Trzy dni w Brukseli (foto)

Wydarzenia

Trzy dni w Brukseli (foto)

06.12.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Na zaproszenie europosłanki Julii Pitery, grupa 16 dziennikarzy z mazowieckich mediów regionalnych, wśród nich przedstawicielka naszej redakcji, przebywała w Brukseli, w Parlamencie Europejskim. 
Pierwszego dnia dziennikarze zwiedzali Brukselę i jej zabytki, m.in. Grand Place (Wielki Plac), kościół św. Michała i św. Guduli, Park du Cinquantenaire (park pięćdziesięciolecia) z łukiem triumfalnym z 1905 r. i oczywiście Manneken Pis (siusiający chłopiec). Zachwycali się świąteczną iluminacją miasta. Drugi dzień to wizyta w Parlamencie Europejskim, poznanie siedziby, spotkanie z pracownikami działu prasowego, zapoznanie się z pracami komisji, spotkanie z panią europoseł. Julia Pitera pracuje w dwóch komisjach: petycji i kontroli budżetowej. Szczególnie ważna jest dla niej ta pierwsza – petycję może złożyć każdy obywatel Unii Europejskiej, a także grupa obywateli, przedsiębiorstwo, organizacja czy stowarzyszenie. Złożona petycja może dotyczyć tylko naruszenia prawa europejskiego. Pani poseł opowiedziała o tym, jak pracuje parlament, jaki jest system głosowania, jak wygląda debata itp. W PE podoba się jej to, że w zasadzie nie ma awantur politycznych. Europosłowie mają czas wypowiedzi ograniczony do 2 minut, dlatego trzeba wyrażać  się precyzyjnie, eliminować zbędne słowa.
- Praca tu jest bardzo ciekawa, ale trzeba zajmować się tym, na czym się zna – skonstatowała.
Wieczorem dziennikarze spotkali się z Julią Piterą na kolacji, była okazja do rozmów indywidualnych.
Ostatniego dnia grupa zwiedzała Parlamentarium, czyli multimedialną wystawę przedstawiającą m.in. drogę do integracji europejskiej, sposób pracy posłów i tworzenia prawa, wizerunki 751 europosłów. Wystawa jest dostępna w każdym z 24 języków Unii Europejskiej.
Bruksela jest deszczowym miastem przez cały rok, ale uczestnikom wycieczki pogoda wyjątkowo dopisała – wszystkie dni były słoneczne. 
2 grudnia na stronie www.juliapitera.pl ukazał się wpis: Dziękuję za bardzo ciekawe, inspirujące, dobre spotkanie w trakcie wizyty dziennikarzy z Mazowsza w Brukseli. Unia Europejska to ważny temat także dla mediów regionalnych.
My również dziękujemy.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.16% (195 głosów)
28.98% (255 głosów)
7.05% (62 głosów)
7.39% (65 głosów)
34.43% (303 głosów)