W uznaniu zasług księdza Szulca i kryptologa Różyckiego (foto)

Wydarzenia

W uznaniu zasług księdza Szulca i kryptologa Różyckiego (foto)

04.12.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
2 grudnia minęło 5 lat od śmierci ks. Stanisława Szulca, wieloletniego proboszcza parafii św. Wojciecha i Honorowego Obywatela Wyszkowa. Jego pamięć uczcili parafianie i samorządowcy. Wkrótce kolejna, związana z nadaniem rondu przy kościele imienia księdza kanonika.
Drugie nowe rondo, jak już informowaliśmy, będzie nosiło imię Jerzego Różyckiego, matematyka i kryptologa.
W piątek o godz. 15 wokół grobu ks. Szulca zgromadzili się wierni, radni miejscy i burmistrz Grzegorz Nowosielski. Po modlitwie ks. proboszcz Roman Karaś podziękował samorządowcom za podjętą kilka dni wcześniej decyzję o nadaniu imienia ks. kan. Stanisława Szulca rondu na skrzyżowaniu ulic Kościuszki, Sowińskiego i 3 Maja. – To ważne ze względu na pamięć o księdzu kanoniku. Następne pokolenia będą pytały, kim był – zauważył.
Wieczorem w kościele parafialnym w intencji ks. Szulca odprawiona została Msza św. Wierni zapalili znicze przy kamieniu pamięci zmarłego proboszcza. 
Decyzję o nadaniu rondom patronów rada miejska podjęła jednogłośnie 29 listopada. Obecny proboszcz parafii św. Wojciecha oraz przewodniczący Osiedla nr 7 (w centrum miasta) Wojciech Chodkowski zaproponowali, by księdza kanonika uhonorować, nadając jego imię nowemu rondu, przy kościele zbudowanym jego staraniem.
Przypomnijmy, że w 2011 r. ks. kan. Szulc otrzymał honorowe obywatelstwo Wyszkowa, „w uznaniu zasług dla Wyszkowa, a w szczególności za krzewienie miłości do Ziemi Wyszkowskiej, godną, serdeczną, pełną humanizmu więź i współpracę z mieszkańcami oraz za wskazywanie drogi rozwoju duchowego”.
Drugie nowe rondo, na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Okrzei będzie nosiło imię Jerzego Różyckiego. O zasługach kryptologa pisaliśmy w tym roku na łamach NW kilkakrotnie. „Wybitny matematyk i kryptolog, jeden z trzech naukowców nazywanych pogromcami Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej – jest absolwentem Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie. Urodził się w 1909 r. w Olszanie k. Kijowa. Jego ojciec był aptekarzem. W 1918 r. rodzina przeniosła się do odrodzonej Polski. Na kilka lat osiadła w Wyszkowie nad Bugiem. Tu w maju 1926 r. Jerzy Różycki roku zdał maturę. Należy do najwybitniejszych absolwentów wyszkowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida, które kontynuuje tradycje przedwojennego gimnazjum” – czytamy we wniosku na nadanie imienia rondu, podpisanym przez Elżbietę Szczukę, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO im. C.K. Norwida oraz dyrektor liceum Dorotę Piotrowicz.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość