Więcej kierownictwa i wyższa dotacja

Wydarzenia

Więcej kierownictwa i wyższa dotacja

07.12.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
W przyszłym roku WOSiR otrzyma dotację o 200 tys. zł wyższą. Zdaniem radnego Adama Szczerby to kwota zbyt wysoka, a środki nie powinny być przeznaczane na tworzenie drugiego etatu kierowniczego.
 
Dotację WOSiR otrzymuje w formie dopłaty do kosztów utrzymania obiektów. Stawki wyliczone są na 1 m kw. - Zmiana stawek spowodowana jest przede wszystkim tym, że wzrosły koszty funkcjonowania dotowanych obiektów, rozszerzyła się oferta przede wszystkim na stadionie, gdzie doszło boczne boisko z oświetleniem - na ostatniej sesji rady miejskiej argumentował skarbnik gminy Dariusz Korczakowski.
Radny Adam Szczerba przypomniał, że od listopada ośrodek ma nowego dyrektora Adama Szymańskiego. Dotychczasowy dyrektor Marek Wiśniewski został zastępcą, a takiego stanowiska dotychczas w WOSiR-ze nie było. - Byłbym w stanie zrozumieć uzasadnienie podwyżki dotacji dla WOSiR-u, kiedy mówiliśmy, że nie ma pieniędzy dla ratowników, że koszty utrzymania obiektów rosną - mówił Adam Szczerba. - Przez ostatni miesiąc jesteśmy w trochę innej sytuacji. Nagle, kiedy nie ma środków, kiedy miesiąc temu podnieśliśmy podatki, a jako opozycja mieliśmy zarzuty dotyczące szukania oszczędności, podnosimy dopłatę do WOSiR-u i tworzymy dwa stanowiska kierownicze. Do tej pory było jedno. Mówimy o wzroście dotacji o 200 tys. zł, drugie 200 tys. zł WOSiR musi sobie wypracować. Patrząc na strukturę, kolejne 100 tys. zł WOSiR może dostać z urzędu nie w formie dotacji, ale jako organizowanie imprez zleconych. To daje ok. 300 tys. zł. Przy czym koszt utrzymania dwóch stanowisk kierowniczych to 150 tys. zł. Niezrozumiałe jest to dla mnie. 
- Populistyczne byłoby stwierdzenie, że jeśli zmniejszymy administrację o połowę, to zmniejszymy o połowę koszty - skomentował burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Diagnoza sportowa pokazała, że oczekiwania wobec WOSiR-u i środowiska sportowego są sporo większe. Skoro postawione są większe zadania i musimy więcej zrobić za mniej środków, to nie jesteśmy w stanie sprostać przedsięwzięciom tymi samymi mocami osobowymi. Dodatkową kwestią jest rozbudowa bazy WOSiR-u. Jesteśmy na etapie projektowania basenów otwartych ze strefą rekreacji, nowym skateparkiem, boiskami, etc. Część tej bazy w tej kadencji będzie wykonana. Zwyczajnie potrzeba było wzmocnienia kadrowego zakładu budżetowego. Nie mówmy o dwóch stanowiskach kierowniczych, bo zostało zwiększone o jedno, a nie dwa.
- Nie mówię o ograniczaniu kosztów, tylko o ich niepowiększaniu - kontynuował Adam Szczerba. - Proponuję obniżenie przedstawionych stawek o połowę, przeznaczenie środków dla pracowników, dodatkowe koszty, a nie stworzenie drugiego etatu kierowniczego.
- Przez 3/4 czasu WOSiR jest ośrodkiem dla szkół. Wiele imprez jest darmowych, wiele organizacji i klubów stosuje umorzenia. I te wszystkie koszty obciążają WOSiR - zauważył burmistrz. - Jeśli chodzi o wydatki na administrację, jesteśmy jedną z najtańszych gmin. Czasami stworzenie jednego stanowiska jest po prostu racjonalne i, wbrew pozorom, może przynieść oszczędności albo dodatkowe zyski.
Skarbnik dodał, że stawki zostały wyliczone w oparciu o koszty przedstawione jeszcze przez dyrektora Wiśniewskiego: - Rozmawialiśmy o nich od połowy roku. Niższymi stawkami, które proponuje pan Szczerba, tylko krzywdę WOSiR-owi zrobimy. Tym bardziej, że przed nim duże wyzwania związane z wypracowaniem dodatkowych środków. Poprzednia uchwała obowiązywała od 2012 r. Popatrzmy, jak zmieniały się ceny usług, koszty energii, to naprawdę nie są wygórowane stawki.
Zaproponowane przez Adama Szczerbę stawki, przy których dotacja wzrośnie nie o 200, a o 100 tys. zł, poparło 5 radnych, 13 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
Ostatecznie zwiększenie dotacji poparło 15 radnych.
Dotacja z gminy stanowi połowę budżetu WOSiR-u, drugie tyle ośrodek musi wypracować. To głównie opłaty, które ponoszą mieszkańcy za korzystanie z basenu, hali i stadionu. Czy to oznacza, że od przyszłego roku możemy spodziewać się podwyżek? - Póki co nie planujemy takich działań. Staramy się szukać zewnętrznych źródeł, żeby to nie odbyło się kosztem mieszkańców - na nasze pytanie odpowiada nowy dyrektor Adam Szymański.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom