Upamiętnili wydarzenia sprzed 80 lat (foto)

Wydarzenia

Upamiętnili wydarzenia sprzed 80 lat (foto)

03.09.2019
autor: Elżbieta Szczuka, fot. ES, Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe
1 września wyszkowianie upamiętnili, w 80. rocznicę, wybuch II wojny światowej. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikami Grupy Operacyjnej „Wyszków” i Gloria Victis.
 
W niedzielę 1 września w Wyszkowie odbyły się dwie uroczystości upamiętniające tę tragiczną w historii Polski datę: o godz. 4.40 przy pomniku Grupy Operacyjnej „Wyszków” przy Sanktuarium św. Idziego (zaprosił Burmistrz Wyszkowa) i o godz. 17 przy pomniku Gloria Victis, przy rondzie kardynała Stefana Wyszyńskiego (zaprosili wyszkowskie Prawo i Sprawiedliwość oraz koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Obwód Rajski Ptak” Okręg Warszawa Wschód). 
Poranną uroczystość prowadził Karol Pych z Urzędu Miejskiego. Rozpoczęła się alarmem powietrznym – modulowanym dźwiękiem syren oraz autentycznym nagraniem nakłaniającym Polaków do walki o obronę niepodległości. 
- 1 września 1939 roku o godz. 4.45 niemiecki najeźdźca przekroczył granicę Polski – przypomniał Karol Pych. – Rozpoczęła się największa i najkrwawsza w historii wojna o zasięgu światowym – II wojna światowa. Za symboliczny początek wojny uznaje się atak pancernika Schleswig-Holstein na polskie pozycje na Westerplatte. O godz. 6.30 dyżurny spiker Polskiego Radia Zbigniew Świętochowski zerwał plombę w szafie, w której znajdowała się przygotowana specjalnie na tę okoliczność płyta. Rozbrzmiało wycie syren, a następnie słuchacze usłyszeli komunikat o wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski.
Krótkie wystąpienie miała zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, modlitwę poprowadził ks. dziekan Zdzisław Golan. Kwiaty przed pomnikiem złożyły władze miejskie, powiatowe, wyszkowscy piłsudczycy, przedstawiciele PSL, Klubu Radnych „Masz Wybór”. Poczty sztandarowe wystawili CEZiU "Kopernik" i wyszkowscy piłsudczycy.
Samorządowcy złożyli też kwiaty przy pomniku Gloria Victis. 
Popołudniową uroczystość prowadziła Ewa Runo, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4. - W tym miejscu chcemy uczcić tych, którzy walczyli na wszystkich frontach tej wojny o wolność naszej ojczyzny – zaznaczyła.
O tym, co działo się we wrześniu 1939 roku w Polsce, a szczególnie w Wyszkowie, mówił regionalista Mirosław Powierza. Nadmienił, że doszło wtedy do bezprzykładnego w dziejach barbarzyństwa, pogwałceniem wszelkich praw i norm.
- We wrześniu 1939 roku Wyszków podzielił los wielu polskich miast. Położony w ważnym punkcie strategicznym, u zbiegu szlaków komunikacyjnych, posiadał most kołowy i kolejowy, więc był jednym z głównych celów wojsk niemieckich – otwierał drogę na znajdującą się w odległości 55 km Warszawę. Pierwsze bomby spadły na nadbużańskie łęgi 1 września, następnego dnia na miasto, ale największe bombardowanie rozpoczęło się rankiem 5 września, we wtorek – był wtedy dzień targowy. Samoloty Luftwaffe, łamiąc wszelkie zasady prowadzenia wojny, zrzuciły tego dnia tony bomb, obracając Wyszków w ruinę, znacząc ulice ciałami zabitych mieszkańców, niebo rozświetlały łuny pożarów. Centrum miasta uległo całkowitemu zniszczeniu. Przez mosty wycofały się oddziały Wojska Polskiego z Grupy Operacyjnej „Wyszków” pod dowództwem gen. bryg. Wincentego Kowalskiego, aby zająć dogodne pozycje do obrony na linii Bugu. 8 września, gdy wojska polskie wycofały się za Bug, ok. godz. 18 saperzy wysadzili w powietrze mosty: kolejowy i drogowy. Wieczorem miasto opanowały wojska niemieckie.
Przypomniał, że wobec narastającego terroru w Wyszkowie powstały organizacje konspiracyjne, z których największą była AK Obwód „Rajski Ptak”. Wymienił nazwiska kilku żołnierzy, mieszkańców Wyszkowa, poległych we wrześniu 1939 roku: Witolda Domańskiego, Kazimierza Najnerta, Jerzego Starczewskiego, Józefa Kolejewskiego, Władysława Dąbrowskiego.
- Pamięć i patriotyzm jest elementem troski o Polskę. Ofiara obrońców zobowiązuje nas do dbałości o historię, o pamięć o tym, co się wydarzyło – podkreślił.
Zebrani pomodlili się za ofiary II wojny światowej, złożyli kwiaty pod pomnikiem, zapalili znicze.
Zaproszenie na 8 września
W niedzielę 8 września o godz. 15 na pl. Miejskim otwarta zostanie, przygotowana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną, wystawa plenerowa „80. rocznica wybuchu II wojny światowej”. Zaplanowano też koncert patriotyczny, a dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5 z nauczycielami przeprowadzą happening, podczas którego przekazywać będą napotkanym osobom informacje na temat kampanii wrześniowej.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość