Wkrótce egzaminy ośmioklasisty i gimnazjalisty (foto)

Wydarzenia

Wkrótce egzaminy ośmioklasisty i gimnazjalisty (foto)

14.03.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Spotkanie nauczycieli i rodziców z Powiatu Wyszkowskiego z Michałem Giersem - p.o. dyrektora ostrołęckiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i Anną Wiktorską - wizytatorem na temat egzaminów ośmioklasisty i gimnazjalisty odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym.
Celem spotkania było przekazanie aktualnej wiedzy na temat egzaminów ośmioklasisty i gimnazjalisty, które odbędą się w kwietniu oraz na temat postepowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Prezentację na ten temat przedstawiła wizytator Anna Wiktorska. 
Egzamin ośmioklasisty i egzamin gimnazjalisty są obowiązkowe – każdy uczeń musi do niego przystąpić, żeby ukończyć szkołę. Nie ma określonego minimalnego wyniku, dlatego egzaminów tych nie można nie zdać. Egzaminy są przeprowadzane w formie pisemnej. Uczeń na egzamin przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a na matematykę również linijkę. ‎Nie może korzystać z kalkulatora i słowników, nie może przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎ Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.‎
 
Egzamin ósmoklasisty 
Egzamin ośmioklasisty rozpocznie się w poniedziałek 15 kwietnia o godz. 9 egzaminem z języka polskiego, we wtorek 16 kwietnia będzie matematyka, a w środę 17 kwietnia – język obcy nowożytny. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Terminy dodatkowe egzaminów dla uczniów, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpili do egzaminu kwietniowego to 3, 4 i 5 czerwca, godz. 11. Czas trwania egzaminu: z jęz. polskiego 120 min., dla uczniów z dysfunkcjami czas może być wydłużony do 180 min., z matematyki 100 min. (do 150 min.), z języka obcego 90 min. (do 135 min.).
W dniu zakończenia roku szkolnego uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty - podany będzie wynik procentowy (odsetek punktów, które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu) oraz wynik ‎centylowy (odsetek liczby ósmoklasistów, którzy z egzaminu z danego przedmiotu ‎uzyskali wynik taki sam lub niższy niż zdający dla egzaminu z każdego przedmiotu). Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju.‎ 
 
Egzamin gimnazjalny
Gimnazjaliści zaczną egzaminy wcześniej – 10, 11 i 12 kwietnia, od godz. 9.00. Terminy dodatkowe to 3, 4 i 5 czerwca. Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista. Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części: ‎humanistycznej (z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka ‎polskiego), matematyczno-przyrodniczej (z zakresu przedmiotów przyrodniczych i z ‎matematyki), z języka obcego nowożytnego.‎ Do egzaminu z języka na poziomie podstawowym musi przystąpić każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko ‎dla tych, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole ‎podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić ‎poziom swoich umiejętności językowych.
Czas trwania egzaminu: części humanistyczna ‎i matematyczno-przyrodnicza trwają po 150 minut. Egzamin z zakresu języka polskiego ‎i z zakresu matematyki trwa po 90 minut, a z historii i wiedzy o społeczeństwie ‎i z przedmiotów przyrodniczych trwa po 60 minut. Część egzaminu z języka obcego ‎nowożytnego trwa 60 minut na każdym z poziomów: podstawowym i rozszerzonym. Poszczególne zakresy egzaminu rozdzielone są przerwą.
Jedna z osób spytała kuratora, jakie będą działania w przypadku strajku nauczycieli? Czy nie przystąpienie z tego powodu do egzaminu będzie traktowane jako przypadek losowy?
- Nie chcemy się do tego ustosunkowywać na dzień dzisiejszy. Jako kurator nie zostałem jeszcze poinformowany o strajku, kiedy będzie i jaką będzie miał formę. Nie chcę się wypowiadać jako urzędnik, bo moja wypowiedź może wpłynąć na wyniki referendum. Dlatego musimy zachować wstrzemięźliwość.
- Wierzę tu w odpowiedzialność nauczycieli – dodał wicestarosta Leszek Marszał. – Strajk może mieć różne formy, np. wywieszenie emblematów. Liczę na to, że będzie wszystko dobrze.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mariusz Błaszczak na finiszu kampanii wyborczej (FOTO)

Mariusz Błaszczak na finiszu kampanii wyborczej (FOTO)

Na finiszu kampanii wyborczej Wyszków odwiedził popularny polityk Mariusz Błaszczak, poseł, minister obrony narodowej w rządzie Mateusza Morawieckiego. Przyjechał, by wesprzeć kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.
zobacz więcej
Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

W erze cyfryzacji i rosnących możliwości technologicznych, przedsiębiorcy znajdują coraz to nowsze sposoby na rozszerzenie swojej działalności. Jednym z najbardziej skutecznych i dynamicznie rozwijających się kanałów sprzedaży jest handel elektroniczny. Firmy, które wcześniej opierały się na tradycyjnych metodach sprzedaży, dziś masowo przenoszą swoje biznesy do przestrzeni online. Tworzenie sklepów internetowych stało się nie tyle opcją, co koniecznością, aby dotrzymać kroku rosnącym wymaganiom rynku oraz zmieniającym się nawykom zakupowym konsumentów.
zobacz więcej
Usterki, które mogą przydarzyć się w trasie: Jak się do nich przygotować i jak sobie radzić

Usterki, które mogą przydarzyć się w trasie: Jak się do nich przygotować i jak sobie radzić

Witajcie, drodzy kierowcy! Życie na drodze zawsze pełne jest niespodzianek, a jedną z najbardziej stresujących sytuacji jest usterka pojazdu w trakcie podróży. Nie ma co ukrywać, że nawet najlepiej utrzymany samochód może czasami odmówić posłuszeństwa. Warto więc być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Dlatego też chciałbym podzielić się z Wami kilkoma radami dotyczącymi usterkowych przygód, które mogą przytrafić się w trakcie podróży oraz sposobami radzenia sobie z nimi.
zobacz więcej
Bezpłatna komunikacja miejska do lokali wyborczych w dniu wyborów

Bezpłatna komunikacja miejska do lokali wyborczych w dniu wyborów

zobacz więcej