Truliśmy się w niedzielę

Wydarzenia

Truliśmy się w niedzielę

19.12.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. urząd miejski
Przez 2 tygodnie, do 18 grudnia, jakość powietrza w Wyszkowie sprawdzało Polskie Radio RDC i Warszawa Bez Smogu. Wyszków jest jednym z sześciu miast na Mazowszu, gdzie prowadzona jest akcja. W niedzielę 17 grudnia po południu norma szkodliwych substancji w powietrzu została przekroczona aż pięciokrotnie!
Europejska Agencja Środowiska podaje, że w 2015 roku w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza zmarło ok. 48 tys. osób. W związku z przekroczeniem w 2017 r. poziomu III – Ostrzeżenia 1 stopnia o złej jakości powietrza (kolor żółty) dla pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM10 w powietrzu na obszarze Mazowsza, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłasza ostrzeżenie 1 stopnia.
Smog to m.in. spaliny samochodowe, nieczystości z fabryk i elektrowni, ale przede wszystkim dym z naszych kominów. Najgroźniejszy jest więc w sezonie grzewczym. Mandat za korzystanie z nielegalnego paliwa może wynosić od 100 do 500 zł, sprawa może być też skierowana do sądu. W związku z uchwałą antysmogową, która weszła w życie na Mazowszu, z końcem 2022 roku nielegalne będą wszystkie piece starego typu.
Na początku akcji Radia RDC i Warszawy Bez Smogu urządzenia zostały zainstalowane w Garwolinie i Mińsku Mazowieckim, 4 grudnia – w Wyszkowie i Wołominie. Dokładny sprzęt, kalibrowany raz w roku, pozwala na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczenia. - Pyłomierze działają 24 godziny na dobę przez dwa tygodnie - wyjaśnia Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu.
Stan powietrza w aktualnie badanych miejscowościach można sprawdzić na stronie internetowej Polskiego Alarmu Smogowego oraz na www.rdc.pl. 
Norma stężenia pyłu PM10 wynosi 50 mikrogramów/m3. W Wyszkowie w niewielkim stopniu została przekroczona 9 grudnia wieczorem. Znacznie większe przekroczenie urządzenie odnotowało 15 grudnia. Rekord został pobity w niedzielę 17 grudnia o godz. 16, kiedy stężenie PM10 wynosiło aż 255 mikrogramów/m3. Stopniowo zaczęło spadać, w poniedziałek 18 grudnia o godz. 16 wynosiło już 45 mikorgramów/m3.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku