Też by chcieli podziękować (foto)

Wydarzenia

Też by chcieli podziękować (foto)

03.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Elżbieta Szczuka
Na brak inwestycji na wsiach na ostatniej sesji rady miejskiej poskarżyła się część sołtysów. Apelowali o zachowanie większej równowagi między wsią i miastem, urzędnicy miejscy – o zrozumienie i docenienie tego, co w sołectwach jest realizowane.
- 6 mln na zieleń w mieście, inwestycje w parku. Rozumiem, że chodzi o wizerunek miasta, ale każdy nas traktuje jak piąte koło u wozu – na sesji 26 października skarżył się sołtys Kręgów Nowych Mirosław Piątek. – Może w takim razie odłączyć gminę wiejską od miasta. Proszę zobaczyć, jak jest u nas z drogami. Miał być chodnik przy drodze krajowej, a od 4 miesięcy nie mogę się dopytać, co w tej sprawie się dzieje. Ten mój nieszczęsny chodnik też przepadnie. 
Leszczydół Stary, Sitno, Rybno, Leszczydół Pustki, Drogoszewo – tegoroczne inwestycje na wsiach wymieniła zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska: - Wystarczy wziąć budżet i państwo swoje inwestycje znajdziecie. Dofinansowujemy również inwestycje na drogach powiatowych, wychodząc z założenia, że to nasi mieszkańcy. Miasto mówi, że za dużo wydajemy na wieś, wieś - że za dużo na miasto. Od lat szukamy tej równowagi. Mówicie państwo, że nie dbamy o wieś, a ja słyszę na sesji podziękowania od sołtysów za inwestycje.
Nie wszyscy sołtysi są takiego zdania, jak Mirosław Piątek. Sołtys Drogoszewa Bogusław Frąckiewicz od razu wstał, by podziękować za budowę ul. Jesiennej w swojej miejscowości.
- Też bym chciał kiedyś podziękować – skomentował Mirosław Piątek.
Jak już informowaliśmy na łamach NW, chodnik wzdłuż drogi krajowej do Serocka miał być realizowany w porozumieniu gminy Wyszków i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Porozumienie jest wysłane, ale nie jest podpisane przez GDDKiA – wyjaśniła naczelnik wydziału inwestycji Urszula Fijałkowska.
Do projektu na zieleń miejską odniosła się kierownik referatu pozyskiwania środków zewnętrznych Żaneta Kozak, zapewniając, że gmina aplikuje o środki wszędzie, gdzie to możliwe, na inwestycje zarówno w mieście jak i na wsiach.
- Kręgi mają niefortunne położenie: zabudowa kolonijna, duże rozrzucenie gospodarstw, droga krajowa nr 62, gdzie radni mają do powiedzenia tyle, co… - żal Mirosław Piątka poniekąd rozumie Wojciech Rojek, radny i sołtys Skuszewa położonego również przy drodze krajowej. - Też mamy podobną sytuację. Mamy teraz robioną inwestycję: taki á la chodnik wysypano á la destruktem, lampy zostały przesunięte. Gmina dała na ten cel 50 tys. zł i do dnia dzisiejszego lampy nie świecą, a przed remontem świeciły. Weźmy pod uwagę, że coraz wcześniej się ściemnia. I taka jest rozmowa z GDDKiA. A miało być tak pięknie. Oni są przyjaźni na papierze.
- Wybacz, ale wieś przez ostatnie 10 lat się zmieniła – zwrócił się jednak na koniec do kolegi z Kręgów.
- Ale nie moja – odparł Mirosław Piątek.
- Dziękować nie mam za co. Proszę o ujęcie w przyszłorocznym budżecie kawałka drogi w Natalinie, żebym za rok miała za co dziękować – do rozmowy włączyła się sołtys Elżbieta Stalmach.
- Wy się upominacie o spowalniacze, macie chodniki – do samorządowców z miasta zwróciła się Monika Bieżuńska, sołtys Leszczydołu Starego. - Jak my się czujemy, gdy nasze dzieci chodzą do szkoły jezdnią?
Adam Mróz
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
23.21% (178 głosów)
29.34% (225 głosów)
7.69% (59 głosów)
6.78% (52 głosów)
32.99% (253 głosów)
manhattan