Wyburzenia i rozbiórka - podstawowe informacje

Wydarzenia

Wyburzenia i rozbiórka - podstawowe informacje

28.06.2018
autor: Red.
Rozbiórka może być opisana jako rozbieranie na części budynków lub innych konstrukcji, zazwyczaj przez wykonawcę robót rozbiórkowych. Wyburzenie konkretnego budynku lub konstrukcji odbywa się z różnych powodów: kiedy trzeba zbudować nowy budynek zastępując starą i niestabilną strukturę, gdy budynek lub konstrukcja staje się przeszkodą dla projektów rozwojowych i zostaje upoważniona przez władzę do zniszczenia, lub nawet gdy dana osoba zdecyduje się na zburzenie jej w celu zbudowania czegoś nowego. Mimo że termin "rozbiórka" ma negatywny wydźwięk, w większości przypadków prowadzi do późniejszych działań rozwojowych.

W przypadku małych budynków, takich jak domy, wyburzenie jest prostym procesem, w którym wykonawca robót rozbiórkowych wprowadza sprzęt, taki jak spychacz lub dźwig, używany do usuwania konstrukcji. Rozbiórka wysokiego budynku lub struktury jest procesem bardziej złożonym, który przyjmuje wiele form i obejmuje szereg etapów. Wysadzanie jest również formą wyburzenia i obejmuje serię kontrolowanych wybuchów, które redukują budynek do jego fundamentów. Tak więc, wyburzenie należy zasadniczo podzielić ze względu na użycie: maszyn wyburzeniowych i materiałów wybuchowych

Metody wyburzania

Niewybuchowe praktyki wyburzeniowe mogą obejmować użycie koparek wyburzeniowych, kruszarek, żurawi z kulą niszczącą i ładowarek lub spycharek. Koparki wyburzeniowe są zwykle używane do obniżania budynków w sposób staranny i kontrolowany, określając sposób i kierunek upadku budynku. Wykonawca wyburzeń będzie zazwyczaj używał kruszarek w wyburzaniu mostów, ponieważ okazuje się bardzo skuteczny w rozbijaniu betonowego pokładu drogowego. Kiedy konstrukcja ma zostać zredukowana do pożądanej wysokości, a następnie całkowicie rozebrana, stosuje się dźwigi z kulami niszczącymi. Jednakże mając na uwadze zagrożenia dla bezpieczeństwa, jakie może spowodować, należy zapewnić dodatkowe środki ostrożności.

Wyburzanie za pomocą materiałów wybuchowych uważa się za ostatnią alternatywę, ponieważ może okazać się niebezpieczną metodą, a nawet niewielki błąd może doprowadzić do zniszczeń otaczających budynków, a latające szczątki mogą zaszkodzić bliskim obserwatorom. Zwykle odbywa się to poprzez serię planowanych eksplozji w budynku, osłabiając w ten sposób konstrukcje prowadzące do zapaści.

Odpowiednio się przygotuj

W przeciwieństwie do budowy, wyburzanie jest szybkie i zajmuje mniej czasu, ale jednym z najbardziej czasochłonnych i męczących etapów procesu jest etap przygotowania. Przed rozpoczęciem procesu wyburzania wymagane jest długie i żmudne planowanie, szczególnie jeśli wybraną metodą jest wysadzanie. Wykonawca wyburzenia i rozbiórki rozpoczyna proces od usunięcia kosztowności z budynku, takich jak miedziana instalacja elektryczna; następnie usuwa materiały takie jak szkło, arkusze azbestu i inne materiały, które są uważane za powodujące poważne zagrożenie bezpieczeństwa podczas i po rozbiórce.

Skorzystaj z usług fachowców

Cały proces rozbiórki może stać się koszmarem, o ile nie zostanie on rozwiązany przez ekspertów, którzy posiadają gruntowną wiedzę i doświadczenie w branży. Dobrze byłoby wybrać dobrą firmę wyburzeniową, która zapewni stałą interakcję podczas całego procesu. Jeszcze mądrzej byłoby wybrać firmę, która oferuje szeroki zakres usług, dzięki czemu łatwiej jest radzić sobie z jedną firmą od planowania wyburzeń do sprzątania.

Oprócz środków bezpieczeństwa, należy również wziąć pod uwagę zaangażowanie w ochronę środowiska, ponieważ pozostałości po wyburzeniu są uważane za powodujące poważne szkody dla środowiska, jeśli nie zostaną odpowiednio usunięte.

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom