Truliśmy się w niedzielę

Wydarzenia

Truliśmy się w niedzielę

19.12.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. urząd miejski
Przez 2 tygodnie, do 18 grudnia, jakość powietrza w Wyszkowie sprawdzało Polskie Radio RDC i Warszawa Bez Smogu. Wyszków jest jednym z sześciu miast na Mazowszu, gdzie prowadzona jest akcja. W niedzielę 17 grudnia po południu norma szkodliwych substancji w powietrzu została przekroczona aż pięciokrotnie!
Europejska Agencja Środowiska podaje, że w 2015 roku w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza zmarło ok. 48 tys. osób. W związku z przekroczeniem w 2017 r. poziomu III – Ostrzeżenia 1 stopnia o złej jakości powietrza (kolor żółty) dla pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM10 w powietrzu na obszarze Mazowsza, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłasza ostrzeżenie 1 stopnia.
Smog to m.in. spaliny samochodowe, nieczystości z fabryk i elektrowni, ale przede wszystkim dym z naszych kominów. Najgroźniejszy jest więc w sezonie grzewczym. Mandat za korzystanie z nielegalnego paliwa może wynosić od 100 do 500 zł, sprawa może być też skierowana do sądu. W związku z uchwałą antysmogową, która weszła w życie na Mazowszu, z końcem 2022 roku nielegalne będą wszystkie piece starego typu.
Na początku akcji Radia RDC i Warszawy Bez Smogu urządzenia zostały zainstalowane w Garwolinie i Mińsku Mazowieckim, 4 grudnia – w Wyszkowie i Wołominie. Dokładny sprzęt, kalibrowany raz w roku, pozwala na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczenia. - Pyłomierze działają 24 godziny na dobę przez dwa tygodnie - wyjaśnia Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu.
Stan powietrza w aktualnie badanych miejscowościach można sprawdzić na stronie internetowej Polskiego Alarmu Smogowego oraz na www.rdc.pl. 
Norma stężenia pyłu PM10 wynosi 50 mikrogramów/m3. W Wyszkowie w niewielkim stopniu została przekroczona 9 grudnia wieczorem. Znacznie większe przekroczenie urządzenie odnotowało 15 grudnia. Rekord został pobity w niedzielę 17 grudnia o godz. 16, kiedy stężenie PM10 wynosiło aż 255 mikrogramów/m3. Stopniowo zaczęło spadać, w poniedziałek 18 grudnia o godz. 16 wynosiło już 45 mikorgramów/m3.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość