Wybieramy działkę budowlaną. Co najpierw: projekt domu czy kupno działki?

Wydarzenia

Wybieramy działkę budowlaną. Co najpierw: projekt domu czy kupno działki?

16.01.2019
autor: Red.
Budowa domu to żmudna inwestycja, która pochłania ogromne środki finansowe i wiąże się z koniecznością podejmowania wielu ważnych decyzji. Proces rozpoczyna się już w momencie poszukiwania odpowiedniej działki budowlanej, która spełni oczekiwania inwestora i pozwoli na wybudowanie funkcjonalnej nieruchomości. Co należy wybrać najpierw – działkę czy projekt domu?

Zacznij od wyboru działki

Specjaliści z branży nieruchomości zalecają rozpoczynanie inwestycji od wyboru działki, a dopiero w następnej kolejności decydowanie się na odpowiedni projekt budynku – takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze z punktu widzenia przyszłego właściciela nieruchomości i pozwala na dużą swobodę w zakresie projektowania domu jednorodzinnego. Przy kupnie gruntu należy zweryfikować jego stan – sprawdzić, czy działka nie znajduje się na podmokłym terenie lub jest nietypowo ukształtowana. Niezwykle istotne jest również sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego danego obszaru, żeby wykluczyć ewentualne, niekorzystne dla przyszłych mieszkańców inwestycje w okolicy. Jeśli inwestorowi zależy na ciszy i spokoju, to z pewnością warto wiedzieć wcześniej, że na danym obszarze może zostać wybudowany zakład produkcyjny czy duża galeria handlowa.

Jakimi czynnikami należy kierować się przy kupnie działki?

Wybór gruntu pod budowę nieruchomości powinien odpowiadać indywidualnym oczekiwaniom inwestora – ważna jest lokalizacja działki, odległość od sklepów, szkół, bliskość do węzłów komunikacyjnych, a także terenów zielonych. Wielu inwestorów kieruje się czynnikami finansowymi, a dla innych liczy się prestiż danej lokalizacji. Ważny jest również kształt działki, jej status, a także obecność mediów – aspekty te nie tylko stanowią istotne kryterium przy wyborze gruntu, ale również wpływają na jego cenę.

A może najpierw wybrać projekt?

Wśród przyszłych właścicieli nieruchomości znajdzie się również spora grupa zwolenników rozpoczynania inwestycji od kupna projektu. W takiej sytuacji inwestorzy mają ograniczone pole manewru – przy wybieraniu działki pod projekt należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ogrodzenia, a także spełnić wymogi określone w warunkach zabudowy – nieruchomość musi mieć odpowiednią wysokość czy szerokość. W praktyce znalezienie działki spełniającej wszystkie kryteria będzie niezwykle trudne.

Kupiłeś już działkę i zastanawiasz się nad wyborem projektu? Jeśli chcesz funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń, sprawdź również inny artykuł Nowoczesna kuchnia – o tych rzeczach nie możesz zapomnieć. Więcej inspiracji i projektów domów znajdziesz na stronie domoweklimaty.pl.

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Co po Nim zostało? (foto)

Co po Nim zostało? (foto)

Z okazji wyboru Karola Wojtyły na papieża jak co roku 16 października w Brańszczyku odbyły się powiatowe uroczystości.  38. rocznica tego pamiętnego wydarzenia wypadła w niedzielę, miała więc charakter szczególnie podniosły. – Trzeba wrócić do nauk Papieża. Szukajmy miłości w sobie, by dać ją drugiemu człowiekowi – mówił wójt Mieczysław Pękul.
zobacz więcej
Ustępujemy my, ustępuje pan burmistrz, chociaż może mniej (foto)

Ustępujemy my, ustępuje pan burmistrz, chociaż może mniej (foto)

Przy jednym głosie wstrzymującym burmistrz Grzegorz Nowosielski otrzymał, 21 czerwca, od rady miejskiej absolutorium za ubiegły rok. – Dochody wykonano powyżej planu, co potwierdza dynamiczny rozwój naszej gminy – podsumowując rok 2015, podkreślił skarbnik gminy Dariusz Korczakowski. Zauważył, że z roku na rok rosną dochody gminy, a maleje zadłużenie.
- Trzeba to zawdzięczać przede wszystkim mądrej polityce burmistrza, skarbnika, nas radnych – sytuację finansową i inwestycje chwalił radny Jan Abramczyk, zwracając jednak uwagę na niskie środki pozyskane z zewnątrz.
zobacz więcej
Podatki też w górę

Podatki też w górę

Wiele wskazuje na to, że od 1 stycznia wzrośnie nie tylko opłata za odbiór śmieci, ale też podatki lokalne, od nieruchomości i rolny.
zobacz więcej
Strażacy mają pełne ręce roboty (foto)

Strażacy mają pełne ręce roboty (foto)

W ostatnich dniach dość często słyszymy sygnały straży pożarnej. Kilka razy dziennie strażacy wyjeżdżają do pożarów traw. W większości przypadków winę ponosi człowiek.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom