W okrojonym gronie (foto)

Wydarzenia

W okrojonym gronie (foto)

26.06.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Rafał Leszczyński pozostał przewodniczącym Osiedla nr 5. Wybory, które odbyły się 23 czerwca, zakończyły serię zebrań osiedlowych.
W skład Osiedla nr 5 wchodzą m.in. ulice: I AWP (od Prostej do Daszyńskiego), Białostocka (od Daszyńskiego do Wiśniowej), Bojowników o Wolność i Demokrację, Browarna, Matejki od ul. Zielonej, 1 Maja (strona wschodnia), Nadgórze, Partyzantów, Prosta (od I AWP do 1 Maja), Pułtuska (strona północna, od I AWP do 1 Maja), Robotnicza, Spokojna, Strumykowa, Wiśniowa.
W zebraniu wzięło udział 11 osób. - Szkoda, że spotykamy się w tak okrojonym gronie – zauważył przewodniczący. W sprawozdaniu z minionej kadencji wymienił m.in. nowe oznakowanie poziome na osiedlu. - Znacząco poprawiło się bezpieczeństwo. We współpracy z policją została stworzona siatka punktów niebezpiecznych. Patrole policji i straży miejskiej są wzmożone. Dawniej młodzież z innych części miasta gromadziła się wokół cmentarza, zostawiali śmieci – przypomniał.
W planach na najbliższe miesiące jest m.in. usunięcie nieczynnych słupów telekomunikacyjnych. – To jedna z rzeczy, które najbardziej nas bolą. Są mało eleganckie i mało bezpieczne – podkreślił przewodniczący.
- One się już chwieją, stwarzają niebezpieczeństwo – dodała mieszkanka osiedla.
- Ta infrastruktura została na terenie całej Polski. Współpraca jest bardzo trudna, kontakt przez infolinię. Poradzimy sobie, tylko proszę o chwilę cierpliwości – zapewnił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Spróbujemy przez nadzór budowlany.
Mowa była także o inwestycjach. – Przejścia na ul. Sowińskiego są słabo oświetlone. Ludzie na ciemno poubierani, czasem wyskoczą znienacka. Z duszą na ramieniu się jedzie – zauważył jeden z uczestników zebrania.
Gmina ma projekt wymiany oświetlenia na ledowe w całym mieście. - To konstrukcja z lat 80. Oświetlenie konwaliowe się po prostu zużyło, na pewno jest poniżej normy. Będziemy aplikować o środki zewnętrzne – zapowiedział burmistrz. – Poza tym czeka nas kompleksowy remont tej ulicy, PEC chce wymieniać ciepłociąg.
Poważną inwestycją będzie przebudowa ul. Matejki: z budową ronda na skrzyżowaniu z ul. Dworcową, ledowym oświetleniem, ścieżką rowerową i chodnikami, przebudową kanalizacji deszczowej. Byłaby to kolejna inwestycja zgłoszona przez gminę do Programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych (w tym roku realizowana jest ul. 3 Maja). - Doszły nas jednak niepokojące wieści, że wojewoda rozpoczął konsultacje w kwestii zmian w programie. Ma być skierowany do gmin najbiedniejszych. W tym momencie jesteśmy gminą średnio zamożną, niezadłużoną i odpadamy – dodał Grzegorz Nowosielski. - Będziemy pisali do wojewody, żeby przynajmniej jeden rok pozostały dotychczasowe zasady. Wszystkie samorządy przygotowują się pod konkretne zasady, wydają środki publiczne.
Mowa była również o planowanym przez gminę remoncie kolejnego odcinka ul. Strumykowej wraz z budową oświetlenia. Jest też projekt budowy placu zabaw w okolicy strugi. Aby starać się o środki zewnętrzne, gmina musi zmienić przeznaczenie terenu w planie zagospodarowania przestrzennego. Miasto nie planuje natomiast przebudowy ulic, obniżenia krawężników na os. Ogródki.
 
Wybory
Rafał Leszczyński był jedynym kandydatem na przewodniczącego; otrzymał 10 głosów (jeden głos był nieważny). Do zarządu osiedla wybrano Jerzego Ausfelda, Włodzimierza Gryza i Marię Elward (po 11 głosów).
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan