W uznaniu zasług księdza Szulca i kryptologa Różyckiego (foto)

Wydarzenia

W uznaniu zasług księdza Szulca i kryptologa Różyckiego (foto)

04.12.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
2 grudnia minęło 5 lat od śmierci ks. Stanisława Szulca, wieloletniego proboszcza parafii św. Wojciecha i Honorowego Obywatela Wyszkowa. Jego pamięć uczcili parafianie i samorządowcy. Wkrótce kolejna, związana z nadaniem rondu przy kościele imienia księdza kanonika.
Drugie nowe rondo, jak już informowaliśmy, będzie nosiło imię Jerzego Różyckiego, matematyka i kryptologa.
W piątek o godz. 15 wokół grobu ks. Szulca zgromadzili się wierni, radni miejscy i burmistrz Grzegorz Nowosielski. Po modlitwie ks. proboszcz Roman Karaś podziękował samorządowcom za podjętą kilka dni wcześniej decyzję o nadaniu imienia ks. kan. Stanisława Szulca rondu na skrzyżowaniu ulic Kościuszki, Sowińskiego i 3 Maja. – To ważne ze względu na pamięć o księdzu kanoniku. Następne pokolenia będą pytały, kim był – zauważył.
Wieczorem w kościele parafialnym w intencji ks. Szulca odprawiona została Msza św. Wierni zapalili znicze przy kamieniu pamięci zmarłego proboszcza. 
Decyzję o nadaniu rondom patronów rada miejska podjęła jednogłośnie 29 listopada. Obecny proboszcz parafii św. Wojciecha oraz przewodniczący Osiedla nr 7 (w centrum miasta) Wojciech Chodkowski zaproponowali, by księdza kanonika uhonorować, nadając jego imię nowemu rondu, przy kościele zbudowanym jego staraniem.
Przypomnijmy, że w 2011 r. ks. kan. Szulc otrzymał honorowe obywatelstwo Wyszkowa, „w uznaniu zasług dla Wyszkowa, a w szczególności za krzewienie miłości do Ziemi Wyszkowskiej, godną, serdeczną, pełną humanizmu więź i współpracę z mieszkańcami oraz za wskazywanie drogi rozwoju duchowego”.
Drugie nowe rondo, na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Okrzei będzie nosiło imię Jerzego Różyckiego. O zasługach kryptologa pisaliśmy w tym roku na łamach NW kilkakrotnie. „Wybitny matematyk i kryptolog, jeden z trzech naukowców nazywanych pogromcami Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej – jest absolwentem Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie. Urodził się w 1909 r. w Olszanie k. Kijowa. Jego ojciec był aptekarzem. W 1918 r. rodzina przeniosła się do odrodzonej Polski. Na kilka lat osiadła w Wyszkowie nad Bugiem. Tu w maju 1926 r. Jerzy Różycki roku zdał maturę. Należy do najwybitniejszych absolwentów wyszkowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida, które kontynuuje tradycje przedwojennego gimnazjum” – czytamy we wniosku na nadanie imienia rondu, podpisanym przez Elżbietę Szczukę, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO im. C.K. Norwida oraz dyrektor liceum Dorotę Piotrowicz.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan