Wiadomo już, którędy nowa linia elektroenergetyczna

Wydarzenia

Wiadomo już, którędy nowa linia elektroenergetyczna

17.09.2020
autor: Sylwia Bardyszewska, grafika: www.liniaostrolekastanislawow.pl
Wybrano przebieg planowanej linii 400 kV, która połączy stacje w Ostrołęce i Stanisławowie.
 
O inwestycji pisaliśmy już wielokrotnie. Przypomnijmy więc tylko, że jej długość wynosi ok. 100 km. Dodatkowo przewidziana jest rozbudowa na terenie gminy Brańszczyk rozdzielni 400 kV, z której pobierana będzie energia dla powiatów wyszkowskiego i wołomińskiego.
Proces inwestycyjny rozpoczął się w 2018 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA – operator sieci przesyłowej w Polsce – chcą rozpocząć budowę w 2021 roku i zakończyć do 2023.
W trakcie konsultacji przedstawiciele inwestora i wykonawcy odbyli ponad 80 spotkań z władzami i mieszkańcami 16 gmin (Stanisławów, Dobre, Strachówka, Tłuszcz, Jadów, Zabrodzie, Brańszczyk, Wyszków, Rząśnik, Długosiodło, Goworowo, Wąsewo, Czerwin, Troszyn, Rzekuń i Ostrołęka) na trasie inwestycji. Z powodu epidemii wprowadzono też nowe narzędzie - internetową geoankietę, za pomocą ktorej każdy mógł wyrazić swoje zdanie.
„Z analiz wykonawcy, który wziął pod uwagę względy społeczne, czyli głównie zbliżenia do zabudowań, ale też kryteria środowiskowe i technologiczne, wynika, że optymalnym wariantem trasy jest WB2 (zaznaczony na poniższym schemacie). Taką rekomendację wykonawca przedstawi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, składając z raportem oddziaływania linii na środowisko wniosek o decyzję środowiskową” - informuje wykonawca. - „Od października br. rozmowy z mieszkańcami i właścicielami działek objętych inwestycją będą kontynuowane podczas spotkań indywidualnych.”

Wielka Polska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość