Wyremontowana mogiła bohaterów

Wydarzenia

Wyremontowana mogiła bohaterów

12.08.2016
autor: Sylwia Bardyszewska, na podst. www.mazowieckie.pl
W tym roku wyremontowano mogiłę 39 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w 1920 r. walczyli z bolszewikami i polegli pod Wyszkowem. Wojewoda mazowiecki przekazał na ten cel dotację w wysokości 14 tys. zł. 
Przy mogile zatrzymuje się wiele osób odwiedzających cmentarz parafialny. Podczas uroczystości wartę pełnią harcerze, rokrocznie 1 listopada płonie mnóstwo zniczy. Pomnik wykonany z granitowego bloku, zwieńczony Krzyżem Walecznych został postawiony 15 sierpnia 1921 r. Napisy informują o pochowanych w tym miejscu 39 żołnierzach, w tym 31 nieznanych.
Rejonu Wyszkowa broniły oddziały grupy gen. Lucjana Żeligowskiego, do 10 sierpnia tocząc na północ od miasta ciężkie boje opóźniające. Walki te umożliwiły koncentrację wojsk polskich do późniejszych kontruderzeń znad Wieprza i Wkry. 18 sierpnia miasto zostało wyzwolone dzięki śmiałemu atakowi 31. Pułku Piechoty kpt. Mikołaja Bołtucia.
Przypominamy, że rekonstrukcję tego wydarzenia będziemy mogli zobaczyć w niedzielę 14 sierpnia o godz. 19 podczas widowiska plenerowego przy moście samochodowym.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zagłosuj na wydarzenie 1000 Tygodni i wygraj 500 zł!

Zagłosuj na wydarzenie 1000 Tygodni i wygraj 500 zł!

Już tylko kilka dni zostało do zakończenia głosowania w plebiscycie "Wydarzenie 1000 Tygodni". Główna nagroda wynosi 500 zł! Rozstrzygnięcie - 7 lutego, w 1.000 numerze Nowego Wyszkowiaka.
zobacz więcej
Bezpiecznych zimowych szaleństw! (foto)

Bezpiecznych zimowych szaleństw! (foto)

Gdzie najlepiej rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie podczas zimowych szaleństw? Oczywiście na lodowisku! Na pomysł nietypowej lekcji bezpieczeństwa wpadła dzielnicowa mł. asp. Ewa Wykowska. Na wyszkowskim lodowisku spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej w Lucynowie, a towarzyszył jej… łoś – maskotka wyszkowskiej policji.
zobacz więcej
Czekaliśmy na Ciebie, Matko (foto)

Czekaliśmy na Ciebie, Matko (foto)

Nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej to wielkie przeżycie i wyróżnienie dla podwyszkowskich parafii. 12 i 13 września przed obrazem klękają wierni z Rybienka Leśnego oraz Wyszkowa. Wzruszające powitanie w zabytkowym kościele w Rybienku odbyło się we wtorek wieczorem.
zobacz więcej
Umiejętności, a nie słabości (foto)

Umiejętności, a nie słabości (foto)

Talentami wokalnymi, tanecznymi i aktorskimi pochwalili się, 21 września, uczestnicy III Przeglądu Form Artystycznych Osób z Niepełnosprawnościami. - Mam nadzieję, że przegląd przyczyni się przede wszystkim do tego, że osoby z niepełnosprawnościami będą postrzegane przez pryzmat swoich umiejętności, a nie słabości – powiedział Marek Rosłoniec, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, które były jednym z organizatorów przeglądu.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku

Najczęściej komentowane

Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star
fotobudka star