Wybieramy działkę budowlaną. Co najpierw: projekt domu czy kupno działki?

Wydarzenia

Wybieramy działkę budowlaną. Co najpierw: projekt domu czy kupno działki?

16.01.2019
autor: Red.
Budowa domu to żmudna inwestycja, która pochłania ogromne środki finansowe i wiąże się z koniecznością podejmowania wielu ważnych decyzji. Proces rozpoczyna się już w momencie poszukiwania odpowiedniej działki budowlanej, która spełni oczekiwania inwestora i pozwoli na wybudowanie funkcjonalnej nieruchomości. Co należy wybrać najpierw – działkę czy projekt domu?

Zacznij od wyboru działki

Specjaliści z branży nieruchomości zalecają rozpoczynanie inwestycji od wyboru działki, a dopiero w następnej kolejności decydowanie się na odpowiedni projekt budynku – takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze z punktu widzenia przyszłego właściciela nieruchomości i pozwala na dużą swobodę w zakresie projektowania domu jednorodzinnego. Przy kupnie gruntu należy zweryfikować jego stan – sprawdzić, czy działka nie znajduje się na podmokłym terenie lub jest nietypowo ukształtowana. Niezwykle istotne jest również sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego danego obszaru, żeby wykluczyć ewentualne, niekorzystne dla przyszłych mieszkańców inwestycje w okolicy. Jeśli inwestorowi zależy na ciszy i spokoju, to z pewnością warto wiedzieć wcześniej, że na danym obszarze może zostać wybudowany zakład produkcyjny czy duża galeria handlowa.

Jakimi czynnikami należy kierować się przy kupnie działki?

Wybór gruntu pod budowę nieruchomości powinien odpowiadać indywidualnym oczekiwaniom inwestora – ważna jest lokalizacja działki, odległość od sklepów, szkół, bliskość do węzłów komunikacyjnych, a także terenów zielonych. Wielu inwestorów kieruje się czynnikami finansowymi, a dla innych liczy się prestiż danej lokalizacji. Ważny jest również kształt działki, jej status, a także obecność mediów – aspekty te nie tylko stanowią istotne kryterium przy wyborze gruntu, ale również wpływają na jego cenę.

A może najpierw wybrać projekt?

Wśród przyszłych właścicieli nieruchomości znajdzie się również spora grupa zwolenników rozpoczynania inwestycji od kupna projektu. W takiej sytuacji inwestorzy mają ograniczone pole manewru – przy wybieraniu działki pod projekt należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ogrodzenia, a także spełnić wymogi określone w warunkach zabudowy – nieruchomość musi mieć odpowiednią wysokość czy szerokość. W praktyce znalezienie działki spełniającej wszystkie kryteria będzie niezwykle trudne.

Kupiłeś już działkę i zastanawiasz się nad wyborem projektu? Jeśli chcesz funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń, sprawdź również inny artykuł Nowoczesna kuchnia – o tych rzeczach nie możesz zapomnieć. Więcej inspiracji i projektów domów znajdziesz na stronie domoweklimaty.pl.

PBS Wyszków - wygodny kredyt - RRSO
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom