W tym mieście udaje się być człowiekiem wrażliwym (foto)

Wydarzenia

W tym mieście udaje się być człowiekiem wrażliwym (foto)

20.02.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Stowarzyszenie „Monar”, Kamil Wiśniewski, Światowy Związek Żołnierzy AK, ks. kan. Paweł Stachecki i Jerzy Abramczyk – to laureaci głównych Nagród Starosty Powiatu Wyszkowskiego. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się jak zwykle w tłusty czwartek, w tym roku 20 lutego.
 
Nagroda Starosty została wręczona już po raz 18. – Przez lata uhonorowano wiele ludzi, instytucji i organizacji. Ta nagroda ewaluowała, ale zawsze miała na celu wyróżnienie tych, których działalność przyczyniła się do rozwoju, promocji powiatu wyszkowskiego – podkreślił prowadzący galę Rafał Jaźwiński, naczelnik wydziału promocji starostwa powiatowego. 
Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 36 kandydatur, zgłoszonych przez 38 wnioskodawców. Z wnioskami wnikliwie zapoznała się kapituła konkursowa w składzie: wicestarosta Leszek Marszał (przewodniczący), przewodniczący rady powiatu Waldemar Sobczak, członkowie zarządu powiatu Teresa Czajkowska i Paweł Deluga, kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Józef Bieganowski, dyrektor DPS w Brańszczyku Jan Mroczkowski, dyrektor Biblioteki Miejskiej Małgorzata Ślesik-Nasiadko, przedsiębiorcy Dariusz Wójcik i Sławomir Wołyniec oraz Rafał Jaźwiński.
Laureaci pierwszej nagrody odebrali czek na 2.000 zł, drugiej – 1.500 zł, trzeciej – 1.000 zł.
 
Pomoc społeczna
I nagroda: stowarzyszenie MONAR (wnioskodawca burmistrz Grzegorz Nowosielski)
Prowadzi Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz hostel dla osób i rodzin w kryzysie, udziela całodobowego schronienia. W 2019 r. współorganizator spotkania z Jerzym Górskim”.
- Bez społeczności Wyszkowa nie byłoby Monaru Wyszków – za wsparcie w imieniu licznie zgromadzonej społeczności Monaru podziękowała dyrektor Jagoda Władoń. – Wszędzie dumnie mówimy, że jesteśmy Monarem Wyszków, stowarzyszeniem osadzonym w tym mieście. Tutaj ludzie dzielą się z innymi, w tym mieście udaje się być człowiekiem wrażliwym, a dzielenie się dobrem sprawia, że to dobro się mnoży.
II nagroda: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii św. Idziego w Wyszkowie (wnioskodawca Janina Szymanik)
Niesie pomoc osobom chorym, niepełnosprawnym, samotnym i ubogim. Od wielu lat organizuje dla rodzin i osób potrzebujących z terenu diecezji Wigilię. Działa w Wyszkowie od 35 lat”.
III nagroda: podkom. Damian Wroczyński (wnioskodawca dyrektor WOSiR Adam Szymański)
Przebywając w 2019 r. na wakacjach w Tajlandii, ratował życie poszkodowanym w wypadku drogowym. Zaangażowany w wiele akcji społecznych i profilaktycznych, m.in. „Pokochaj bezpieczny Wyszków”, „Jednośladem bezpiecznie do celu”, „Bezpieczna Wielkanoc”.
Czek na 1.000 zł Damian Wroczyński przekazał zastępczyni burmistrza Anecie Kowalewskiej: - Wraz z panią burmistrz znajdziemy osobę, której te środki się przydadzą.
W tej kategorii nominowane było także wyszkowskie koło PSOUU.
 
Kultura fizyczna i sport
I nagroda: Kamil Wiśniewski (wnioskodawca dyrektor WOSiR Adam Szymanik)
Zdobywca I miejsca w 41. Rajdzie Dakar 2019 w klasie 4x4W/ 6, miejsce w klasyfikacji ogólnej Rajdu Dakar 2019”.
Nagrodę odebrał tata Kamila, Tadeusz Wiśniewski: - Kamil przygotowuje się do Pucharu Świata w Dubaju. Powiedział mi tak: wygrywałem puchary świata, puchary Europy, puchary Polski, ale mam jeszcze miejsce dla sportowca Wyszkowa.
II nagroda: UKS Młode Wilki Zabrodzie (wnioskodawczynie: Sylwia Zaręba, Ewa Bartosiewicz)
Działa przy Szkole Podstawowej w Zabrodziu. Zwycięzca wielu prestiżowych nagród sportowych na różnych szczeblach, m.in. III miejsce na Ogólnopolskich Mistrzostwach Dzieci w Unihokeju 2019 w Łochowie (kat. dziewcząt rocznik 2007 i mł.)”.
III nagroda: Mateusz Tryc (wnioskodawca szkoleniowiec Hubert Migaczew)
Niepokonany pięściarz zawodowy (9-0, 5 KO), klasa wagowa superśrednia. Mistrz Polski oraz trzykrotny Młodzieżowy Mistrz Polski w Boksie. Trenuje w Fenix Fight Club Warszawa oraz Gimnazjon Kuźnia Wyszków. W 2019 r. stoczył trzy zwycięskie pojedynki na ringach zawodowych. 16. miejsce w rankingu BoxRec na koniec 2019 r.”.
W tej kategorii nominowani byli także: Artur Rębowski, Ewa Jagielska, Krzysztof Kluczkowski i drużyna Wymakracz Długosiodło (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło).
 
Kultura
I nagroda: Światowy Związek Żołnierzy AK „Obwód Rajski Ptak” Okręg Warszawa Wschód koło w Wyszkowie (wnioskodawca Marek Tauter).
Prowadzi działalność na rzecz utrwalenia wśród mieszkańców powiatu patriotycznych ideałów i postaw. Organizator 9 wydarzeń i obchodów patriotycznych rocznic: „Zrzut Cichociemnych – Zapora”, uroczystości upamiętniających rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, wybuchu II Wojny Światowej i napaści sowieckiej na Polskę przy pomniku Gloria Victis w Wyszkowie, a także rocznicy bitwy oddziałów AK pod Pecynką”.
- Nagrodę przeznaczymy na widowiska historyczne, których zamierzamy zorganizować więcej – zapewnił Mirosław Widlicki, który nagrodę odebrał wraz z Władysławą Delugą.
II nagroda: Irena Filipowicz (wnioskodawca: burmistrz Grzegorz Nowosielski)
Instruktor plastyki w WOK „Hutnik”. Organizuje wiele wystaw z zakresu malarstwa i fotografii. Pod jej okiem podopieczni zdobywają liczne nagrody na szczeblu krajowym i ogólnopolskim, w 2019 r. m.in. nagrodę im. Władysława Ślewińskiego czy w X Mazowieckim Konkursie Plastycznym „Tęczowy Świat Krzysia - Motyle” pod patronatem Marszałka WM, nagrodę w konkursie „Pocztówka z wakacji”.
III nagroda: Mirosław Powierza (wnioskodawca Adam Mickiewicz ).
Pracownik działu regionalnego Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej. Miłośnik lokalnej historii, organizator wielu wystaw i pokazów historycznych dotyczących Wyszkowa i okolic. W 2019 r. był współatorem publikacji „Wyszkowski wrzesień. W rocznicę wybuchu II Wojny Światowej” oraz współtwórcą wystaw plenerowych na pl. Miejskim w Wyszkowie („Wyszków na starych mapach”, „Wyszków czasów II Wojny Światowej”).
W tej kategorii nominowani byli także: Autorska Szkoła Artystyczna Tomitofa Magdaleny Kamińskiej, Katarzyna Janus, Stowarzyszenie Bocian KRiS, Rewia Dziecięca „Sylaba”, Jan Kazimierz Sikorski, wspólnota Gloriosa Trinita, Dom Dziennego Pobytu „Senior” (struktura OPS Wyszków), Europejska Fundacja Promocji Sztuki Wokalnej Beata Wardak, Koło Gospodyń Wiejskich Gajowianki z Gminy Zabrodzie.
 
Aktywność obywatelska i wolontariat
I nagroda: ks. kan. Paweł Stachecki (wnioskodawca Bogdan Czarnecki)
Proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku. Prowadzi parafialne koło „Caritas”. Uczestniczy w wielu inicjatywach charytatywnych i społecznych. Członek Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański, Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, członek stowarzyszeń „Gniazdo” i „Odnowa”. Integruje różne środowiska i promuje świadomość historyczną wśród mieszkańców powiatu. W 2019 r. współorganizator uroczystości związanych z upamiętnieniem osoby Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Pomian-Srzednickiego”.
II nagroda: Danuta Przybysz (wnioskodawcy Marek Siekierski i burmistrz Grzegorz Nowosielski). 
Wieloletni opiekun wolontariuszy przy CEZiU w Wyszkowie, pedagog, nauczyciel historii, członek Klubu Przyjaciół Wyszkowa. Zaangażowana w akcje: Pola Nadziei (zbiórka na rzecz wyszkowskiego hospicjum), „Cała Polska czyta dzieciom”, zbiórka żywności OPS, Szlachetna Paczka. Wspólnie z wolontariuszami pomaga w organizacji Wigilii Miejskiej organizowanej od lat przy fontannie ul. Sowińskiego, w 2019 r. na pl. Miejskim”.
III nagroda: Chorągiew Mazowiecka ZHP, Hufiec Rój Promienistych im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” w Wyszkowie (wnioskodawca dyrektor Biblioteki Miejskiej)
Współorganizator 27. Finału WOŚP w Wyszkowie, inicjuje i wspiera działalność charytatywną. Corocznie przekazuje mieszkańcom powiatu Betlejemskie Światło Pokoju”.
III nagroda: Maria Oleksiak i Sylwia Ludwikowska (wnioskodawczynie: Marzena Dyl, Agniesza Borek). „Bezinteresowna pomoc na rzecz potrzebującego chłopca w wielu strefach: socjalnej, instytucjonalnej, edukacyjnej). Pomoc w wyżywieniu, zakwaterowaniu i znalezieniu pracy dla obcokrajowca”.
Nominowani byli także: Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic, ks. kan. Kazimierz Wądołowski, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Wyszkowie, stowarzyszenie „Promenada”, Magdalena Gryc, Adam Lutkowski.
 
Rozwój gospodarczy powiatu
W tej kategorii nie jest przyznawana nagroda pieniężna. W tym roku po raz pierwszy starosta ufundował specjalną statuetkę. Odebrał ją Jerzy Abramczyk, PPHU Tartak Import Export (wnioskodawca Eugeniusz Zaremba). „Prowadzi działalność od 25 lat w dwóch miejscowościach: Wólka-Folwark i Dalekie-Tartak. Firma zatrudnia 72 pracowników, większość stanowią mieszkańcy powiatu wyszkowskiego. Firma stawia na ochronę środowiska i powietrza, do produkcji wykorzystuje energię elektryczną wytworzoną przez własne turbiny wiatrowe”.
- Dziękuję, że zostałem zauważony wśród działalności, których jest tak wiele. Ta statuetka będzie mnie mobilizowała, żeby jeszcze bardziej inwestować w nowe technologie – zapewnił pan Jerzy.
Nominowani byli także: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Pascal w Wyszkowie i Ardagh Group (wyszkowska huta szkła).
 
Wyróżnienia specjalne
Specjalne podziękowania starosta Jerzy Żukowski, wicestarosta Leszek Marszał i przewodniczący rady powiatu Waldemar Sobczak przygotowali dla proboszcza parafii św. Rodziny ks. Kazimierza Wądołowskiego, za „utrwalenie pamięci o polskim żołnierzu walczącym o niepodległość”.
Gala od kilku lat jest okazją do wręczenia nagrody dla policjanta, który zdobył tytuł Najpopularniejszego Dzielnicowego Roku. W tym roku najwięcej głosów uzyskał mł. asp. Grzegorz Niemyski, dzielnicowy z terenu gminy Rząśnik.
- Jestem dumny z dzielnicowego Grzegorza Niemyskiego, który zajął również 6. miejsca na terenie całego garnizonu – pogratulował komendant wyszkowskiej policji nadkom. Mariusz Sycik. – Jestem dumny, że mogę kierować jednostką, w której pracują tacy ludzie.
- Będę starał się rzetelnie wykonywać zadania dzielnicowego. Dziękuję za te miłe słowa i dziękuję mieszkańcom gminy Rząśnik, że wierzyli w zwycięstwo dzielnicowego z rejonu wiejskiego.
Na gali nie mogło zabraknąć części artystycznej. Z programem „Piosenka jest dobra na wszystko” przyjechali Milena Kanabus, Martyna Ciok i Kamil Zięba. Od piosenki pod tym tytułem rozpoczęli zresztą koncert. – Wielcy artyści, niezapomniane utwory – zapowiedzieli swój występ. Publiczność nuciła i śpiewała wraz z artystami m.in. „Jego portret”, „Serduszko puka” („Te serduszka biją w nas poczwórnie, bo obie jesteśmy w ciąży – wyznały piosenkarki), „Pod papugami”, czy „Ktoś mnie pokochał” i „Tyle słońca w całym mieście”.
Karolina Puchalska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość