Tajniki wyboru dobrego dywanu

Wydarzenia

Tajniki wyboru dobrego dywanu

29.08.2018
autor: Red.
Dodatki odgrywają wielką rolę w kształtowaniu charakteru współczesnych, często minimalistycznych wnętrz. Dywany należą do najważniejszych elementów wyposażenia domu czy mieszkania. Niektórzy z nich rezygnują, ale nie jest to zbyt rozsądna strategia na aranżację swoich prywatnych wnętrz. Prawidłowo dobrane dywany są bowiem w stanie zupełnie odmienić obraz pomieszczenia, przy okazji spełniając kilka istotnych funkcji.

Dywany w odpowiednim stylu

Dobrze prezentować się mają szansę tylko te dywany, które zostaną dopasowane do wnętrza pod względem stylistyki. Najbardziej ogólny podział wyróżnia modele klasyczne i nowoczesne. Tradycyjne dywany poznać można po orientalnym wzornictwie i stonowanej kolorystyce. Te w nieco bardziej współczesnym wydaniu opatrzone są raczej figurami geometrycznymi lub występują w jednym kolorze. Dywany nowoczesne na ogół mają też wyrazistsze barwy.

Złamanie stylistycznej konwencji przynosi niezbyt dobre efekty, dlatego dywan warto dopasować do aranżacji konkretnego pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że ma on niknąć na tle wyposażenia. Wręcz przeciwnie, dywany bardzo często zaliczane są do najważniejszych dodatków. Nawet te o niewielkich rozmiarach mogą odmienić wnętrze. Rozjaśnić je i powiększyć, co robią dywany o jasnej kolorystyce, lub dodać im kameralnego charakteru. Do tego ostatniego zadania najlepiej nadaje się ciemniejszy dywan z wysokim runem.

Nie za duże i nie za małe, czyli wymiary dywanów

- Naszym klientom radzimy wybierać dywany do już posiadanego wyposażenia podstawowego - podpowiada przedstawiciel sklepu z dywanami Dywante.pl. Chodzi o to, aby wybrać modele, które nie utrudnią funkcjonowania i nie zaburzą wyglądu pomieszczenia. Najczęściej popełnianym błędem jest wybór zbyt małego dywanu. Jest to szczególnie przykry widok w salonie, sypialni czy jadalni. W przypadku tego pierwszego przyjmuje się, że dywany powinny zakrywać większość części wypoczynkowej. Przynajmniej połowa kanapy i foteli musi się na nich znaleźć. Małe dywaniki, na jakich czasami stawia się stoliki kawowe, to niestety aranżacyjna wpadka.

To samo dotyczy dywanu w sypialni. Nawet jeżeli nie uda się postawić na nim całego łóżka, to niedopuszczalne jest, by szafki nocne zmieściły się tam tylko połowicznie. Najlepiej natomiast prezentują się albo dywany umieszczone pod połową ramy łóżka albo pod całym meblem. W jadalni z kolei sprawdzają się dywany, na których zmieści się zarówno stół, jak i wysunięte krzesła. Bardzo ułatwia to swobodne spędzanie czasu przy stole, nie wspominając już o efekcie wizualnym.

Materiały, z jakich szyje się dywany

Przyjęło się uważać, że najlepsze są dywany z naturalnych materiałów. Takie wyroby są bowiem często najdroższe, a poza tym kojarzą się z szanowaną tradycją. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że syntetyczne dywany bynajmniej nie muszą być gorsze. W wielu przypadkach ich zastosowanie okazuje się najbardziej racjonalne. Dotyczy to chociażby urządzania pokoju dziecięcego. Tam najlepiej sprawdza się przędza heat-set. Nie uczula, nie odkształca się, a do tego wykonane z niej dywany łatwo utrzymać w czystości.

Kolejnym argumentem za wykorzystaniem sztucznych włókien jest ich trwałość. Tak pod względem sprężystości, jak i wyrazistości kolorów. W przedpokoju czy wspomnianej sypialni dziecka najlepiej sprawdzą się dywany z niskim runem. Ich stosowanie jest też wskazane w przypadku, gdy dywan ma znaleźć się w pobliżu drzwi. W pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, gdzie liczy się kameralna i ciepła atmosfera, można śmiało stawiać na wysokie runo, jak chociażby to w dywanach shaggy.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość