W rocznicę największego powstania narodowego (foto)

Wydarzenia

W rocznicę największego powstania narodowego (foto)

23.01.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
We wtorek 22 stycznia minęła 156. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Samorządowcy, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji i mieszkańców wzięli udział w zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość uroczystości w Kamieńczyku.
- Miejsce, w którym się znajdujemy, jest najważniejszą w naszym powiecie pamiątką tamtych wydarzeń. Swoją obecnością chcemy uczcić największy zryw powstańczy naszego narodu, oddając hołd poległym i walczącym o niepodległość naszej ojczyzny - podkreślił szef PiS Waldemar Sobczak. - Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego, miało charakter wojny partyzanckiej. Uznawane jest za największe powstanie narodowe. Mimo klęski, miało ogromny wpływ na dążenia niepodległościowe Polaków.
Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Hymn Powstańców Styczniowych zaśpiewała gimnazjalistka z SP4 Ewa Czupryniak. Modlitwę poprowadził proboszcz parafii w Kamieńczyku ks. Kazimierz Klepacki.
Kwiaty przed pomnikiem złożyli m.in. samorządowcy ze starostą Jerzym Żukowskim i burmistrzem Grzegorzem Nowosielskim na czele. W uroczystości wzięli udział także zastępca wójta gminy Brańszczyk Marek Zdziarstek, przedstawiciele ŚZ AK obwód Rajski Ptak, Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej, poczty sztandarowe Związku Piłsudczyków RP i Szkoły Podstawowej nr 4, mieszkańcy Kamieńczyka z sołtysem Markiem Curułem.
Mówiąc o walkach toczących się w okolicach Wyszkowa podczas Powstania Styczniowego, Adam Mickiewicz przypomniał słowa Romualda Traugutta po aresztowaniu w 1864 r.: "Jedynym i rzeczywistym [celem] powstania jest odzyskanie niepodległości, ustalenie w kraju porządku opartego na miłości chrześciajńskiej, na poszanowaniu prawa i wszelkiej sprawiedliwości. (…) Idea narodowości jest tak potężna i czyni tak wielkie postępy w Europie, że ją nic nie pokona."
Uroczystość odbyła się przed mogiłą powstańczą (na dawnym cmentarzu kamieńczykowskim), w której spoczywa kilkunastu poległych w bitwie pod Fidestem. - Należy wyrazić po raz kolejny nadzieję, że zamiar renowacji tego nagrobka, ku chwale poległych za sprawę narodową, zostanie zrealizowany. Korzystając z obecności przedstawicieli władzy publicznej różnych szczebli, chcę podkreślić, iż projekt wydaje się tym bardziej godny wsparcia, że nagrobek stanowi, na terenie gminy Wyszków, najbardziej okazały ślad nierównej walki z zaborcą naszych prapradziadów - podkreślił Adam Mickiewicz.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość