Wyszków z perspektywami zawodowymi dla ludzi młodych? (foto)

Wydarzenia

Wyszków z perspektywami zawodowymi dla ludzi młodych? (foto)

21.11.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Debata oksfordzka „Wyszków jako miejsce z perspektywami zawodowymi dla ludzi młodych” odbyła się 17 listopada w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Jowisz. Osiem 8-osobowych zespołów, reprezentujących 4 wyszkowskie szkoły średnie, próbowało przekonać do postawionej tezy lub ją obalić, zachowując przy tym ściśle określone zasady dyskusji. Miejsca na podium jurorzy przyznali uczniom: Zespołu Szkół nr 3 oraz  Zespołu Szkół nr 1 i I Liceum Ogólnokształcącego.  
Debacie przewodniczył Marszałek. W tej roli wystąpił wicestarosta Adam Mróz, wspierany przez Sekretarza – Ewę Trzcińską, inicjatorkę debaty, współzałożycielkę Wyszkowskiego Centrum Rozwoju Biznesu. 
- Rozważać będziemy tezę ważną dla nas, mieszkańców Wyszkowa, a także dla władz samorządowych, gminy Wyszków i powiatu wyszkowskiego, bo cóż ważniejszego niż odpowiedź na takie pytanie – zauważył Adam Mróz. – Wyciągniemy wnioski z tego, co padnie podczas tej debaty. Chcemy, żeby wasz głos był słyszalny i realizowany – zwrócił się do młodych ludzi debatujących i zasiadających na widowni.
Ewa Trzcińska pochwaliła uczestników debaty za samą chęć prowadzenia dialogu: – Dialog jest dzisiaj bardzo ważny. Debata oksfordzka właśnie takiego dialogu uczy. I uczy przede wszystkim – myślę, że to jest dzisiaj dość istotne – szacunku dla rozmówcy. 
Wypowiedziom mówców wnikliwie przysłuchiwało się czworo jurorów: zastępca burmistrza Aneta Kowalewska,  lider ds. komunikacji wewnętrznej i employer brandingu w Quad/Graphics Joanna Krzyżaniak, naczelnik wydziału edukacji starostwa Krzysztof Arbaszewski oraz przedsiębiorca, współzałożyciel WCRB Arkadiusz Brejnak. Każdy zespół mógł uzyskać od nich 320 punktów. 
Przypomnijmy, że zadaniem debaty oksfordzkiej jest dyskusja nad tezą. Debatuje strona Propozycji, mająca za zadanie przekonać publiczność do słuszności zaproponowanej tezy oraz strona Opozycji, której celem jest podważenie i obalenie tezy. O tym, po której stronie mają się opowiedzieć, strony dowiadują się tuż przed rozpoczęciem debaty.
Argumenty – umiejętnie przedstawione w zależności od zajmowanej strony – dotyczyły m.in.: możliwości znalezienia zatrudnienia w Wyszkowie, stopy bezrobocia, wysokości zarobków, położenia miasta w stosunku do Warszawy, infrastruktury drogowej (droga ekspresowa, obwodnica), największego pracodawcy – QuadGraphics, oferty edukacyjnej szkół. 
Składy debatujących zespołów:
I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
Zespół nr 4: Kacper Zyśk, Jakub Rogucki, Jakub Wróblewski, Stanisław Rogulski
Zespół nr 7: Paweł Gościniak, Daniel Wiśniewski, Dawid Dąbrowski, Maciej Kopytowski,
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Kopernik
Zespół nr 2: Anita Bartłomiejczyk, Kacper Kogut-Maliszewski, Adrian Sikora, Mateusz Stańczak             
Zespół nr 3: Michał Deptuła, Mateusz Podgórny, Szymon Czestkowski, Mikołaj Tuszyński                  
Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie
Zespół nr 6: Rafał Mróz, Błażej Grabowski, Dawid Kowalski, Jakub Makarewicz    
Zespół nr 1: Piotr Stępień, Kamil Bedecki, Mateusz Morka, Szymon Przybylski                                
Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego
Zespół nr 5: Weronika Wasilewska, Weronika Piątek, Daniel Szarmach, Dawid Milczarczyk                       
Zespół nr 8: Joanna Jeż, Sylwia Grzegorczyk, Weronika Wojtaszek, Bartosz Pikora                                            
- Nie ma przegranych – zaznaczyła, przedstawiając werdykt jurorów, Ewa Trzcińska. – Wszystkie zespoły uzyskały ponad 240 punktów. Gratulujemy wszystkim. I miejsce (268 punktów) zdobył Zespół nr 8 (ZS3), II miejsce (262 punkty) ex aequo – Zespół nr 6 (ZS1) i Zespół nr 7 (I LO). Poziom był bardzo wysoki. Wszyscy byli bardzo zaangażowani. Warto więc takie inicjatywy organizować. Powtórzyła słowa Theodora Roosevelta „Rób, co możesz, w miejscu, jakim jesteś i z tym, co masz”, wykorzystane w wypowiedzi jednego z mówców. – To trochę wpisuje się w ideę naszej inicjatywy – zauważyła – ponieważ chcemy ludzi przedsiębiorczych, którymi wy z pewnością jesteście, wspierać i mam nadzieję, że to są dobre początki. 
Nagrodą niespodzianka dla zwycięskiego zespołu było zaproszenie do współpracy od firmy Restaurant Vic, by zapoznać się z zakresem jej działalności, jej historią. 
Wynik głosowania publiczności przed i po debacie był mniej więcej taki sam: połowa opowiedziała się za tezą, że Wyszków jest miastem z perspektywami zawodowymi dla ludzi młodych.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość