Wichura składała budynki jak domki z kart (foto)

Wydarzenia

Wichura składała budynki jak domki z kart (foto)

30.06.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Środowa burza (o której skutkach informowaliśmy wczoraj) była tylko zapowiedzią tego, co działo się 29 czerwca wieczorem. Grzmiało, padał deszcz i grad, ale przede wszystkim wiało i to tak mocno, że budynki składały się jak domki z kart. 
Strażacy odnotowali ok. 33 interwencje. Wichura uszkodziła dachy na czterech budynkach mieszkalnych i pięciu gospodarczych. Połamanych drzew było tyle, że służby jeszcze ich nie zliczyły.
W całym powiecie non stop pracowało ok. 20 strażaków ze straży państwowej i ok. 150 ochotników. – Cały powiat jeździł – relacjonują.
Najbardziej ucierpiały Płudy Stare w gminie Somianka. Wichura całkowicie zniszczyła tam trzy drewniane stodoły pokryte eternitem. Z kilku domów i budynków gospodarczych zerwała dachy i uszkodziła kolektory słoneczne. W sumie uszkodzonych jest 19 budynków, w tym pięć mieszkalnych. W dziesiątkach liczy się połamane drzewa. Częściowo zerwana jest też linia energetyczna niskiego napięcia.
Jak relacjonują mieszkańcy, wystarczyła chwila, by porywisty wiatr dokonał takich zniszczeń:
– Było przez godz. 20. Patrzę przez okno, a stodoła po prostu się złożyła. Jak domek z kart…
- Nawet burzy nie było. Jak zobaczyłam, że zrywa dach z domu, lecą cegły, uciekłam z wnuczką do sąsiadów. Czegoś takiego jeszcze nie widziałam.
fot. Sylwia Bardyszewska, Bogdan Krysiak
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rekrutacja trzylatków

Rekrutacja trzylatków

Już teraz, a nie, jak wcześniej informowano w sierpniu, ruszyła rekrutacja do nowych grup dla trzylatków, które powstaną w Przedszkolu nr 7. Mogą w niej wziąć udział wszyscy zainteresowani, nie tylko osoby, które w kwietniowej rekrutacji starały się o przyjęcie do „siódemki”.
zobacz więcej
200 lat, pani Zofio! (foto)

200 lat, pani Zofio! (foto)

W otoczeniu najbliższych setne urodziny obchodziła pani Zofia Świderek z Leszczydołu-Działek. Z życzeniami i prezentami odwiedzili ją również burmistrz Grzegorz Nowosielski oraz dyr. Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Mróz.
zobacz więcej
INTERWENCJA: Tymczasowe i dość niebezpieczne

INTERWENCJA: Tymczasowe i dość niebezpieczne

W związku z budową kładki dla pieszych i rowerzystów w styczniu na moście samochodowym została wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Po stronie Latoszka i Skuszewa jezdnia jest zwężona, powstało tymczasowe przejście dla pieszych. Tymczasowe i dość niebezpieczne – skarżą się piesi, prosząc o doświetlenie. Niestety, takiej możliwości nie ma.
zobacz więcej
Szpital boi się kolejnych kłopotów finansowych

Szpital boi się kolejnych kłopotów finansowych

Wyszkowski szpital, podobnie jak inne placówki na Mazowszu, nie podpisał z Narodowym Funduszem Zdrowia kontraktu na 2017 r. na lecznictwo szpitalne. Oczekuje zwiększenia środków w związku z wprowadzanymi przez rząd podwyżkami płacy minimalnej. Kontrakty podpisywane są zresztą tylko na pół roku, ponieważ od lipca w życie ma wejść tzw. sieć szpitali. – Nie ma opcji, żebyśmy się w niej nie znaleźli – zapewnia dyr. Cecylia Domżała.
zobacz więcej