Tacy sami! (foto)

Wydarzenia

Tacy sami! (foto)

15.07.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Jesteśmy mieszkańcami tego miasta i powiatu, jesteśmy tacy sami! - podkreślali uczestnicy happeningu pod takim właśnie tytułem - „Tacy sami”, zorganizowanego z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.
 
Większość uczestników happeningu, który odbył się w środę 15 lipca, miała na sobie pomarańczowe koszulki. - Cóż oznacza kolor pomarańczowy? Bezpieczeństwo, energię, radość. I taki ma też być nasz happenig - do wspólnej zabawy zapraszała Urszula Mikołajczyk, przewodnicząca wyszkowskiego koła Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Wzięli w niej udział głównie podopieczni, wraz z rodzinami, prowadzonych przez stowarzyszenie Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego oraz Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy „Drogowskaz”. 
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest 5 maja, więc zazwyczaj happeningi odbywały się wiosną. W tym roku, z uwagi na epidemię, trzeba było zmienić plany, ale celem wydarzenia niezmiennie jest zamanifestowanie tolerancji i równouprawnienia, a także integracja. - Naszym celem jest dobro, spokój i bezpieczeństwo naszych dzieci - osób z niepełnosprawnością intelektualną - podkreśliła Urszula Mikołajczyk. - Jesteśmy mieszkańcami tego miasta i powiatu, jesteśmy tacy sami. 
Do tych słów i tytułu happeningu nawiązała sekretarz Gminy Wyszków Anna Gołębiewska: - Czuję się taka sama, jak jedna z was, pomarańczowa i radosna. Życzę pogody ducha i wspaniałej zabawy w tym pięknym miejscu.
Z uwagi na epidemiologiczne ograniczenia, w happeningu mogło wziąć udział mniej osób niż zazwyczaj. Było więc mniej licznie, ale za to bardziej klimatycznie, bo tym razem na miejsce imprezy wybrano park miejski.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Powiatu Wyszkowskiego w ramach zadania „Poznać, przeżyć, zrozumieć”. - Cieszę się, że po długim okresie braku możliwości, to spotkanie nastąpiło - do uczestników zwrócił się starosta Jerzy Żukowski, życząc udanej zabawy.
Uczestnicy mieli do wyboru wiele atrakcji sportowych, artystycznych czy czysto rekreacyjnych. Strefa sportowa była najbardziej rozbudowana, bo zaplanowano i rozgrywki w koszykówkę, i kręgle fińskie, i bocce, i łucznictwo, i unihokeja.
Na warsztatach manualnych tworzono motyle (obrazy, bańki) i zawieszki ścienne techniką transferu, w strefie bezpieczeństwa porad udzielała wyszkowska policja. Niestety, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, strefa łasucha była czysto teoretyczna; zorganizowano za to spotkanie z dietetykiem.
Bardzo przyjemnie można było odpocząć w strefach piknikowej, zabawy i relaksu. Na egzotyczną wyspę Bali przenosił, przynajmniej na zdjęciach, kącik fotograficzny.
Zabawa nie była jedynym celem imprezy. Zorganizowano również kącik prawno-zawodowy, gdzie uczestnicy mogli wypełnić ankiety z postulatami dotyczącymi życia niepełnosprawnych, które zostaną zgłoszone władzom miasta i powiatu.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość