Wykopano szczątki z I wojny światowej (foto)

Wydarzenia

Wykopano szczątki z I wojny światowej (foto)

25.06.2020
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. KPP Wyszków
Podczas prac ziemnych w Wólce Folwark (gmina Rząśnik) odkryto ludzkie szczątki. Sprawę bada policja, prokuratura oraz Instytut Pamięci Narodowej.
 
Informację o wykopaniu ludzkich szczątków na terenie prywatnej posesji wyszkowska policja otrzymała we wtorek 23 czerwca w południe. Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora przez kilka godzin wykonywali czynności procesowe, zabezpieczali miejsce i ślady oraz sporządzali niezbędną dokumentację. Zabezpieczone szczątki zostały przewiezione do policyjnego prosektorium, gdzie zostaną poddane szczegółowym oględzinom wykonanym przez biegłych sądowych.
- Ze wstępnych ustaleń mundurowych można wnioskować, że odnalezione ludzkie szczątki, wraz częścią umundurowania wojskowego, mogą należeć do młodego żołnierza Pułku Piechoty Carskiej Armii Rosyjskiej - mówi rzecznik wyszkowskiej policji podkom. Damian Wroczyński. - Świadczyć o tym może guzik od munduru z dwugłowym orłem, długie charakterystyczne buty oraz pas z klamrą. Około 800 metrów dalej znajduje się cmentarz żołnierzy poległych w I wojnie światowej, m.in. podczas walk wojsk obu frontów prowadzonych na terenie dzisiejszej gminy Rząśnik w lipcu 1915 roku. Warto również przypomnieć, że w carskiej piechocie walczyło i zginęło wielu wcielonych w jej szeregi Polaków.
O znalezisku został również powiadomiony Instytut Pamięci Narodowej, który pozostaje w stałym kontakcie ze śledczymi.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
INTERWENCJA: Śmieci, śnieg i brak wody

INTERWENCJA: Śmieci, śnieg i brak wody

- Pracujemy przy śmieciach, a nie ma nawet gdzie się umyć – na brak wody skarżą się pracownicy wyszkowskiej siedziby firmy MPK Pure Home. Okazuje się, że na terenie firmy doszło do awarii sieci wodociągowej, z której usunięciem trzeba poczekać na bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne.
zobacz więcej
LIST DO REDAKCJI: Uderz w stół, a nożyce się odezwą?

LIST DO REDAKCJI: Uderz w stół, a nożyce się odezwą?

Marszałek Józef Piłsudski, którypotrafił wypowiadać się bardzo stanowczo w sprawach dotyczących naszej ojczyzny na pytanie o program naprawczy dla Polski powiedział wobec panoszącej się sprzedajnosci i prywaty krótko i nieparlamentarnie – "Bić ku… i złodziei". Środowisko Gazety Polskiej, które jest zdania, że maksyma Józefa Piłsudskiego jest dziś aktualna postanowiło hasło to użyć w reklamie swojej gazety, która ukazuje się od 1 marca w odnowionej pod względem formy i treści wersji. Reklama ta ukazała się również w Wyszkowie. Ku naszemu zdumieniu w minionym tygodniu w naszych lokalnych gazetach ukazało się oświadczenie wyszkowskiej PlatformyObywatelskiej, której działacze prawdopodobnie nie rozumieją kontekstu tych słów.
zobacz więcej
Sytuacja epidemiologiczna: 13 kwietnia

Sytuacja epidemiologiczna: 13 kwietnia

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wyszkowie z 13 kwietnia, godz. 13:
zobacz więcej
Jak Wam się podoba – park z wysypiska śmieci

Jak Wam się podoba – park z wysypiska śmieci

Przeczytaj artykuł w naszej gazecie, weź udział w konkursie i wyjedź do Brukseli! Dajemy Ci trzecią szansę!
zobacz więcej

Najczęściej komentowane

Zitcom