Wyciągarka samochodowa - jak dobrać odpowiedni rodzaj wyciągarki?

Wydarzenia

Wyciągarka samochodowa - jak dobrać odpowiedni rodzaj wyciągarki?

14.11.2019
autor: materiał zewnętrzny
Pracownicy straży pożarnej czy służb leśnych nie wyobrażają sobie swojej pracy bez wyciągarki samochodowej. Jednak taki sprzęt może przydać się każdemu kierowcy. Nigdy nie wiadomo, czy nie przyjdzie nam wyciągać swojego samochodu z błota lub śniegu…

Dawniej w wyciągarki samochodowe wyposażano tylko auta terenowe i pojazdy specjalne. Dzisiaj można dostać takie urządzenia dostosowane niemal do każdego modelu samochodu. Może ułatwić życie niejednemu kierowcy – w razie niesprzyjających warunków na drodze łatwo stracić panowanie nad pojazdem i wpaść do rowu. Dzięki wyciągarce można uniknąć konieczności wzywania pomocy drogowej. Jak odpowiednio dobrać wyciągarkę samochodową, aby spełniła swoje zadanie?

 

Wyciągarki a wciągarki

Przede wszystkim trzeba uważać, żeby się nie pomylić. Wyciągarki a wciągarki – czy znasz różnice między nimi? To dwa różne urządzenia! Wciągarka to urządzenie stosowane np. na placach przeładunkowych i warsztatach, które najczęściej przesuwa ciężar w pionie.

Z kolei wyciągarka pracuje w poziomie, tzn. wykorzystuje się je do wyciągania i przeciągania przedmiotów o dużej masie. Z tego powodu można je instalować w samochodach i pojazdach. Wyciągarki samochodowe nadają się też np. do przesuwania kamieni podczas oczyszczania terenu lub wyciągania łodzi na brzeg.


 


Dobieramy wyciągarkę

Istnieją różne rodzaje wyciągarek samochodowych, a dobór właściwej zależy od tego, do czego zamierzamy ją wykorzystywać. Przede wszystkim musi być ona odpowiednio mocna. Jeśli chcemy obliczyć optymalną moc wyciągarki samochodowej, musimy sprawdzić, jaka jest masa pojazdu, a następnie pomnożyć ją przez 1,5 – w ten sposób otrzymamy optymalną moc urządzenia. Stosowanie zbyt słabego mija się z celem – nie da sobie rady, gdy np. nasze auto utknie w błocie, a zbyt silny jest po prostu niepotrzebny.

Wyciągarek samochodowych najlepiej szukać w sklepach renomowanych producentów, np. na stronie dragonwinch.com, gdzie dostaniemy całą gamę urządzeń do różnych zastosowań. Znajdziemy tam urządzenia przystosowane do trudnych warunków, które montuje się na pojazdach terenowych. Inne serie mocnych wyciągarek są wykorzystywane w pojazdach straży pożarnej, a jeszcze inne w ciężarówkach. Istnieją też wyciągarki do przesuwania ładunków wewnątrz magazynów – je również można montować na samochodach.

Wyciągarka samochodowa w wielu przypadkach okazuje się nieocenionym sprzętem. Aby faktycznie dobrze służyła, należy ją dobrać stosownie do pojazdu i planowanego sposobu użytkowania.

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość

Najczęściej komentowane