Triduum Paschalne w wyszkowskich kościołach

Wydarzenia

Triduum Paschalne w wyszkowskich kościołach

17.04.2019
autor: Elżbieta Borzymek
W czwartek w kościołach rozpoczną się uroczystości związane z misterium paschalnym. Podajemy godziny uroczystości Wielkiego Tygodnia w wyszkowskich kościołach, święcenia pokarmów i rezurekcji:
 
Parafia św. Idziego
Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18 (spowiedź pół godziny wcześniej) z obrzędem umycia nóg 12 mężczyzn – zostali zaproszeni radni gminni i powiatowi z okazji 100-lecia odzyskania praw miejskich przez Wyszków. Po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do ciemnicy adoracja do godz. 22. 
Wielki Piątek – adoracja Pana Jezusa od godz. 8 do godz. 22. O godz. 15 koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej Droga Krzyżowa. 
Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18. 
Wiernych od 14. roku życia obowiązuje post jakościowy (wstrzymanie się od pokarmów mięsnych) i post ilościowy, który obowiązuje wiernych w wieku 18 – 60 lat (tylko 1 posiłek do syta).
Wielka Sobota – adoracja Pana Jezusa w grobie od godz. 8 do Mszy św. rezurekcyjnej.
Od godz. 8 – co godzinę – święcenie pokarmów. Będzie można wtedy skorzystać ze spowiedzi świętej.
Nabożeństwo Wigilii Paschalnej o godz. 19. 
Wielkanoc – Msza św. rezurekcyjna o godz. 6 z uroczystą procesją. Porządek Mszy św. w Wielkanoc: niedziela – godz. 6, 9, 10.30, 12, 18.00; poniedziałek - godz. 7, 9, 10.30, 12 i 18.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 16.30. 
 
Parafia św. Wojciecha
Wielki Czwartek - dziękujemy Panu Bogu za dar Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18 sprawowana przez wszystkich kapłanów. Po Mszy św. przeniesienie Pana Jezusa do ciemnicy.
Wielki Piątek - rozważamy Mękę Naszego Pana Jezusa Chrystusa i adorujemy krzyż. Droga Krzyżowa o godz. 15, a po niej gorzkie żale. Nabożeństwo Liturgii Męki Pańskiej o godz. 18. Pamiętajmy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Ofiary składane przy adoracji Krzyża przeznaczone są na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
Wielka Sobota - trwamy na adoracji Jezusa w Grobie Pańskim. Święcenie pokarmów od godz. 9 do 15 co pół godziny. W Gulczewie o godz. 14. Msza św. Wigilii Paschalnej o godz. 20. Przynosimy zabezpieczone przed laniem wosku świece.
Księża zachęcają do adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, a zwłaszcza w nocy z soboty na niedzielę. Zachęcają dzieci, młodzież, dorosłych, strażaków, harcerzy, wszystkie grupy i wspólnoty działające przy parafii.
Wielkanoc - rezurekcja w niedzielę o godz. 6. Nie ma Mszy św. o godz. 8.00. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę.
W drugi dzień świąt Msze św. według porządku niedzielnego. O godz. 12.30 Msza św. w intencji małżeństw, które obchodzą jubileusz 25- i 50-lecia małżeństwa.
 
Parafia św. Rodziny
Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18. 
Wielki Piątek – na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia wielkopiątkowa o godz. 17.
Wielka Sobota – dzień adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim; nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Rozpoczęcie Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 19; obrzęd błogosławieństwa ognia i światła oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. 
Poświęcenie pokarmów co pół godziny, w godz. 9 – 15.
Adoracja w Wielki Czwartek i Wielki Piątek do godz. 22, w Wielką Sobotę – do godz. 24.
Wielkanoc - Msza św. rezurekcyjna o godz. 6. Msze św. w dni świąteczne jak w każdą niedzielę; nie będzie tylko Mszy św. o godz. 7 w pierwszy dzień świąt.
 
Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Rybienk Leśnym
Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18; adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy do godz. 22, w Wielki Piątek od godz. 9 do Liturgii Męki Pańskiej. 
Wielki Piątek – wierni zachowują post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby w wieku 18-60 lat nie mają dyspensy. O godz. 15 koronka – początek nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Tego dnia na znak żałoby nie sprawuje się Mszy św. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18. Adoracja do godz. 22. 
Wielka Sobota – dzień adoracji Pana Jezusa w grobie. Błogosławieństwo pokarmów co pół godziny, od godz. 9 do godz. 13.
Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19. 
Wielkanoc – Msza św. z procesją rezurekcyjną o godz. 6. Msze św. o 9, 11 i 18.
Poniedziałek Wielkanocny – Msze św. wg porządku niedzielnego.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość