Unia Europejska składa się z takich Wyszkowów (foto)

Wydarzenia

Unia Europejska składa się z takich Wyszkowów (foto)

05.12.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
W wyjątkowej lekcji wychowania obywatelskiego 5 grudnia wzięli uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej nr 1. Na zajęcia „Polska w Unii Europejskiej” szkoła zaprosiła wraz z Europe Direct Warszawa - Punktem Informacji Europejskiej.
 
Najpierw uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Martę Witkowską, doktor habilitowaną nauk społecznych w zakresie nauk o polityce oraz studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Starali się przybliżyć ideę UE ósmoklasistom, z których znaczna część będzie mogła wziąć udział w kolejnych wyborach do Parlamentu UE. - Nie będę mówić, co to jest Unia Europejska, bo to nie jest do zdefiniowania. Jedni mówią, że to organizacja, instytucja, inni, że prawo – że narzucają nam jakieś dyrektywy. A my opowiadamy, że UE to wszystko, co was otacza. Porozmawiamy o uniwersalnych wartościach – jak je rozumiecie, dlaczego są tak ważne - zapowiedziała Anna Witkowska.
Drugą część wydarzenia młodzież rozpoczęła programem artystycznym i belgijką, do której zaprosiła wszystkich gości. To była rzadka chwila, kiedy doświadczonym mówcom zabrakło tchu. 
Uczniowie zostali podzieleni na sześć grup, w których dyskutowali na temat priorytetów Komisji Europejskiej na lata 2019 - 2024: Europejski Zielony Ład, Gospodarka, która służy ludziom, Europa na miarę ery cyfrowej, Promowanie naszego europejskiego stylu życia, Silniejsza pozycja Europy na świecie, Nowy impuls dla demokracji europejskiej.
W dyskusjach wziął udział m.in. Piotr Świtalski, szef Wydziału Prasy i Mediów w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. - Dzisiaj chciałbym usłyszeć, co was interesuje tak na co dzień - zachęcał uczniów do wypowiedzi. - Chciałbym wam pokazać, jak to jest związane z Europą w miejscu, w którym dzisiaj jesteśmy. Jakie są wasze nadzieje, leki? Czy zmiany klimatyczne są naprawdę dla was istotne? Czy interesujecie się tym, dlaczego wysychają rzeki? Chciałbym, żebyśmy my zrozumieli was, ale i wy nas.
Dyskusjom przysłuchiwał się również Piotr Kaczyński, publicysta specjalizujący się w tematyce unijnej. - Ważne, żebyście uświadomili sobie, że są takie rzeczy, jak odpowiedzialność za rzeczywistość dookoła mnie, później współodpowiedzialność za rzeczywistość dookoła nas - zwrócił się do uczniów. On również nawiązał do zagrożeń klimatycznych, młodzieżowych strajków, które niedawno odbyły się w całym kraju oraz działalności młodej Szwedki Grety Thunberg: - Greta stwierdziła, że waszemu pokoleniu ktoś ukradł przyszłość. Wam nie będzie dane pojechać gdzieś na safari w Afryce. Nie wiem nawet, czy dojedziecie do Wenecji. Świat się zmienia, ktoś musi przywrócić wam przyszłość. Nawet jeśli nie organizujecie strajku klimatycznego, to jesteście świadomi. W UE jest 500 mln ludzi takich, jak wy. UE składa się z takich Wyszkowów. Dlatego takimi rzeczami, jak klimat powinien zajmować się cały świat.
Dialog obywatelski został zorganizowany po to, by młodzież wypowiedziała się na temat priorytetów Unii Europejskiej. - Zbierzemy wasze opinie, a wszystko, co powiecie, zostanie przekazane dalej. Wasz głos się liczy - zapewniła Marta Witkowska.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Żarty się skończyły

Żarty się skończyły

- pod takim hasłem w najbliższą sobotę, 30 września na terenie w gminy Zabrodzie odbędzie się Off-Roadowy Dzień Chłopaka. Brzmi groźnie, ale zapowiada się fantastyczna, emocjonująca zabawa. 
zobacz więcej
By odnowił oblicze tej ziemi (foto)

By odnowił oblicze tej ziemi (foto)

Moment z końcowego etapu życia Jana Pawła II - wypuszczenie gołębicy na placu św. Piotra w geście pozdrowienia i życzenia pokoju zebranym na modlitwie wiernym - przedstawia rzeźba, która stanęła na skwerze Jana Pawła II. Poświęcona została 18 maja, w setną rocznicę urodzin Papieża Polaka.
zobacz więcej
Policja chwali monitoring i liczy na radiowóz

Policja chwali monitoring i liczy na radiowóz

30,5 tys. zł brakuje wyszkowskiej policji do zakupu nowego radiowozu. Radni miejscy na komisjach pozytywnie ustosunkowali się do wniosku komendanta. Chcą też, by w przyszłorocznym budżecie znalazły się środki na zakup kolejnych kamer monitoringu miejskiego.
zobacz więcej
Bug Wyszków: Nie jest tak, że reanimujemy trupa

Bug Wyszków: Nie jest tak, że reanimujemy trupa

O umorzenie ok. 100 tys. zł zadłużenia MKS Bug Wyszków zwrócił się do gminy Wyszków. Na razie stanowisko urzędników jest takie, że nie pozwala na to prawo. Na spotkaniu z radnymi miejskimi zarząd klubu przekonywał nie tylko, że jest to zgodne z przepisami, ale też że bez umorzenia dotacji, którą Bug ma zwrócić, grozi mu finansowa zapaść. - To nie jest tak, że reanimujemy trupa. Prosimy o pomoc w uporaniu się z trudną przeszłością. To pomoże klubowi stanąć na nogi - apelował pełnomocnik klubu, do niedawna jego prezes Marcin Chodkowski.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom