W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (foto)

Wydarzenia

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (foto)

03.05.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wyszkowianie obchodzi tradycyjnie. Liczne poczty sztandarowe, władze miasta i powiatu zgromadziły się na uroczystej Mszy św. w najstarszym wyszkowskim kościele, sanktuarium św. Idziego.
 
Chcemy kazaniu ks. dziekan Zdzisław Golan przypomniał historię zarówno poświęcenia Polski Maryi, jak i uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
- Oddajemy cześć Maryi jako Królowej Polski. To wydarzenie jest związane z potopem szwedzkim, gdy obroniła się przed nim tylko Jasna Góra, gdy Polska zaczęła powoli odzyskiwać wolność. Wtedy Jan Kazimierz oddał Polskę pod opiekę Matki Najświętszej: „Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram” – powiedział. 
Konstytucję 3 Maja ksiądz dziekan nazwał pierwszą dojrzałą myślą polityczną. - Ani Francja, która dziś poucza Polskę, ani Niemcy, ani inny kraj w Europie nie posiadał tak spisanej konstytucji. Ówcześni politycy wykazali się umiejętnością znalezienia kompromisu - podkreślił. - Chciałoby się powiedzieć: oby dziś nie brakowało takiej umiejętności. Konstytucja 3 Maja okazała się, niestety, testamentem gasnącej Ojczyzny. Została obalona przez tych, którzy zdradzili Polskę. Konstytucja miała jednak dla następnych pokoleń ogromne znaczenie: podtrzymywała nadzieję na wolność.
 
Witaj majowa jutrzenko…
Drugą, artystyczną, część uroczystości rozpoczął Roman Szymanik, przypominając obszerny fragment „Reduty Ordona”. W wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP zebrani usłyszeli „Mazurka 3 Maja”, poloneza z filmu „Pan Tadeusz”, wiązanki pięknych melodii polskiego kina i okresu międzywojennego, walca z serialu „Noce i dnie”, „Hej, sokoły”, „Płynie Wisła, płynie”. Wraz z zespołem śpiewaczym „Nadbużanie” orkiestra zachęcała publiczność do wspólnego wykonania „Modlitwy obozowej” i „Pieśni konfederatów”. Na koniec zabrzmiały popularne „Legiony”.
 
Biało-czerwony rajd
Zgodnie z 20-letnią tradycją, po Mszy św. sprzed sanktuarium wyruszył Trzeciomajowy Rajd Rowerowy, na który zaprosili Biblioteka Miejska oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej. Mimo niezbyt zachęcającej pogody, rowerzyści z biało-czerwowanymi flagami wyruszyli do Kamieńczyka.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Sztandary związkowe jako symbol walki pracowniczej

Sztandary związkowe jako symbol walki pracowniczej

Sztandar to nie tylko skrawek materiału z grafiką czy przedstawieniem instytucji. To duma, symbol obecności oraz wyraz uznania. Przez lata spełniały rolę nie tylko ozdoby, ale i przedmiotu, który uwidaczniał autorytet i honor. Dziś sztandary wciąż są ważnym elementem wielu instytucji, organizacji i grup społecznych.
zobacz więcej
W internety nie umieją

W internety nie umieją

zobacz więcej
Nie tylko zabawa, ale i pamiątka – dlaczego koszulki na wieczór kawalerski podbijają rynek?

Nie tylko zabawa, ale i pamiątka – dlaczego koszulki na wieczór kawalerski podbijają rynek?

W dynamicznie zmieniającym się świecie mody i tradycji, jedna rzecz pozostaje niezmienna: pragnienie, by ważne momenty w naszym życiu były wyjątkowe i niezapomniane. Wieczory kawalerskie, te ostatnie chwile „wolności” przed ślubem, stają się coraz bardziej personalizowane, a w centrum tych niezapomnianych wydarzeń coraz częściej pojawiają się koszulki na wieczór kawalerski. Dlaczego te pozornie proste elementy garderoby zyskały tak ogromną popularność? Jak wpływają na współczesne obchody wieczorów kawalerskich?
zobacz więcej
Kontener na gruz – co warto wiedzieć? Dlaczego coraz więcej osób korzysta z tej opcji?

Kontener na gruz – co warto wiedzieć? Dlaczego coraz więcej osób korzysta z tej opcji?

Przeprowadzanie remontów wiąże się z umiejętnościami organizacyjnymi. Wszystkie zadania muszą być dobrze zaplanowane, a budowlane materiały oraz sprzęty AGD regularnie dowożone, aby praca mogła przebiegać płynnie. W trakcie remontu z pomieszczeń usuwa się śmieci oraz zbędny sprzęt, aby kolejnego dnia była możliwa praca w komfortowych warunkach. Wywóz gruzu jednak wielu osobom sprawia trudności. Jak sobie poradzić z tym problemem? Dlaczego wywóz gruzu (Warszawa) to opłacalne rozwiązanie?
zobacz więcej