Trudna rekrutacja do szkół średnich

Wydarzenia

Trudna rekrutacja do szkół średnich

16.07.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
We wtorek 16 lipca około południa do szkół średnich przybywali zaniepokojeni absolwenci podstawówek i gimnazjów, by sprawdzić, czy ich nazwiska znalazły się na listach przyjętych. Mimo dodatkowo utworzonych w ostatnich dniach klas, miejsc zabrakło dla 130 osób.
 
Tegoroczna rekrutacja to bardzo nerwowy czas dla uczniów i rodziców, zwłaszcza że od kilku dni ogólnopolskie media alarmują o braku miejsc w szkołach średnich. W wyniku reformy w tym roku naukę rozpoczną absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych, czyli dawnego i nowego systemu edukacji. Będą chodzili do różnych klas: gimnazjaliści - trzyletnich liceów i czteroletnich techników, absolwenci klas VIII szkół podstawowych - czteroletnich liceów i pięcioletnich techników. Klas przybyło, ale budynki nie są z gumy.
16 lipca w południe szkoły na Mazowszu ogłosiły listy zakwalifikowanych.
Na 985 miejsc w klasach dla absolwentów gimnazjów we wszystkich wyszkowskich szkołach średnich (także ZS3 i CK ZDZ) wpłynęło 929 wniosków o przyjęcie, w tym ponad 160 spoza naszego powiatu.
Z kolei w klasach dla absolwentów podstawówek było 985 miejsc, a wniosków wpłynęło 1.026, w tym ponad 200 od absolwentów spoza powiatu wyszkowskiego. 
Widząc liczbę wniosków, starostwo podjęło decyzję o utworzeniu dla absolwentów podstawówek jednego dodatkowego oddziału w ILO, o profilu matematyczno - biologiczno - chemicznym. Dodatkowo liczbę uczniów w klasach zwiększono do 32. Szkoła nie planuje wprowadzenia dwuzmianowości.
Dla absolwentów podstawówek jest też jedna dodatkowa klasa liceum w ZS1, o profilu społeczno - przyrodniczym. Jeden oddział szkoły branżowej I stopnia, klasa wielozawodowa powstała CEZiU.
Pracę podwójnego rocznika organizuje również ZS3. W związku z tym, że będzie o 120 uczniów więcej, szkoła od kilku miesięcy czyni starania, by wynająć sale w budynku Szkoły Podstawowej nr 4. – To tylko na rok – dodaje Elżbieta Michalik. – Będzie rozbudowa szkoły. Inwestorem będzie Centrum Kształcenia Ustawicznego.
ZS3 nie będzie pracował na dwie zmiany. – Przecież mamy wielu dojeżdżających uczniów - dodaje pani dyrektor.
Mimo tych zabiegów bez szkoły pozostało 65 absolwentów gimnazjów i 68 absolwentów podstawówek. Wśród nich są osoby, które nie skorzystały z możliwości złożenia wniosku do większej ilości klas i szkół. W tym roku w powiecie wyszkowskim nie było limitu.
Trzeba wziąć pod uwagę również, że do naszych szkół aplikowało ponad 300 uczniów spoza powiatu, 3 razy więcej niż w latach poprzednich. Z pewnością wnioski złożyli również do szkół w swoich miejscowościach, przez co uwzględnieni są w dwóch systemach. Niewykluczone więc, że zwolnią miejsca w naszych szkołach.
Wśród osób, które się dostały jest ponad 30 z liczbą punktów powyżej 180. Jest więc możliwość, że aplikowali - z sukcesem - do renomowanych liceów w Warszawie.
Z drugiej strony w naszych szkołach jest 61 wolnych dla absolwentów gimnazjów i 65 miejsc dla absolwentów podstawówek. Z tym, że to głównie miejsca w technikach i szkołach branżowych.
Aż tydzień, do 24 lipca do godz. 10 zakwalifikowani mają czas na potwierdzenie woli przyjęcia, czyli przedłożenie oryginałów dokumentów. 25 lipca w południe podane zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Dopiero wówczas tak naprawdę będzie wiadomo, w których szkołach są jeszcze wolne miejsca.
- To długi czas - przyznaje wicestarosta Leszek Marszał. Dla wielu uczniów i rodziców oznacza dodatkowy stres. - Ale chciałbym uspokoić, dołożymy wszelkich starań, by wszyscy znaleźli miejsca w naszych szkołach.
Po 25 lipca starostwo podejmie decyzję, czy w CEZiU utworzyć dodatkową klasę liceum ogólnokształcącego. W innych szkołach jest już to niemożliwe z powodu ograniczeń lokalowych.
 
Terminarz rekrutacji uzupełniającej
26 lipca godz. 8 - 30 lipca godz. 12: składanie wniosków o przyjęcie do szkoły wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym
do 16 sierpnia: weryfikacja wniosków o przyjęcie do szkoły i innych złożonych dokumentów przez komisje rekrutacyjne
19 sierpnia godz. 12: podanie do wiadomości list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych zawierające imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata, a także najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia
19 sierpnia godz. 12 - 27 sierpnia godz. 16: potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginałów dokumentów
28 sierpnia godz. 10: podanie przez komisję rekrutacyjną list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ciekawe spotkanie ze Zbigniewem Janasem (FOTO)

Ciekawe spotkanie ze Zbigniewem Janasem (FOTO)

Bardzo interesujące, prawie dwugodzinne spotkanie autorskie ze Zbigniewem Janasem – działaczem opozycyjnym z czasów PRL, politykiem, posłem na Sejm czterech kadencji, świetnym gawędziarzem - połączone z promocją jego książki „Spotkania. Każde pozostawia ślad” - odbyło się w poniedziałek 25 marca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Spotkanie prowadził Karol Pękul.
zobacz więcej
Półtora tysiąca paczek nielegalnych papierosów

Półtora tysiąca paczek nielegalnych papierosów

Prawie 1.500 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą i korupcją znaleźli u 38-latka z powiatu wyszkowskiego. Straty na rzecz Skarbu Państwa oszacowano na kwotę ok. 40 tys. zł.
zobacz więcej
Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Czy naturalne materiały i technologie budowlane – mające zerowy lub wręcz ujemny ślad węglowy – można zastosować na szeroką skalę przy budowie domu jednorodzinnego lub w inwestycji publicznej? Oczywiście, że tak! Jak to zrobić krok po kroku pokazuje „Poradnik Inwestora”, pierwszy w Polsce przystępny zbiór wiedzy o materiałach i technologiach naturalnych. Jest adresowany zarówno do inwestorów indywidualnych, samorządowych jak i deweloperów. A przede wszystkim pozwala zrozumieć, czym jest to budownictwo, z jakich rozwiązań korzysta oraz dlaczego są one warte zastosowania.
zobacz więcej
Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

W erze cyfryzacji i rosnących możliwości technologicznych, przedsiębiorcy znajdują coraz to nowsze sposoby na rozszerzenie swojej działalności. Jednym z najbardziej skutecznych i dynamicznie rozwijających się kanałów sprzedaży jest handel elektroniczny. Firmy, które wcześniej opierały się na tradycyjnych metodach sprzedaży, dziś masowo przenoszą swoje biznesy do przestrzeni online. Tworzenie sklepów internetowych stało się nie tyle opcją, co koniecznością, aby dotrzymać kroku rosnącym wymaganiom rynku oraz zmieniającym się nawykom zakupowym konsumentów.
zobacz więcej