Wyposażenie toalety publicznej a higiena mycia rąk

Wydarzenia

Wyposażenie toalety publicznej a higiena mycia rąk

08.06.2018
autor: Red.
Toalety publiczne są miejscami, w których siłą rzeczy gromadzi się brud oraz wiele drobnoustrojów chorobotwórczych powodujących choroby zakaźne.Z tego względu powinno się maksymalnie ograniczać przenoszenie się bakterii między ludźmi, szczególnie w okresach panowania grypy, ale też w każdym innym ponieważ jest wiele innych groźnych chorób zakaźnych.

Kiedy myć ręce?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od wielu lat podkreśla jak ważną rolę w profilaktyce zdrowotnej pełni higiena rąk. Poprawne umycie rąk niweluje rozprzestrzenianie się wielu chorób takich jak: wirusowe zapalenie wątroby typu A, tasiemiec, salmonella, bakteryjne zapalenie jamy ustnej, glista ludzka oraz choroby sezonowe jak grypa.

W okresie jesienno-zimowym częste zachorowania na przeziębienie i grypę nie są niczym dziwnym. Choroby przenoszą się najszybciej poprzez duże skupiska ludzkie oraz takie miejsca jak toalety publiczne. Nie możemy uniknąć kontaktu z patogenami, ale możemy minimalizować ryzyko zachorowania poprzez dokładne i częste mycie rąk. Po powrocie do domu z każdego miejsca, w którym jest przepływ ludzi jak komunikacja publiczna, urząd, uczelnia, centrum handlowe, należy dokładnie umyć ręce.

Gdy jesteśmy chorzy, należy często myć ręce, aby nie zarazić innych osób. Zawsze trzeba myć ręce po użyciu chusteczki do nosa, po kichaniu i kaszlu. Przeziębienie przenosi się drogą kropelkową lecz starczy kontakt zainfekowanej dłoni z twarzą, aby przenieść wirusy dalej.

Dlaczego nie myjemy rąk?

W krajach trzeciego świata brak higieny najczęściej jest powodowany przez brak dostępu do czystej wody oraz generalny brak toalet. Z kolei w krajach rozwijających się wynika to raczej z braków w wyposażeniu toalet ogólnodostępnych. Wśród głównych przyczyn niedostatecznego mycia rąk w krajach rozwiniętych WHO wymienia:

  • ustawiczny brak czasu spowodowany pracą
  • stosowanie rękawiczek jednorazowych jako zamiennik mycia rąk
  • brak mydła w płynie i ręczników papierowych
  • słabo działające suszarki do rąk
  • brak odpowiednich warunków do mycia rąk
  • alergie na środki do mycia rąk
  • brak wiedzy na temat związku higieny rąk ze zdrowiem
  • brak wiedzy na temat poprawnego mycia rąk

Akcesoria niezbędne w toalecie publicznej

Aby w toaletach publicznych były zapewnione odpowiednie warunki do mycia rąk, muszą się tam znaleźć określone urządzenia oraz materiały eksploatacyjne. Podstawową rzeczą są dozowniki do mydła, najlepiej aby były bezdotykowe bo w ten sposób jeszcze bardziej niwelujemy przenoszenie się drobnoustrojów. Generalnie najlepiej jeśli wszystkie akcesoria łazienkowe są bezdotykowe, gdyż wtedy minimalizujemy ryzyko zakażenia do minimum.

Jak już umyjemy ręce, to jeszcze trzeba je dobrze wysuszyć i możemy to zrobić za pomocą ręczników papierowych lub suszarki do rąk. W pierwszym przypadku będzie oczywiście potrzebny pojemnik na ręczniki papierowe w rolce lub na ręczniki składane. Dużą część bakterii usuwamy z dłoni mechanicznie właśnie za pomocą wytarcia ich papierem więc jak najbardziej jest to higieniczna metoda. W drugim przypadku najlepiej sprawdzają się suszarki kieszeniowe do rąk, które szybko suszą dłonie za pomocą chłodnego powietrza pod wysokim ciśnieniem.

Ryszard Kurek

Ole.pl

Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość