Uwaga na kieszonkowców!

Wydarzenia

Uwaga na kieszonkowców!

18.10.2020
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Targowisko miejskiej to miejsce, gdzie najczęściej odnotowuje się kradzieże kieszonkowe. W ostatni piątek na wyszkowskim targu jeden z kupujących stracił portfel. 
 
Kieszonkowcy zazwyczaj “pracują” w grupie, rzadko decydując się na działania pojedynczo. Dogodne warunki stwarzają im miejsca, w których gromadzą się ludzie, np. imprezy sportowe, rozrywkowe czy handlowe. Wykorzystują zamieszanie i tłok, często sami go wywołują, aby ułatwić sobie działanie. Szczególną operatywność wykazują w zatłoczonych autobusach przy wsiadaniu i wysiadaniu oraz na targowiskach, dokonują kradzieży w kolejkach do kas lub na peronach dworców autobusowych i kolejowych, gdy pasażerowie trzymają w rękach bagaże.
W piątek wyszkowscy policjanci zostali powiadomieni o kradzieży portfela na targowisku miejskim w Wyszkowie. Sprawcy wykorzystali nieuwagę mężczyzny robiącego zakupy. 
 
Policja radzi i ostrzega:
  • W miejscach potencjalnie niebezpiecznych trzymaj swoją torebkę, saszetkę z przodu, zamknięciem do siebie.
  • Jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy, nie trzymaj ich w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach.
  • Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, może okraść mieszkanie zanim zdążysz zareagować.
  • Nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb.
  • Płacąc za zakupiony towar, nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.
  • Podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.
  • Zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół.
  • Zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do zamaskowania momentu kradzieży.
  • Na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.
Wielka Polska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość