To szczególne święto dla żołnierzy (foto)

Wydarzenia

To szczególne święto dla żołnierzy (foto)

14.08.2019
autor: Elżbieta Borzymek
Uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojska Polskiego odbyła się 14 sierpnia na terenie WKU w Wyszkowie. – To szczególne święto dla żołnierzy, bo upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku. To tutaj, na północnym Mazowszu, zostały zatrzymane wojska bolszewickie – zauważył komendant WKU. Święto wojska jest także doskonałą okazją do podziękowań, awansów i wręczenia nagród.
 
Uroczystość, którą rozpoczął hymn państwowy, prowadził mjr Robert Dymerski. Komendant WKU ppłk Leszek Wieczorek przywitał gości, pracowników, żołnierzy, żołnierzy rezerwy, samorządowców z trzech powiatów, szefów instytucji. – Jak co roku spotykamy się na uroczystej zbiórce w przededniu Święta Wojska Polskiego i w 20. rocznicę wejścia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego – zauważył. – To szczególne święto dla żołnierzy, bo upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku. To tutaj, na północnym Mazowszu, zostały zatrzymane wojska bolszewickie. 
- Żołnierz polski w tych dniach sierpniowych 1920 roku wykazał niezwykły hart ducha, determinację i bohaterstwo, wpisując się złotą zgłoską w tradycję historyczną oręża polskiego – kontynuował komendant. – Dla nas, współczesnych żołnierzy, bohaterowie tamtych dni zawsze będą drogowskazem w służbie.
Mówił o tworzeniu się nowoczesnych sił zbrojnych. Wyszkowska WKU powołuje do różnych form służby wojskowej ochotników z trzech powiatów: wyszkowskiego, ostrowskiego i pułtuskiego: - Powołaliśmy od zeszłego roku już ok. 300 ochotników z tych powiatów – podkreślił ppłk Wieczorek. – Komenda uzupełnia też kilkadziesiąt jednostek wojskowych z całego kraju, powołujemy na ćwiczenia żołnierzy rezerwy. 
Także do jednostek zmilitaryzowanych, właśnie w wyszkowskiej komendzie policji ćwiczyli w tym roku żołnierze rezerwy, takie ćwiczenia odbędą się jeszcze w Ostrowi Maz. i Pułtusku oraz w Ośrodku Służby Więziennej w Popowie. Wojsko m.in. współpracuje z innymi służbami w sytuacjach kryzysowych, ze szkołami, w których są klasy mundurowe, na naszym terenie w Wyszkowie i Pułtusku. 
- Wszystkie wymieniony obszary i formy współpracy z instytucjami i partnerami społecznymi powodują wzrost zainteresowania wojskiem i służbą wojskową, z czego się niezmiernie cieszymy – dodał. – Za wszystkie formy tej promocji i współpracy wszystkim partnerom chciałbym serdecznie, po żołniersku, podziękować.
Z okazji święta życzył sukcesów w służbie i pracy, motywacji do działania na rzecz sił zbrojnych.
Święto Wojska Polskiego to także doskonała okazja do awansów. Na stopień podporucznika  prezydent RP Andrzej Duda awansował Zdzisława Delugę. Awans na stopień majora otrzymał kpt. rez. Zbigniew Borkowski. Komendant WKU mianował: na stopień mł. chor. rez. Andrzeja Gierka, st. kpr. rez. Jarosława Kosieradzkiego, na stopień st. szer. rez. Tomasza Chmiela, Łukasza Kuleszę i Rafała Przytocznego    
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyróżnił nagrodami pieniężnymi pracowników WKU. „Święto Wojska Polskiego jest najwłaściwszym momentem, by wyrazić wdzięczność za waszą służbę. Dziękuję za to, że z poświęceniem realizujecie misję dla Polski i jej obywateli, jesteście fundamentem naszego systemu bezpieczeństwa, to wasza zasługa, że Polska jest dziś postrzegana jako pewny i solidny sojusznik” – napisał w liście do żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej minister. Listy imienne od ministra wręczył swoim podkomendnym i pracownikom komendant WKU, który za „wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych” wyróżnił: urlopem nagrodowym mjr. Roberta Dymerskiego, nagrodą pieniężną: mjr Agnieszkę Krystman, por. Mariusza Gierka, popr. Artura Serokę, ppor. Wojciecha Skrzydlaka, Katarzynę Dorsz, Piotra Montowskiego, Janusza Stępowskiego, Łukasza Szydlika, Monikę Postek, Ireneusza Piotrowskiego, Edyta Falkiewicz-Kosko, Anetę Panek, Danutę Góral, Joannę Pujer, Katarzynę Dawidzką, Monikę Marcinkiewicz, Adrianę Filipowicz. 
Prawo noszenia Odznaki Pamiątkowej WKU otrzymali: Aneta Panek, Joanna Pujer, Łukasz Szydlik, Piotr Montowski.
Leszek Marszał, st. insp. Michał Toporkiewicz i Grzegorz Zdunek za współpracę w obszarze bezpieczeństwa zostali wyróżnieni pamiątkowymi ryngrafami. 
Okolicznościowe Odznaki NATO otrzymali: mjr Robert Dymerski, mjr Agnieszka Krystman, Danuta Góral, mjr rez. Jerzy Michałek, kmdr. rez. Józef Kowalewski, st. chor. sztab. rez. Leszek Topolski, Jerzy Żukowski, Grzegorz Nowosielski, Waldemar Sobczak, Józef Godkowski, Stanisław Jastrzębski, Adam Rachuba, Marek Roman, Janina Czerwińska, Franciszek Bieganowski, Mirosław Widlicki, chor. rez. Henryk Paderwski, mł. insp. Zbigniew Zięcina
- Jesteśmy z was, z naszych obrońców, naszych żołnierzy, dumni. Dziękujemy wam za to, że zawsze dzielnie stajecie na wezwanie, także w obronie innych – podkreślił starosta Jerzy Żukowski. – Dziękujemy wam, dziękujemy waszym najbliższym. Życzę wam, żebyście zawsze bezpiecznie wracali do domu.
Osobisty jubileusz świętował komendant Leszek Wieczorek, o czym pamiętała Liga Morska i Rzeczna. 1 lipca minęło 15 lat pełnienia przez niego „nieprzerwanej i wzorowej służby na stanowisku Komendanta Wojskowego Komendy Uzupełnień w Wyszkowie”. Dyplom Pro Mmeoria wręczyli Józef Kowalewski i Andrzej Krawczyk.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość