W centrum miasta kolejne osiedle… Centrum (foto)

Wydarzenia

W centrum miasta kolejne osiedle… Centrum (foto)

04.04.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Wojciech Chodkowski ponownie został przewodniczącym Osiedla nr 7. Na zebraniu we wtorek 4 kwietnia mieszkańcy zdecydowali, że wystąpią do rady miejskiej o zmianę nazwy osiedla na Centrum. Mowa była również o inwestycjach, m.in. projektowanym placu Wyzwolenia.
Osiedle nr 7 obejmuje ulice: Bankową, Joselewicza, Chopina, Bema, Sowińskiego (od Kościuszki do Pułtuskiej), Daszyńskiego, Kościelną, 11 Listopada (od Kościuszki do Pułtuskiej), Pułtuską (część południową, od Daszyńskiego do przejazdu kolejowego), Okrzei (od Kościuszki do Pułtuskiej), Strażacką, Szkolną, Kościuszki (stronę północna), Wąską.
To centrum miasta, nic więc dziwnego, że w konsultacjach większość osób opowiedziała się za nazwą Centrum. Proponowano także nazwę Rotmistrza Pileckiego i Przytulisko.
- Powinniśmy się identyfikować z miejscem, w którym mieszkamy – przekonywał Wojciech Chodkowski. - Bycie numerem 7, 8 czy 10 nie jest powodem do dumy. Mieszkamy w centrum miasta, tu znajduje się sąd, galerie handlowe.
Radny miejski Krzysztof Sobieski zauważył, że w pierwszej kolejności należy uregulować kwestię granic osiedli tak, by pokrywały się z okręgami wyborczymi. Obecnie Osiedle nr 7 rozciąga się nawet na cztery okręgi. Inną sprawą jest, że administracyjnie w Wyszkowie wydzielone jest już osiedle Centrum, które nie jest tożsame z granicami Osiedla nr 7. – Tworzy się bałagan – przekonywał.
- Nie widzę możliwości wyznaczenia okręgów tak, żeby pokrywały się z granicami miasta – twierdzi z kolei Wojciech Chodkowski.
By do nazewnictwa nie wprowadzać chaosu, Roman Składanowski zaproponował dla osiedla nazwę Centralne. Ostatecznie jednak, ponieważ w konsultacjach mieszkańcy opowiedzieli się za nazwą Centrum, taką też nazwę poddano pod głosowanie na zebraniu.18 obecnych było za, 2 wstrzymało się od głosu. Kolejnym krokiem będzie skierowanie uchwały do rady miejskiej.
W ubiegłym roku na terenie osiedla przeprowadzono wiele inwestycji. Największą była oczywiście realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przebudowa ul. Kościuszki. Mieszkańcy mieli uwagi do rozwiązań technicznych, m.in. skomunikowania drogi krajowej z ul. Wąską. – Wysepka na skrzyżowaniu mogłaby być jeszcze bardziej cofnięta, ale nie mogliśmy już tego zmienić – przyznał Wojciech Chodkowski. Udało się natomiast przekonać inwestora do zmiany sposobu parkowania przy kościele św. Wojciecha. GDDKiA zamierzała wprowadzić parkowanie równoległe, ostatecznie zgodziła się na parkowanie pod skosem.
Mieszkańcy i przedsiębiorcy nie byli jednomyślni w kwestii wprowadzenia na ul. Wąskiej ruchu dwukierunkowego. – Ale ulica wygląda teraz zupełnie inaczej. Zniknął sklep „Grzybek”, są nowe miejsca parkingowe – zauważył przewodniczący osiedla.
- Traktujemy tę część miasta jako centrum, o czym świadczą inwestycje. Wspomnę tylko o zbudowanych niedawno ulicach Chopina i Ratuszowej. Inwestujemy w park i stadion miejski – to jedna z najważniejszych inwestycji. Jesteśmy po przetargu na budowę oświetlenia na ul. Sowińskiego – wyliczała zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. – W planach jest także połączenie ul. Bankowej z Pułtuską. Projektowany jest plac Miejski, ale realizacja jeszcze nie w tym roku. To kosztowna inwestycja.
Zarząd podejmował też kwestię graffiti. – To zupełny brak poszanowania, a te osoby nie są karane. Sugerowaliśmy, że odnawianie elewacji powinno być rekompensowane w podatku od nieruchomości, ale urząd miejski nie poszedł za moją sugestią – poinformował Wojciech Chodkowski.
Był też jednym z inicjatorów nadania rondu na skrzyżowaniu ulic Kościuszki, Sowińskiego i 3 Maja imienia ks. Stanisława Szulca. Wciąż otwarta pozostaje kwestia upamiętnienia przedwojennego burmistrza Wyszkowa Stanisława Wolskiego. – Otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za uratowanie dwóch dziewczynek, Żydówek. Mamy wzruszające świadectwa uratowanych osób. Za rok będziemy obchodzili stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To byłby dobry moment uhonorowania Stanisława Wolskiego – przekonywał.
Aneta Kowalewska przyznała, że toczą się rozmowy w kwestii uhonorowania przedwojennego burmistrza na projektowanym właśnie placu Wyzwolenia: - Chcemy w ten plac wpisać przedwojenna historię Wyszkowa - mówiła.
Na przewodniczącego zarządu zgłoszono dwie kandydatury. Wojciecha Chodkowskiego uzyskała 15 głosów, Bogusława Kocięckiego – 12. W skład zarządu weszli również Wiesława Wróbel, Leszek Marszał i Dariusz Jachimski.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość