irlandzka Ardagh Glass. Obecnie wyszkowski zakład zatrudnia 115 pracowników.
 
Mamy bardzo dobrą załogę
Wśród zwiedzających hutę, oprócz rodzin pracowników, były władze samorządowe i przedstawiciele współpracujących firm. Przyjechał  również Michael P. McKeown, obecnie wiceprezes w Grupie Żywiec. Po zakładzie oprowadzał dyrektor Jerzy Żołyniak.
Szkło jest produkowane z piasku, wapienia, sody, topników. Barwę nadają mu odpowiednie tlenki metali. Obecnie produkowane są butelki brązowe i zielone szmaragdowe o pojemności od 0,33 l do 0,7 l. Mają bardzo wysoką jakość.  
Goście zwiedzili: zestawiarnię, gorący koniec, kabinę sterowania wanny szklarskiej, automaty formowania, odprężarkę, urządzenia kontroli jakości, pakownię.
Jeszcze w tym roku będzie zmodernizowana linia 1A na zimnym końcu (sortowanie butelek), zostaną zainstalowane najnowsze urządzenia inspekcyjne (prototyp), wyprodukowane przez Grupę Ardagh.
Dyrektor chwali swoją załogę.
- Zakład funkcjonuje dobrze nie dlatego, że ja tu jestem. To zasługa ludzi. Chcieć to móc. Ludzie chcą, dlatego mamy wyniki. Mamy bardzo dobrą załogę.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 27 września.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Czy Sylaba zostanie w Hutniku? (foto)

Czy Sylaba zostanie w Hutniku? (foto)

Trudne rozmowy na linii Sylaba – dyrekcja Hutnika. Chodzi już nie tylko o obniżenie etatów instruktorkom, ale też przyszłość rewii: czy nadal będzie jedną z artystycznych form domu kultury, czy może już prywatną działalnością. Chodzi o prawo do decydowania w kwestiach organizacyjnych zespołu. - Prawo do Sylaby jest głęboko w pani – na wtorkowym spotkaniu do założycielki rewii Ireny Zdunek zwróciła się zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. - Musicie się państwo zastanowić, czy chcecie się tym prawem podzielić, czy chcecie mieć je na wyłączność.
zobacz więcej
Mnóstwo chętnych do przedszkoli. Gmina szuka miejsc dla najmłodszych

Mnóstwo chętnych do przedszkoli. Gmina szuka miejsc dla najmłodszych

Samorządowe przedszkola przeżywają prawdziwe oblężenie. Miejsc zabrakło dla prawie 130 trzy i czterolatków. Z myślą o nich gmina ogłosi konkurs dla placówek niepublicznych.
zobacz więcej
Znów wypadek w Woli Mystkowskiej

Znów wypadek w Woli Mystkowskiej

Jedna osoba trafiła do szpitala po zderzeniu osobówki z samochodem ciężarowym w Woli Mystkowskiej, na drodze z Wyszkowa do Pułtuska.
zobacz więcej
Jakie usługi dodatkowe oferują nowocześni przewoźnicy taxi?

Jakie usługi dodatkowe oferują nowocześni przewoźnicy taxi?

Nowocześni przewoźnicy taxi dwoją się i troją aby zainteresować klientów swoją ofertą. W tym celu stale poszerzają wachlarz proponowanych usług. Poza tradycyjnym przewozem osób z jednego punktu na mapie miasta w drugi, współczesne taksówki oferują także zakupy na telefon, monitorowany przewóz dzieci bądź wykonanie szeregu zleceń indywidualnych. Dowiedz się, w jakiej sytuacji warto zadzwonić po taxi!
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom