Widzimy, jak wiele się w Wyszkowie zadziało (foto)

Wydarzenia

Widzimy, jak wiele się w Wyszkowie zadziało (foto)

30.11.-0001
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Sylwia Bardyszewska, Elżbieta Szczuka
Czy jesteśmy w koalicji czy w opozycji chyba widzimy, jak wiele się w Wyszkowie zadziało – ubiegły rok podsumowała przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska. W czwartek 28 czerwca rada miejska, choć niejednogłośnie, udzieliła burmistrzowi absolutorium.
W 2017 r. dochody gminy Wyszków wyniosły 160,3 mln zł. Udział gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych - 33,6 mln zł, od osób prawnych – 1,5 mln zł, podatek od nieruchomości – 17,2 mln zł, od środków transportu – 4 mln zł, czynności cywilnoprawnych – 2,2 mln zł. Ze sprzedaży mienia gmina uzyskała 9,1 mln zł. 
Wydatki – 185,2 mln zł. Na inwestycje Wyszków wydał 33,3 mln zł, administrację – 10,3 mln zł. Duże kwoty w budżecie stanowią: oświata i wychowanie – 52,8 mln zł, 500+, świadczenia wychowawcze, żłobki, karta dużej rodziny – 42,4 mln zł, pomoc społeczna – 7,6 mln zł. Szczegółowo realizację zadań w tych dziedzinach omówiła zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska.
Burmistrz skupił się na inwestycjach. W 2017 r. gmina wybudowała lub przebudowała ok. 6,35 km dróg asfaltowych oraz z kostki brukowej, ok. 5,43 km ciągów pieszych i pieszo–rowerowych, zamontowała 140 nowych słupów oświetleniowych oraz 191 nowych opraw oświetleniowych.
Do najważniejszych ubiegłorocznych inwestycji należą: rozbudowa ul. 3 Maja, Meliorantów, Bohaterów Armii Krajowej, budowa ul. Akacjowej w Leszczydole-Nowinach, przebudowa ul. Dobrej Wróżki, Targowej, Jesiennej w Drogoszewie. Duże parkingi powstały w Lucynowie i przy kościele św. Idziego, chodniki – wzdłuż ul. Mazowieckiej i Brzozowej oraz w Leszczydole Starym. Dużymi ubiegłorocznymi inwestycjami były: budowa przedszkola przy ul. Meliorantów, modernizacja stadionu i II etap placu Wyzwolenia. W ubiegłym roku gmina rozpoczęła również budowę obwodnicy śródmiejskiej. - Nie ma opóźnień – zapewnił Grzegorz Nowosielski.
Zadłużenie gminy na koniec roku wyniosło 13,3 mln zł.
Jan Abramczyk wyliczył, że od początku kadencji gmina wydała na inwestycje: 2015 r. – 21,8 mln zł, 2016 r. – 29,6 mln zł, 2017 r. – 33,3 mln zł. Plan na ten rok wynosi aż 65 mln zł. 
- Czy jesteśmy w koalicji czy w opozycji chyba widzimy, jak wiele się w Wyszkowie zadziało – podsumowała przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska.
Za udzieleniem burmistrzowi absolutorium zagłosowało 14 radnych, 4 wstrzymało się od głosu.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wyszków w „Łańcuchu światła” (foto)

Wyszków w „Łańcuchu światła” (foto)

Podobnie jak w innych miastach w całej Polsce, kilkadziesiąt osób zgromadziło się w czwartek 20 lipca wieczorem przed wyszkowskim Sadem Rejonowym, by „ciszą i światłem wyrazić swój symboliczny sprzeciw wobec nieposzanowania fundamentów państwa prawa”.
zobacz więcej
Jest dofinansowanie

Jest dofinansowanie

Powiat uzyskał dofinansowanie na budowę drogi Wyszków-Rybno-Kręgi-Somianka. Drugi z wniosków jest na liście rezerwowej, również ma szanse na dofinansowanie.
zobacz więcej
Powiat kupuje działkę pod szpitalem za 5 mln zł

Powiat kupuje działkę pod szpitalem za 5 mln zł

Radni powiatowi na sesji w dniu 25 stycznie wyrazili zgodę na nabycie przez Powiat Wyszkowski działki o powierzchni 4,08 ha, na której pobudowany jest szpital, będącej własnością spadkobierców rodziny Skarżyńskich. Wynegocjowana cena działki to 5 mln zł, Powiat zaciągnie kredyt na jej zakup, który ma zostać spłacony w ciągu 10 lat.
zobacz więcej
Należy to zmienić

Należy to zmienić

- Nie wyobrażam sobie, jak jesteśmy w stanie, jako gmina, pracować na takich planach zagospodarowania przestrzennego - dziwi się radny Adam Szczerba proponowanym przez gminę zmianom. - Plan powinien być długoterminowym spojrzeniem na to, jak gmina powinna wyglądać.
- Praktycznie co wtorek przychodzą mieszkańcy, którzy chcą wprowadzić jakieś zmiany. Mamy powiedzieć: proszę czekać, bo pan jest z sołectwa X i czekamy na 50 wniosków, żeby zrobić projekt? - zarzuty odpiera burmistrz Grzegorz Nowosielski.
zobacz więcej
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku