Uhonorują polskich kryptologów (foto)

Wydarzenia

Uhonorują polskich kryptologów (foto)

02.09.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbyła się ceremonia przekazania urny z ziemią z okolic grobu Mariana Rejewskiego, jednego z trzech kryptologów, którzy złamali szyfr niemieckiej maszyny Enigma. Ziemia zostanie złożona 6 września w w jednym z sarkofagów Panteonu Narodowego, w krypcie kościoła  Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie, podczas uroczystości uhonorowania Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego – wybitnych polskich matematyków i kryptologów.
 
Uroczystość odbyła się 28 sierpnia, z udziałem wojskowej asysty honorowej z Dowództwa Garnizony Warszawa. Wzięli w niej udział m.in. Janina Sylwestrzak – córka Mariana Rejewskiego, Paweł Dziuba – zastępca dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (jednostka podległa MON, kultywuje chlubne tradycje Biura Szyfrów), Magdalena Ungeheuer – przedstawicielka Panteonu Narodowego.
- To wielki zaszczyt móc reprezentować resort obrony narodowej na dzisiejszej uroczystości – mówił dyr. Paweł Dziuba. – Kierowana przeze mnie instytucja kontynuuje tradycje Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki, a te opierają się na dokonaniach Biura Szyfrów, w którym pracował Marian Rejewski. Można powiedzieć, że w pewnym sensie praca pana Rejewskiego i dwóch pozostałych kryptologów, którzy rozszyfrowali kody Enigmy, jest dla Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni kamieniem węgielnym.
Przekazał urnę z ziemią Janinie Sylwestrzak, ta zaś Magdalenie Ungerheuer. Urna ta, obok urny z piaskiem z hiszpańskich Balearów, w których pobliżu w styczniu 1942 roku zginął Jerzy Różycki i urny z ziemią z krematorium w Chichester, gdzie rozsypane były prochy Henryka Zygalskiego, znajdzie się –  decyzją Kapituły Panteonu Narodowego – w sarkofagu w krypcie kościoła Świętych Piotra i Pawła w Krakowie. W ten sposób będą uhonorowani Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – wybitni matematycy, którzy złamali kod Enigmy. 
Na uroczystość, która odbędzie się w Krakowie 6 września, wybiera się też delegacja z Wyszkowa, zaproszona przez Kapitułę Panteonu. Poczet sztandarowy wystawi I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida, kontynuujące tradycje przedwojennego gimnazjum, w którym w 1926 roku zdał maturę Jerzy Różycki.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość