Wyszków nauką stoi (foto)

Wydarzenia

Wyszków nauką stoi (foto)

30.11.-0001
autor: Elżbieta Szczuka
Pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy 13 czerwca w wyszkowskiej filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku odbył się VIII Wyszkowski Dzień Nauki, pod hasłem „1918 – 2018 – Piękna Niepodległa”. – Dziś nauką Wyszków stoi – skonstatował burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Przybyłych, wśród nich burmistrza, starostę, ks. dziekana, powitała Hanna Dziubiel, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, współorganizatora, wraz z Burmistrzem Wyszkowa i filią Włodkowica, środowej imprezy. Aulę szczelnie wypełnili uczniowiew szkół podstawowych i średnich.
- My w gminie Wyszków chcemy wyposażyć naszych najmłodszych w ten kapitał, który jest bezcenny – wiedzę i wykształcenie. Wykształcenie, z którego przez całe życie będą mogli robić dobry użytek – mówił burmistrz podczas oficjalnego otwarcia uroczystości. 
Podziękował za dobrą współpracę wszystkim partnerskim uczelniom. Zaznaczył, że VIII WDN odbywa się w roku szczególnym, jubileuszowym, że polscy naukowcy również budowali potęgę najjaśniejszej Rzeczypospolitej..
Krótką prezentację wyszkowskiej filii SWPW przedstawił prorektor doc. dr Henryk Goryszewski. Przypomniał, że Paweł Włodkowic, żyjący na przełomie XIV i XV w., był wybitnym polskim prawnikiem i mężem stanu. W wyszkowskiej filii są w tej chwili dwa wydziały: pedagogiki oraz administracji i zarządzania. W tym roku na tym drugim wydziale będzie nabór na kierunek zarządzanie bezpieczeństwem narodowym.
15-minutowy wykład na temat odzyskiwania niepodległości przez Polskę miał dr hab. Radosław Lolo, dziekan Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
- Europa u progu I wojny światowej była jednym wielkim więzieniem narodów – zaznaczył. – Dominowały potężne imperia, w skład których wchodziło 10-12 narodów. I w tym wszystkim Polacy jako jedyny naród z tych, którzy nie mieli państwa, byli aż w trzech zaborach. W XIX w. zorganizowali kilka narodowych powstań, wszystkie zakończyły się totalną klęską. Każde następne pociągało coraz więcej ofiar. Polacy zrozumieli, że sami niepodległości nie wywalczą, potrzebne jest wielkie wydarzenie europejskie. Wiedziano, że tylko wielka wojna w Europie może przynieść Polsce niepodległość. 
Podkreślił cenę, jaką Polacy zapłacili za niepodległość. Zginęło ponad 800 tys. ludzi. Kraj był potwornie zniszczony. W 1918 r. ok. 13 mln obywateli (prawie połowa) było na granicy klęski głodu. 86% majątku zostało zniszczone. 
- To jest realna cena tej niepodległości, której 100. rocznicę świętujemy. 
Kiedy Polska powstawała, były 3 skrajnie różne pomysły (Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa i Rady Regencyjnej), jak Polska ma wyglądać. 
- Czy ma być lewicowa, czy konserwatywna, czy państwo socjalne? Żadna. Oni się wszyscy pogodzili i oddali władzę Piłsudskiemu, zrezygnowali z własnych ambicji. Siła jest w jedności i faktach, a nie w gadaniu. Niepodległość nie była oczywista. Wielu narodom w 1918 r. nie udało się odzyskać niepodległości, musiały czekać nawet do lat 90.
Młodzieży mówił: - Jak nie będziecie szanować ojczyzny, to inni też nie będą.
 
Podsumowanie projektów
Przez prawie 2 godziny szkoły podstawowe i średnie prezentowały swoje programy edukacyjne, można było obejrzeć filmy o Wyszkowie. Po tym zostały wręczone dyplomy i nagrody za projekty edukacyjne (rok 2018 jest ogłoszony Rokiem Niepodległości i wiele projektów odnosi się do tej daty), laureatom Wyszkowskiego Dyktanda o Pióro Pierwszej Damy oraz Przeglądu Filmów Młodzieży Szkolnej o Wyszkowie.
Projekty edukacyjne przygotowali: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza – „Warto pamiętać”, „Żywe obrazy”, „Niech cały bawi się świat”, „Niepodległa Polska ma 100 lat”, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego – „Wolność jest nam dana, ale i zadana”, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Hempla w Rybienku Leśnym – wystawa fotograficzna „Sto razy Wyszków na 100-lecie niepodległej Polski”, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Obrońców Westerplatte – „Drogi do Niepodległości na stacjach matematycznych”, „Imię Polski rozsławiali”, wieczornica „Drogi do Niepodległości”, „Pospolite gatunki drzew rosnące na terenie Nadleśnictwa Wyszków”, „Medycyna wczoraj i dziś”, „Dlaczego Titanic zatonął”, „Sztuka zdrowego życia”, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej – „Dla Niepodległej – złoty wiek”, „Dla Niepodległej – upadek Rzeczypospolitej”, „Dla Niepodległej – odzyskanie niepodległości”, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rybnie – „PRL w oczach naszych rodziców i dziadków”, „W obiektywie przeszłości – historia Wyszkowa i okolic w czasach wojny polsko-bolszewickiej”, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Leszczydole Starym – „Przez stulecia do niepodległości Polski. Gra edukacyjna”, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach – „Czy filmy mogą edukować? Polecamy najlepsze filmy dla młodzieży”, „Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty”, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lucynowie - „Polacy w drodze do niepodległości”, Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie - „100-lecie niepodległości - ze zbiorów szkolnych”, CEZIU „Kopernik” – „Kopernik dla Niepodległej, zagadki i łamigłówki matematyczne”, „100 zmian w polskim języku”, Zespół Szkół nr 1 – „70 - lecie szkolnictwa zawodowego, 15- lecie nadania imienia M. Skłodowskiej”,  I LO im. C.K. Norwida - projekt matematyczno-kryptologiczny.
W gminnym etapie Wyszkowskiego Dyktanda o Pióro Pierwszej Damy, organizowanego przez SP nr 4 w Wyszkowie laureatami zostali: I miejsce Maja Pieniążek z SP 4, II - Anna Kamieniecka z SP 5, III - Weronika Karłowicz SP 5. W etapie wojewódzkim zaś wygrali: szkoły podstawowe I - Michał Świętoń z ZS-P w Adelinie, II - Julia Kwiatkowska z SP w Długosiodle, III - Barbara Kwaśny z SP w Woli Mystkowskiej; wyszkowskie szkoły średnie: I - Błażej Szurawski z I LO im. C.K. Norwida, II - Roksana Malinowska również z I LO, III - Jakub Więcki z ZS nr 3. 
Od 5 lat nauczycielki SP nr 5: Krystyna Szczuka-Wiśniewska i Lucyna Wilczyńska organizują przegląd filmów o Wyszkowie. Tegoroczna edycja zatytułowana była „Pokochaj Wyszków” – zgłosiło się 14 zespołów (35 uczestników), filmy oceniało 7-osobowe jury. I miejsce zdobył film „Wyszków – miasto z pasją”, wykonany przez uczennice SP 1: Annę Koniarską, Patrycję Sieńkowską, Amelię Rogulską i Amelię Andrzejewską, opiekun p. Iwona Woźniakowska. II - film „Zapomniana historia” przygotowany przez Oliwiera Ciskowskiego z SP 4, opiekun p. Agnieszka Pałka, III - „Wyszków – miasto z duszą”, autorzy: Jakub Purta, Aleksander Rudnicki i Bartosz Uzdowski z SP 1, opiekun p. Iwona Woźniakowska, IV - „Pokochaj Wyszków” autorki: Anna Zaleska, Weronika Zaleska i Karolina Zyśk  z SP 1, - opiekun p. I. Woźniakowska.
Ostatnim punktem VIII WDN był wykład doc. dr. Henryka Goryszewskiego dla nauczycieli, zatytułowany Obraz prawa w Rzeczypospolitej w „Panu Tadeuszu”.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość