W uznaniu zasług księdza Szulca i kryptologa Różyckiego (foto)

Wydarzenia

W uznaniu zasług księdza Szulca i kryptologa Różyckiego (foto)

04.12.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
2 grudnia minęło 5 lat od śmierci ks. Stanisława Szulca, wieloletniego proboszcza parafii św. Wojciecha i Honorowego Obywatela Wyszkowa. Jego pamięć uczcili parafianie i samorządowcy. Wkrótce kolejna, związana z nadaniem rondu przy kościele imienia księdza kanonika.
Drugie nowe rondo, jak już informowaliśmy, będzie nosiło imię Jerzego Różyckiego, matematyka i kryptologa.
W piątek o godz. 15 wokół grobu ks. Szulca zgromadzili się wierni, radni miejscy i burmistrz Grzegorz Nowosielski. Po modlitwie ks. proboszcz Roman Karaś podziękował samorządowcom za podjętą kilka dni wcześniej decyzję o nadaniu imienia ks. kan. Stanisława Szulca rondu na skrzyżowaniu ulic Kościuszki, Sowińskiego i 3 Maja. – To ważne ze względu na pamięć o księdzu kanoniku. Następne pokolenia będą pytały, kim był – zauważył.
Wieczorem w kościele parafialnym w intencji ks. Szulca odprawiona została Msza św. Wierni zapalili znicze przy kamieniu pamięci zmarłego proboszcza. 
Decyzję o nadaniu rondom patronów rada miejska podjęła jednogłośnie 29 listopada. Obecny proboszcz parafii św. Wojciecha oraz przewodniczący Osiedla nr 7 (w centrum miasta) Wojciech Chodkowski zaproponowali, by księdza kanonika uhonorować, nadając jego imię nowemu rondu, przy kościele zbudowanym jego staraniem.
Przypomnijmy, że w 2011 r. ks. kan. Szulc otrzymał honorowe obywatelstwo Wyszkowa, „w uznaniu zasług dla Wyszkowa, a w szczególności za krzewienie miłości do Ziemi Wyszkowskiej, godną, serdeczną, pełną humanizmu więź i współpracę z mieszkańcami oraz za wskazywanie drogi rozwoju duchowego”.
Drugie nowe rondo, na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Okrzei będzie nosiło imię Jerzego Różyckiego. O zasługach kryptologa pisaliśmy w tym roku na łamach NW kilkakrotnie. „Wybitny matematyk i kryptolog, jeden z trzech naukowców nazywanych pogromcami Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej – jest absolwentem Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie. Urodził się w 1909 r. w Olszanie k. Kijowa. Jego ojciec był aptekarzem. W 1918 r. rodzina przeniosła się do odrodzonej Polski. Na kilka lat osiadła w Wyszkowie nad Bugiem. Tu w maju 1926 r. Jerzy Różycki roku zdał maturę. Należy do najwybitniejszych absolwentów wyszkowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida, które kontynuuje tradycje przedwojennego gimnazjum” – czytamy we wniosku na nadanie imienia rondu, podpisanym przez Elżbietę Szczukę, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO im. C.K. Norwida oraz dyrektor liceum Dorotę Piotrowicz.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Moc silników i atrakcji (foto)

Moc silników i atrakcji (foto)

Na brak atrakcji w weekend nie mogli narzekać miłośnicy sportów samochodowych, już po raz 19. odbyło się Rally Wyszków. Powodów do radości dostarczył również wyszkowianin Kacper Terlikowski, zajmując w klasyfikacji generalnej III miejsce. W niedzielę w pięknym stylu wygrał rozgrywaną w centrum miasta Super Próbę o Puchar Burmistrza Wyszkowa. A nie był to jedyny puchar, z którym wrócił do domu.
zobacz więcej
Policja zaprasza na kolejną debatę

Policja zaprasza na kolejną debatę

Wyszkowska policja organizuje debatę społeczną na temat bezpieczeństwa. Odbędzie się w czwartek 24 listopada w bibliotece miejskiej.
zobacz więcej
Dzieci w sieci (foto)

Dzieci w sieci (foto)

Internet – narkotyk XXI wieku, cyberprzemoc – choć nie zostawia śladów na ciele, stanowi ogromne zagrożenie, także dla dzieci i młodzieży. - Nigdy w historii świata nie było tak wielkiego przełomu, jak teraz poprzez rozwój technologii cyfrowych. Dają wielkie możliwości, ale też niosą ogromne zagrożenia. Tu dzieci są ekspertami, to one wiedzą, jak coś w sieci znaleźć. Mówimy o społeczeństwie wiedzy, ale czy to społeczeństwo mądrości? Co nas czeka w przyszłości, jeśli już jest tak źle? – pytał jeden z prelegentów podczas konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie – profilaktyka cyberprzemocy”.
zobacz więcej
Tropem Wilczym (foto)

Tropem Wilczym (foto)

Wyszków włączył się w ogólnopolskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę 26 lutego, podobnie jak w wielu innych miastach w całym kraju, odbył się bieg „Tropem Wilczym”.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan