Ulicami Wyszkowa przeszedł marsz poparcia nauczycieli (foto)

Wydarzenia

Ulicami Wyszkowa przeszedł marsz poparcia nauczycieli (foto)

15.04.2019
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. SB, Elżbieta Szczuka
Kilkaset osób wzięło udział w marszu poparcia strajkujących nauczycieli, który ulicami Wyszkowa przeszedł w poniedziałek 15 kwietnia. - Cieszę się z tak dużego zainteresowania. Świadczy o tym, jak duży jest problem, jak ogromna jest potrzeba dialogu w sprawie edukacji – mówi organizator marszu Piotr Trześniewski, dziękując wszystkim za zaangażowanie.
 
To była spontaniczna inicjatywa, zapowiedź marszu pojawiła tuż przed weekendem. - Gdyby przyszło 50 osób, już byłbym zadowolony. Frekwencja przeszła moje najśmielsze oczekiwania – komentuje organizator. - A przyszli nie tylko nauczyciele z rodzinami, ale też inne osoby, które popierają nasz protest. Frekwencja świadczy o tym, jak duży jest problem, jak ogromna jest potrzeba dialogu w sprawie edukacji. Tymczasem nasze postulaty są ignorowane przez rząd. 
Zgromadzeni przeszli ulicami miasta z balonikami, transparentami, głośno zachęcając do poparcia protestu. Większość dumnie wznosiła w górę kartki z wykrzyknikami – symbolem nauczycielskiego strajku.
- Mam w sobie złość i rozgoryczenie – podczas zakończenia marszu przyznał Piotr Trześniewski. - Co możemy zrobić w tej sytuacji? Zapraszamy 24 kwietnia na naradę obywatelską o edukacji. Biblioteka Miejska, godz. 18. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich.
- Zapraszamy wszystkich, dla których ważne jest, aby edukacja rozwijała się. Przecież walczymy nie tylko dla siebie, nie tylko o swoją godność, ale przede wszystkim o to, żeby przyszłe pokolenia miały godne warunki nauki, żeby dzieci nie były przemęczone materiałem z programu nauczania – podkreślił powiatowy szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Maciej Wójcik. - Nauczyciele doskonale wiedzą, że programy, które były tworzone naprędce podczas zmiany systemu edukacji, są nie do przyjęcia dla nas, dla rodziców oraz dzieci. Kolejne rządy wmawiały, że jesteśmy pasożytami, które mało pracują, a dużo zarabiają. Dopiero teraz w mediach mówi się o niedoskonałościach systemu edukacji oraz jak jesteśmy traktowani przez nasz rząd. Jeżeli w tej chwili będziemy walczyć do skutku, to możemy osiągnąć swój cel. Już częściowo wygraliśmy tym, że zostaliśmy dostrzeżeni przez społeczeństwo. Każdy Polak w tej chwili wie, że pracownicy edukacji pracują znacznie więcej, niż się mówili różni politycy w nagonce medialnej wytyczonej jako sposób na spacyfikowanie naszego protestu. Zresztą widać to teraz gołym okiem. Liczymy, że dalej będziemy mieli poparcie ze strony społeczeństwa. Liczymy na zrozumienie, szczególnie rodziców.
Nie zabrakło głosów wsparcia płynących nie tylko ze środowiska nauczycielskiego:
- Nie jestem nauczycielem, nie będę dyskutowała, jak ma wyglądać reforma. Ale chciałabym wszystkim państwu dodać otuchy. Nie pozwólcie się upokarzać nikomu. Liczcie na siebie! Trzymajcie się! – do nauczycieli zwróciła się Elżbieta Kluczyńska.
- Nie dajcie się! – otuchy dodała Barbara Bielska.
- Nie pracuję w nauczycielstwie, ale był krótki okres w moim życiu, że uczyłem. To były najtrudniej zarobione pieniądze ze wszystkich zawodów – zapewnił Andrzej Błachnio.
W manifestacji bardzo liczna i wyraźna była grupa nauczycieli z gminy Długosiodło. - Pozdrawiam wspaniałych ludzi, którzy przyjechali dzisiaj – dziękowała Grażyna Elak. - Bądźmy wszyscy razem. Mamy jeden, wielki cel: godność naszego zawodu.
Za wszystkie słowa wsparcia nauczyciele głośno dziękowali. Ale najbardziej uczniowi Oliwierowi Ciskowskiemu, który zabrał głos w imieniu młodzieży: - Nauczyciele, nie dajcie się zastraszyć, walczcie o swoją godność! Od was zależy, czy nasze pokolenie udźwignie ciężar po was. Ciężar całego kraju. Od was zależy, czy nas wyedukujecie. Dzieciaki są tego świadome. Wszyscy jesteśmy z wami.
Przed rozejściem się wszyscy odśpiewali jedną zwrotkę "Mazurka Dąbrowskiego". Zamieszczone nagranie otrzymaliśmy od czytelnika.
 
PBS Wyszków - wygodny kredyt
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wypadek na skrzyżowaniu w Wyszkowie

Wypadek na skrzyżowaniu w Wyszkowie

Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do którego doszło w poniedziałek ok. godz. 17 na skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i Kowalskiego.
zobacz więcej
Ogromna tragedia na drodze. Nie żyją cztery osoby (foto)

Ogromna tragedia na drodze. Nie żyją cztery osoby (foto)

Wyszkowscy policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym zginęło czterech mężczyzn. To niewyobrażalny dramat kilku rodzin, które czekały na powrót z pracy swoich synów, mężów, ojców. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. To od naszych decyzji zależy bezpieczeństwo także innych uczestników dróg. Pamiętajmy o tym!
zobacz więcej
Poprzez śpiew kolęd i pastorałek (foto)

Poprzez śpiew kolęd i pastorałek (foto)

Witamy wszystkich kolędników z całego powiatu wyszkowskiego – rozpoczął  finał XVIII Przeglądu Kolęd i Pastorałek starosta Bogdan Pągowski, patron honorowy imprezy, która odbyła się 26 stycznia w WOK Hutnik. – Kolędy, pastorałki to polski zwyczaj świętowania Bożego Narodzenia. Myślę, że dzisiaj podkreślimy to jeszcze raz. Wystąpiło 22 wykonawców. Wśród zaprezentowanych utworów była tylko jedna tradycyjna kolęda. Szczególną popularnością zaś cieszyły się  utwory współczesne – „Babci zegar” (4 wykonania) i „Mario, czy już wiesz” (trzy).
zobacz więcej
Nikt tak jak wy nie zasłużył na odpoczynek (foto)

Nikt tak jak wy nie zasłużył na odpoczynek (foto)

Dziesiątki uczniów szkół gminy Wyszków na koniec roku szkolnego 2017/2018 odebrały nagrody i wyróżnienia za wyniki w nauce, osiągnięcia i udzielanie się na różnych polach. Wspólne zakończenia roku stały się już tradycją, a gospodarzem tegorocznego była Szkoła Podstawowa nr 5.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku