W jaki sposób przeprowadzane jest serwisowanie klimatyzacji i dlaczego jest konieczne?

Wydarzenia

W jaki sposób przeprowadzane jest serwisowanie klimatyzacji i dlaczego jest konieczne?

01.08.2018
autor: Red.
W większości nowych samochodów, układ klimatyzacji początkowo nie wymaga serwisowania. Rutynowe przeglądy ograniczają się wówczas do wymiany filtra pyłkowego oraz uzupełnienia czynnika chłodzącego. Te nieznaczne ingerencje serwisu pozwalają systemowi na utrzymanie skutecznego chłodzenia wnętrza. W pojazdach starszych oraz coraz intensywniej eksploatowanych, serwisowanie klimatyzacji powinno być wykonywane regularnie.

Dezynfekcja układu klimatyzacji

W profesjonalnym serwisie dezynfekcję klimatyzacji przeprowadzić można na różne sposoby. Za najbardziej powszechny uchodzi proces ozonowania, który wykonywany jest przy użyciu odpowiedniej wytwornicy. Po umieszczeniu jej w środku pojazdu oraz uruchomieniu, klimatyzacja włączana jest na obieg wewnętrzny. Ozon jest w stanie usunąć wszystkie nieprzyjemne zapachy oraz drobnoustroje zarówno z układu wentylacyjnego, jak i foteli, tapicerki, drzwi oraz innych elementów wnętrza pojazdu. Auto z wyczyszczonym układem zapewnia kierowcy oraz pasażerom bezpieczne warunki podróży.

Więcej na temat motoryzacji znajdziesz na Kobieceauto.pl

Rozwiązanie problemów z chłodzeniem

Przyczyny niesprawności układu warto badać nie tylko poprzez profilaktyczne uzupełnianie czynnika chłodzącego, ale również sprawdzanie poszczególnych elementów klimatyzacji. Największe znaczenie ma sprawdzenie szczelności całego układu. Najpopularniejszą metodą jest napełnienie układu azotem, którego wtłaczanie odbywa się pod odpowiednim ciśnieniem. Azot to gaz obojętny, który dodatkowo może usunąć nadmiar wilgoci z urządzenia chłodzącego. W przypadku zauważenia sporego spadku ciśnienia, do poszukiwania nieszczelności wykorzystywany jest stetoskop. Współczesna motoryzacja pozwala na bardzo sprytne rozwiązanie takich problemów. Jeżeli ciśnienie spada jedynie nieznacznie, czynnik zwykle uzupełnić można środkiem barwiącym. Po upływie kilkunastu dni, źródło wycieku lokalizowane jest przy pomocy lampy ultrafioletowej.

Właściwa eksploatacja sprężarki

Sercem całego układu klimatyzacji jest sprężarka, w którą wyposażony jest każdy samochód. Odpowiada ona za tłoczenie czynnika chłodzącego, więc jej awarie uniemożliwiają utrzymanie optymalnej temperatury. Serwisowanie opiera się w takiej sytuacji na oględzinach urządzenia, narażonego szczególnie na awarie uszczelnień oraz łożysk. W przypadku rutynowego przeglądu, kompresor może zostać dodatkowo uzupełniony olejem. Zazwyczaj dodaje się go razem z czynnikiem chłodzącym, przestrzegając przy tym lepkości smarowidła zalecanej przez producenta.

Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Mrówka - styczeń - luty 2020